Dodavatelé elektřiny: Jak vybrat toho pravého?

Na českém trhu najdete desítky dodavatelů elektřiny. Od klíčových hráčů na trhu až po malé dodavatele, kteří si postupně získávají své zákazníky. Rozdílná je mezi nimi nejen cena, ale také kvalita poskytovaných služeb a zákaznický servis. Vybrat toho správného tak není vůbec snadné.

SROVNAT DODAVATELE ELEKTŘINY

Kdo je dodavatel elektřiny?

Dodavatel elektřiny je v podstatě „obchodník s energiemi". Představuje poslední článek řetězce přenosu elektrické energie z elektrárny do domácností. Elektrickou energii nakupuje buď na domácím, či zahraničním trhu. Koncovou cenu elektřiny si může ze zákona stanovovat sám na základně vlastní cenové politiky.

 

Díky liberalizaci trhu s energiemi si můžete svobodně zvolit dodavatele, od kterého budete elektřinu odebírat. Správnou volbou můžete ušetřit až několik tisíc korun ročně.

SROVNAT DODAVATELE ELEKTŘINY 2022

Představení dodavatelů elektřiny

Domácnostem dodává elektřinu několik desítek společností. Mezi ně například patří: 

ČEZ

Akciová společnost ČEZ je bezesporu nejdominantnější výrobce elektřiny v České republice. Jde o mateřskou společnost zastřešující Skupinu ČEZ, která vznikla v roce 2003 a sdružuje dalších 120 společností. V rámci této skupiny vyrábí, distribuuje a prodává elektřinu i ve střední a východní Evropě, kde je považována za nejvýznamnější energetické uskupení. 

V České republice je skupina ČEZ pasovaná nejen na největšího výrobce elektřiny a tepla. Na většině území je navíc provozovatelem distribuční sítě a je považována za nejsilnější subjekt na velkoobchodním i maloobchodním trhu s elektřinou. Zabývá se mimo jiné i činnostmi souvisejícími s výrobou elektřiny, je aktivní v oblasti vědy, inovací a patří mezi špičku v rozvoji sítí a elektromobilů. 

Innogy

Elektřina od innogy je sázkou na jistotu spolehlivých dodávek a profesionálních služeb. Společnost innogy patří mezi 5 největších energetických společností v Evropě. Zabývá se výrobou, obchodem, přepravou i zásobováním elektřinou a plynem

Pro své zákazníky z řad maloodběratelů i velkoodběratelů má innogy připravené širokou škálu produktů. Vedle pestré nabídky mohou zákazníci využívat kvalitního zákaznického servisu, který zahrnuje nonstop zákaznickou linku či poradenská centra po celé republice. 

E.ON

Akciová společnost E.ON Energie vstoupila na český trh v 90. letech a postupem času se stala významným hráčem na poli energetických společností. V současné době má E.ON 20% podíl na trhu s elektřinou, dodává elektřinu celkem 1,1 milionu zákazníků. 

Kromě zajímavých cen a bezproblémových dodávek poskytuje E.ON rozsáhlé služby, stálé výhody pro své zákazníky a řadu akčních nabídek. V roce 2022 můžete od společnosti získat třeba slevy na elektroniku, nábytek a oblečení. 

PRE

Skupina Pražská energetika (PRE) patří s více než 600 tisíci zákazníky mezi tři nejvýznamnější dodavatele elektřiny v České republice. Díky svému dlouholetému působení (byla založena v roce 1994) dokáže garantovat spolehlivost, vysoký zákaznický servis, který uspokojí i náročné požadavky a také jistotu dodávek při zachování konkurenceschopných cen. 

Zajímavým produktem je PREekoproud, v rámci kterého odebíráte pouze proud z obnovitelných zdrojů. 

 

Centropol

Stěžejní pro společnost CENTROPOL ENERGY, a.s. je dodávat elektrickou energii a zemní plyn běžným domácnostem, podnikatelům i zákazníkům z řad velkoodběratelů. Na trhu se pohybuje od roku 2002, po liberalizaci v roce 2006 rozšířila svou působnost i na klienty z řad domácností, kterých k roku 2022 obsluhuje přes 200 000. 

Svým klientům poskytuje garanci nejnižší ceny a zaručuje výhodnější cenu po celou dobu trvání smlouvy, také profesionální servis i zákaznickou péči. Od roku 2013 nabízí i výhodné nabídky v oblasti mobilních služeb

Yello 

Společnost Yello funguje na českém trhu od roku 2012 a navazuje na úspěšný koncept Yello Strom, který v rodném Německu patří mezi TOP dodavatele energie s více než 1 milionem zákazníků. Yello nabízí konkurenční výhodu v podobě jasných a čitelných obchodních podmínek, možnosti online správy účtu a lákavé ceny elektřiny pro všechny bez rozdílu distribučního území. 

Společnost navíc umožňuje aktivním výletníkům na energiích ušetřit. Stačí si stáhnout jejich aplikace Yello Active, navštěvovat významná turistická místa a sbírat body, za které pak dostanete slevy na elektřině.

Jak vybrat dodavatele elektřiny?

Cena a poplatky

Ceny jednotlivých dodavatelů posoudíte velmi snadno. Nejrychlejší způsob je pomocí kalkulačky. Po zadání základních údajů o vaší spotřebě vypočítá, kolik zaplatíte u různých dodavatelů a kolik na elektřině můžete ušetřit. 

Pozor si dávejte kromě ceny za kWh také na poplatky a různé sankce. K nalezení jsou v obchodních podmínkách jednotlivých dodavatelů. 

