Havarijní pojištění

Havarijní pojištění kryje škody na vašem vozidle. Porovnejte si nabídky pojišťoven pomocí kalkulačky havarijního pojištění. Online sjednání za 5 minut.

Pokračovat do kalkulačky

Srovnání poskytuje Top-Pojištění.cz

Rychlé srovnání havarijního pojištění online

Stačí párkrát kliknout myší

Stačí párkrát kliknout myší

Do kalkulačky havarijního pojištění vyplňte základní údaje o sobě a svém vozidle. Kalkulačka vám okamžitě porovná ceny.

Vyberete si to nejlepší pojištění

Vyberete si to nejlepší pojištění

Havarijní pojištění na míru si sjednáte snadno online. Rychle, za výhodnou cenu a z pohodlí domova.

K ruce jsou vám specialisté

K ruce jsou vám specialisté

Rádi vám odpovědí na otázky a pomohou s čímkoliv – od výběru havarijního pojištění po jeho sjednání.

Aktuality z havarijního pojištění: Zabezpečte si auto a ušetřete na havarijním pojištění

Věděli jste, že na cenu havarijního pojištění má vliv také úroveň zabezpečení vašeho vozu? Pořízení zabezpečovacích prvků a systémů pro vaše auto byste ale měli pochopitelně zvážit i z dalších důvodů: 

 • Prevence krádeže: Zabezpečené auto je pro zloděje méně atraktivní a sníží jeho úspěšnost. 
 • Klid na duši: S vědomím, že je vaše auto v bezpečí, se o něj nebudete muset tolik strachovat. 

Druhy zabezpečení vozu

 • Imobilizér: Základní zabezpečení, brání nastartování bez originálního klíče.
 • Označení skel VIN kódem: Znemožňuje zlodějům prodat auto, jelikož okna s VIN kódem nelze zaměnit.
 • Mechanické zabezpečení: Například zablokování řadicí páky, které znemožní s vozem odjet. 
 • Alarm: Upozorní na neoprávněné vniknutí zvukem a blikajícími světly.
 • Lokální/GPS systémy: Umožňují lokalizaci vozu po jeho odcizení.

Pokud chcete svůj vůz vhodně zabezpečit, ideálně kombinujte různé typy zabezpečení. Vybírejte také ty typy, které jsou vhodné právě pro váš typ vozu, případně se o nich poraďte s odborníkem. K zabezpečení auta pak v neposlední řadě přispívá i vaše chování. Například že nebudete auto parkovat na neosvětlených a málo frekventovaných místech nebo že v něm nenecháte uloženy cennosti a další lákadla pro zloděje. 

Své auto si také můžete v rámci havarijního pojištění proti krádeži připojistit

 

Spočítat havarijní pojištění

Co je havarijní pojištění?

Havarijní pojištění chrání vaše vozidlo před škodami, které vzniknou v případě vámi zaviněné havárie, poruchy, odcizení vozu, vandalismu nebo vlivem přírodních živlů. Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění zákonem nařízené, přesto vám může v mnoha případech ušetřit hodně peněz. 

Havarijní pojištění je možné sjednat pro různé druhy motorových vozidel, jako jsou: 

 • osobní auta
 • dodávky
 • nákladní vozidla
 • obytné vozy
 • motorky aj

Pojistit si můžete jak majetkovou škodu na vozidle, tak i úrazy cestujících osob a škody na převážených věcech. 

Většina pojišťoven nabízí havarijní pojištění za zvýhodněné ceny jako doplněk k povinnému ručení. Konkrétní pojistné podmínky a limity plnění se ale u každé pojišťovny liší. 

Na co se vztahuje havarijní pojištění?

Havarijní pojištění kryje 4 hlavní rizika

 • škody na vašem majetku a zdraví, pokud zaviníte nehodu, 
 • krádež vozidla, 
 • poničení auta vandalem,  
 • škody způsobené přírodním živlem. 

Každá pojišťovna nabízí svým klientům jiné podmínky. Můžete si vybrat klidně jen pojištění pro případ havárie, odcizení nebo živelné události. Pokud ale chcete auto pojistit na všechna zmíněná rizika, využijete tzv. allrisk pojištění

Havarijní pojištění se naopak NEVZTAHUJE na:

 • škodu na cizím vozidle,
 • škody na svodidlech, plotě nebo domě.

Tyto škody kryje povinné ručení.

Spočítat havarijní pojištění

Jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním?

S kombinací povinného ručení a havarijního pojištění bude mít vaše vozidlo kompletní ochranu.

Povinné ručení (pojištění odpovědnosti z provozu vozidla) kryje škodu, kterou provozem svého auta způsobíte na zdraví nebo majetku třetích osob. Toto pojištění je ze zákona povinné a musí ho mít sjednáno každé vozidlo.

