Pojistné plnění

Co je pojistné plnění?

Pojistné plnění jsou peníze, které pojišťovny vyplácí pojištěnci v případě, kdy dojde k pojistné události. Tj. člověk se např. pojistí proti autonehodě (nebo musí mít minimálně povinné ručení) a tato autonehoda se nakonec uskuteční. Peníze jsou pak vypláceny pojištenci, který bývá zpravidla pojistníkem, tj. člověkem, který platí ono pojištění. Nemusí tomu tak být ale vždy.

Jak postupuje pojišťovna?

Jakmile dojde k pojistné události, pojišťovna zkoumá, zda byly zcela naplněny podmínky takové události a dle druhu pojištění navrhuje finanční kompenzaci, tj. pojistné plnění. U klasického škodového pojištění pojišťovna zjišťuje, nejen zda k pojistné události došlo, ale také k jakým došlo škodám. Na základě odhadu míře škod pak proplácí pojistné plnění.

Na pojistné plnění nemusí mít pojištěnec nárok nebo ho může mít v omezené míře. Důvodem jsou pojistné výluky, které si každá pojišťovna ve svých podmínkách sama definuje a určuje. Účelem pojistných výluk je buď zabránění zneužívání pojistného plnění nebo zabránění zvýšeného rizika vzniku pojistné události.

Srovnání cen energií

Najděte si levnějšího dodavatele a snižte si účty za energie.. Začnete výběrem, kde byste chtěli začít šetřit.

Ostatní často hledají