Havarijní pojištění chrání vaše vozidlo v případě živelných škod, odcizení, vandalismu nebo v situaci, kdy způsobíte dopravní nehodu. Havarijní pojištění není povinné a doporučuje se sjednat především pro nová vozidla (cca na prvních 6 let provozu). Můžete si ale pojistit i starší vozy. 

Havarijní pojištění

Jaká připojištění si můžete k havarijnímu pojištění sjednat?

Paleta nabízených pojištění je široká a každý si v ní jistě najde to svoje. Může jít například o:  

Můžete také využít připojištění GAP, které slouží jako pojištění pořizovací ceny vozidla. Sjednat si ho můžete maximálně na dobu pěti let, ale záleží na podmínkách jednotlivých pojišťoven. Ve většině případů se sjednává pro úplně nová vozidla. Pokud dojde k odcizení nebo totálnímu zničení vozidla, díky připojištění GAP obdržíte pojistné plnění v hodnotě původní pořizovací ceně vozu (ponížené o spoluúčast).

Spočítat havarijní pojištění

Kdy se vyplatí havarijní pojištění?

Havarijní pojištění se zpravidla vyplatí, pokud: 

 • máte nové auto, 
 • máte auto z vyšší cenové kategorie, 
 • vaše auto nemá najeto moc kilometrů (hranice je cca 150–200 tisíc), 
 • jsou náhradní díly na vaše auto drahé nebo těžko dostupné. 

Obecně se havarijní pojištění doporučuje pro všechny nové vozy. Pro auta nižší až střední cenové třídy se vyplatí obvykle několik prvních let provozu – přibližně 6 let. U aut vyšší cenové kategorie se doporučuje i 10 let.  

U starších vozů už by se náklady na pojištění nemusely vyplatit. Pojišťovna totiž přihlíží k obecné hodnotě auta, jeho stáří a opotřebení. Současně s pojistným limitem ale klesá i cena pojištění, proto je důležité si dobře spočítat, jestli se havarijní pojištění v případě nehody vyplatí. 

Například veterán je sice staré auto, které z garáže obvykle moc často nevyjede, ale má vysokou hodnotu, proto vyjde havarijní pojištění relativně draho. 

Havarijní pojištění si můžete sjednat i na omezenou dobu, tedy několik měsíců nebo i dní. To se hodí hlavně motorkářům a jiným sezonním řidičům nebo pro cesty do zahraničí. 

Porovnat havarijní pojištění 

Kolik stojí havarijní pojištění?

Za havarijní pojištění většinou zaplatíte několik tisíc korun ročně. Záleží ale pochopitelně na vozidle a na tom, jaká rizika si chcete nechat pojistit.

Cenu havarijního pojištění ovlivňuje mimo jiné značka a model auta, výkon motoru, hmotnost a zabezpečení. Dále také bydliště a datum narození pojistníka, výše spoluúčasti a vybraná rizika.

Cena havarijního pojištění v roce 2024

VozidloŠkoda Fabia 1.2Škoda Octavia 1.6Škoda Octavia 2.0
Rok výroby201020152017
Cena vozidla120 000 Kč220 000 Kč350 000 Kč
Zabezpečenízamykání převodovkyzamykání převodovkyzamykání převodovky
Cena za Allrisk(spooluúčast 5 %)2 676 Kč5 777 Kč7 862 Kč
Cena za Allrisk(spooluúčast 10 %)2 112 Kč4 026 Kč6 031 Kč

Poznámka: Kalkulováno pro pojistníka Jarmila 39 let, která bydlí v Mostě a má 180 měsíců bez nehody. Vozidla Škoda, pojištění allrisk, 5% spoluúčast, zabezpečení dle hodnoty vozidla. Data jsou aktuální k 2. 1. 2024. Jedná se o ilustrační příklady.

Je možné na havarijním pojištění ušetřit?

Výhodnější cenu můžete získat například sjednáním havarijního pojištění u stejné pojišťovny, kde máte i povinné ručení. Zajímavou slevu vám zajistí i sjednání online

Důkladně propočítejte také výši pojistného plnění. Zbytečně vysoký limit je úplně stejně nevýhodný jako podpojištění. A nezapomeňte, že každá vámi zaviněná pojistná událost zvedá cenu vašeho havarijního pojištění. Proto zvažte, zda menší škody raději neuhradit ze svého. 

Ušetřit na havarijním pojištění samozřejmě můžete i tak, že si některá rizika zkrátka nepojistíte. Zákon schválnosti ale funguje spolehlivě, a když se právě nepojištěná událost stane, připlatíte si pravděpodobně o dost víc. 

Nechcete riskovat nepojištěním rizik? I tak se dá ušetřit. Důležité je vybrat si tu nejvýhodnější nabídku. Může to být trochu alchymie, protože možností je spousta, ale na to existuje snadná pomoc. Srovnejte si jednotlivé nabídky pomocí online kalkulačky a během chvilky zjistíte, která nabídka je pro vás ta pravá. 

Srovnání havarijního pojištění

Hledáte to nejvýhodnější havarijní pojištění? Vyzkoušejte náš online srovnávač. Stačí zadat pár základních údajů a během pár minut budete vědět, které havarijní pojištění je pro vás nejlepší. Kalkulačka za vás porovná aktuální nabídky na trhu automaticky a vy tak ušetříte čas i spoustu práce.

Pokračovat do kalkulačky

Co je spoluúčast u havarijního pojištění?

Spoluúčast u havarijního pojištění je podíl na vzniklé škodě, který budete muset zaplatit z vlastní kapsy. Výši spoluúčasti si stanovujete při uzavírání smlouvy – obecně platí, že čím vyšší spoluúčast, tím nižší cena pojištění. Každá pojišťovna ale nastavuje podmínky jinak. 

Nejčastěji se můžete setkat s variantou 5 %, minimálně 5 000 Kč, nebo 10 %, minimálně 10 000 Kč

Existují tři základní typy spoluúčasti

 1. Fixní spoluúčast je zřídka využívaná varianta, kdy musíte zaplatit smluvenou částku vždy, bez ohledu na výši škody. 
 2. Procentuální spoluúčast je oblíbená kvůli férovému nastavení parametrů. Při pojistné události zaplatíte ze svého sjednané procento celkové škody (obvykle 5 nebo 10 %). 
 3. Kombinovaná spoluúčast propojuje obě předchozí varianty. Spoluúčast je vyměřena procentuálně, ale zároveň je stanovena minimální částka, kterou zaplatíte pokaždé. Může to být například spoluúčast ve výši 5 % s minimální částkou 5 000 Kč. Pokud v takovém případě dojde například ke škodě v hodnotě 20 000 Kč, zaplatíte 5 000 Kč namísto výhodnějších 1 000 Kč (což by bylo těch 5 %). Kombinovaná spoluúčast tedy není příliš výhodná v případě nižších škod. 

Jak havarijní pojištění sjednat?

Havarijní pojištění si můžete srovnat i sjednat v naší online kalkulačce. Stačit vám k tomu bude jen internet a chvilka vašeho času.

V kalkulačce vyberte vaše vozidlo (tovární značku a model) a vyplňte pár základních údajů. Zadejte aktuální tržní hodnotu vozidla (= pojistná částka) a další informace. Nakonec zvolte druh pojistných rizik, výši spoluúčasti a základní údaje o vás

Zobrazí se vám přehledný graf s nabídkami havarijního pojištění od prověřených pojišťoven na českém trhu. Pro objednání havarijního pojištění potom stiskněte tlačítko „Koupit“ a vyplňte krátký formulář. Během chvíle potom obdržíte veškeré pojistné dokumenty na váš e-mail.

Spočítat havarijní pojištění

Fotodokumentace vozidla

Aby bylo havarijní pojištění platné, je potřeba pořídit fotografie vozidla podle instrukcí uvedených pojišťovnou. Pokud byste se rozhodli, že fotodokumentaci pojišťovně neposkytnete, není vám pojišťovna povinna poskytnout plnění v případě pojistné události, nebo může vaši spoluúčast navýšit až na 99 %. 

Mezi základní pravidla při pořizování fotodokumentace patří:

 • všechny fotografie musí být pořízené ve stejný den a stejným přístrojem,
 • jestli není možné zobrazit datum, na každé fotografii musí být viditelné číslo návrhu pojistné smlouvy – číslo můžete například napsat na papír,
 • vůz musí být čistý, nesmí být mokrý,
 • fotografie musí být ostré a jasné – foťte za denního světla,
 • fotografie nemůžou být upravované,
 • aspoň na jedné fotce musí být čitelná SPZ.

Termín dodání fotodokumentace bývá v den sjednání pojištění nebo následující den. Nejzazší termín je potom 1 měsíc od začátku pojištění.

Pomůže mi havarijní pojištění u dopravní nehody?

V případě dopravní nehody se havarijní pojištění určitě vyplatí. Pokud nehodu způsobíte vy, škodu třetí straně uhradíte ze svého povinného ručení. 

Havarijní pojištění v takovém případě pokryje škody na vašem majetku a zdraví, které byste jinak museli platit z vlastní kapsy. Když ale někdo způsobí škodu vám, uhradí se z jeho povinného ručení, nikoli z vašeho havarijního pojištění – k navýšení pojistného tedy v důsledku takové události nedojde. 

Porovnat havarijní pojištění

Co se z havarijního pojištění nehradí?

Existují tzv. výluky z pojistného plnění, které pojistka nepokryje. Doporučujeme se s nimi před podepsáním smlouvy seznámit, abyste později nebyli nemile překvapeni. Mezi ty nejčastější patří: 

 • poškození či zničení pneumatik, 
 • krádež, únik či znehodnocení paliva ve vozidle, 
 • škody způsobené v autoservisu, 
 • škody způsobené běžným opotřebováním, 
 • úmyslné poškození vozidla, 
 • nepovolené nebo neoprávněné užití vozidla. 

Pojišťovny zpravidla nehradí škody způsobené pod vlivem návykových látek. Z havarijního pojištění se neplatí ani škody na zdraví a majetku způsobené třetím osobám – ty pokrývá povinné ručení.

Jak nahlásit pojistnou událost?

Nahlásit pojistnou událost z havarijního pojištění můžete buď online prostřednictvím formuláře na webu vaší pojišťovny, telefonicky, nebo poštou. Pokud vozidlo není pojízdné, volejte asistenci. Postup nahlášení a likvidace pojistné události se může lišit v závislosti na pojišťovně, důkladně si proto přečtěte pojistné podmínky.

Porovnat havarijní pojištění

Zrušení havarijního pojištění

Havarijní pojištění můžete zrušit hned několika způsoby. Vždy je ale třeba stávající smlouvu vypovědět písemně a s vlastnoručním podpisem.

Stávající havarijní pojištění můžete zrušit například:

 • výpovědí ke konci pojistného období,
 • výpovědí do 2 měsíců od uzavření smlouvy,
 • výpovědí do 3 měsíců ode dne oznámení pojistné události,
 • výpovědí dohodou,
 • změnou vlastníka a prodejem vozidla,
 • vyřazením vozidla z evidence vozidel.

Jaké typy vozů lze pojistit?

Pojištěné vozidlo musí mít vždy platný český technický průkaz nebo osvědčení o registraci vozidla (u vozů zakoupených po 1. 1. 2024) a registrační značku (SPZ). Pojišťovny mají často ale i jiné podmínky, například platný VIN kód nebo způsobilost k provozu na českých silnicích.

Havarijní pojištění je možné sjednat mj. pro automobil (osobní, obytný, nákladní, nad 3,5 tuny atd.), motocykl, tříkolku, čtyřkolku, traktor, vysokozdvižný vozík, přívěs, autobus nebo trolejbus.

Přejít do kalkulačky

Havarijní pojištění motocyklu

Havarijní pojištění si můžete sjednat také na motocykl. Jelikož ale motorkáři na silnice spíš nevyráží během celého roku, je možné si sjednat kompletní havarijní pojištění na motorku pouze po dobu motorkářské sezony, a to od 1. dubna do 31. října. Po zbytek roku potom platíte jen za rizika odcizení, vandalismu a poškození živly.

Havarijní pojištění na dovolenou

Pokud jedete do zahraničí autem a chcete si vozidlo pojistit jen na cestu, můžete si sjednat krátkodobé havarijní pojištění. Jedná se o doplňkové pojištění, které kryje škody na vašem autě, když byste zavinili dopravní nehodu v zahraničí

Havarijní pojištění na dovolenou si můžete sjednat třeba na dva týdny nebo jeden či dva měsíce, nebo jako součást cestovního pojištění. K tomu si také můžete připojistit např. skla, asistenční služby nebo zavazadla.

Spočítat havarijní pojištění

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Cenu havarijního pojištění ovlivňuje mimo jiné tovární značka a model auta, výkon motoru, hmotnost a zabezpečení. Dále bydliště a datum narození pojistníka, výše spoluúčasti, stejně jako vybraná rizika.

Kalkulačka havarijního pojištění vám během pár minut ukáže aktuální nabídku pojištění hned od několika pojišťoven. Stačí zadat základní technické údaje o vás a vašem vozidle.

Kombinace povinného ručení a havarijního pojištění poskytne vašemu vozidlu kompletní ochranu. 

Povinné ručení se postará o škodu, kterou provozem svého auta způsobíte na zdraví i majetku třetích osob. 

Havarijní pojištění ochrání vaše vozidlo v případě živelných škod, odcizení, vandalismu nebo v případě dopravní nehody, kterou způsobíte vy. 

Pokud obě pojištění uzavřete najednou, získáte navíc i hezkou slevu.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.