Typ smlouvy a výpovědní lhůta

S dodavateli můžete podepsat buď smlouvu na dobu neurčitou, nebo na dobu určitou. Standardní výpovědní lhůta smlouvy na dobu neurčitou trvá 3 měsíce. Může být ale i jiná. 

Smlouvy na dobu určitou jsou administrativně náročnější. Při přechodu k jinému dodavateli je nutné ji včas vypovědět, jinak se vám automaticky prodlouží. Se smlouvou na dobu určitou se vážou i možné sankce za předčasné ukončení. 

Důvěryhodnost a pověst dodavatele

Důvěryhodnost nelze porovnat snadno. Hodně prozradí, jestli dodavatel podepsal Etický kodex obchodníka s energiemi, který vymezuje, jak má správně vypadat smlouva. Dobrým ukazatelem je i způsob prezentace či chování zaměstnanců společnosti. 

Kvalita zákaznického servisu

Podstatná při výběru dodavatele je i kvalita servisu a doprovodné služby. Předem se informujte o tom, jaký zákaznický servis dodavatel poskytuje. Někteří mají hustou síť poboček po celé ČR, jiní dávají přednost pouze telefonickému či e-mailovému kontaktu. Při změně dodavatele se proto zaměřte i na to, jakými způsoby můžete s dodavatelem případně dál komunikovat.

Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem?

Mezi dodavatelem a distributorem elektřiny je zásadní rozdíl. Distributor elektřiny je vlastníkem elektrického vedení a potrubí, kterým se vede elektřina z elektrárny až k vám domů. Kromě přenosu elektřiny řeší také veškeré poruchy vedení a výpadky proudu.

V současné době fungují v České republice 3 distributoři, kteří jsou územně rozděleni – ČEZ, PRE a EG.D. Poplatky za distribuci energií jsou regulovány Energetickým regulačním úřadem (ERÚ).

Dodavatelé nakupují elektřinu na burze a následně ji prodávají domácnostem. Každý dodavatel si účtuje cenu za elektřinu podle vlastních potřeb. Proto můžete změnou dodavatele často ušetřit i tisíce korun ročně.

SROVNAT CENY ELEKTŘINY

Nejlevnější dodavatel elektřiny

Nejlevnější dodavatel elektřiny nemusí být automaticky ten nejlepší. Nejnižší ceny zpravidla nabízejí menší regionální obchodníci, kteří nebývají tak stabilní jako velcí dodavatelé. Proto se vyplatí sledovat nejen samotnou cenu, ale také obchodní podmínky dodavatelů a recenze jejich klientů.  

Všimněte si také, co dalšího vám dodavatel nabídne. Mezi časté výhody stabilních a prověřených dodavatelů patří například smlouvy bez závazků, kvalitní zákaznická podpora, možnost změnit si výši záloh online, mobilní aplikace nebo odběr ekologicky vyrobené elektřiny. 

Pokud chcete zjistit, který dodavatel je nejlevnější, využijte naši kalkulačku. Stačí do ní zadat pár základních údajů a za chvilku máte jasno. Naše kalkulačka porovnává nejen ceny za surovou elektřinu, ale také další poplatky spojené s dodávkou.

Jak změnit dodavatele elektřiny?

Změna dodavatele elektřiny může být krokem k pořádné úspoře. Smlouvu na dobu neurčitou můžete vypovědět kdykoli, výpovědní doba trvá standardně 3 měsíce. 

U smluv na dobu určitou máte ceny zafixované na 2–3 roky (podle konkrétního produktu). Při změně dodavatele je pak důležité správné načasování, protože výpověď před skončením platnosti smlouvy se může dost prodražit. 

Nejdřív se proto podívejte, jaký typ smlouvy máte a kdy vám případně končí. Potom zaúkolujte naši kalkulačku, kde snadno porovnáte aktuální nabídky dodavatelů a vyberete si tu nejvýhodnější. Nezapomeňte srovnávat nejen samotnou cenu, ale i další parametry – typ smlouvy, reference, kvalitu servisu a další nabízené služby. 

Až budete mít jasno, pomůžeme vám s papírováním a společně dokončíme vše potřebné. Změna dodavatele energie tak bude hotová, aniž byste vůbec museli někam chodit. 

Porovnat nabídky dodavatelů

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Je to jednoduché. Nejdříve si srovnáte ceny elektřiny u jednotlivých dodavatelů. Následně si vyberete tu nejvýhodnější nabídku. Dalším krokem je vyplnění smluv s novým dodavatelem. Se vším vám rádi pomohou naši specialisté na energetiku.

Až podepíšete smlouvu, doručíme ji novému dodavateli. Ten pak za vás obvykle podá výpověď u stávajícího dodavatele. Následně uhradíte poslední vyúčtování u starého dodavatele, nový dodavatel vám zašle rozpis záloh a tím je převod u konce.

Změna je čistě administrativní. Nemusíte se bát výměny elektroměru. Celý proces navíc probíhá ze zákona bezplatně. Zprostředkování, asistence při vyplňování a doručování smluv vás také nebude stát ani korunu.

Pro vás se nemění téměř nic. Jen cena a logo dodavatele na faktuře. Vše ostatní zůstává stejné. Hodiny, tedy elektroměr, vám také zůstanou. Odečty budou prováděny ve stejnou dobu jako doposud, stejně tak vám bude i ve stejnou dobu chodit vyúčtování.

Změna dodavatele probíhá vlastně jen na papíře. Papírování se přitom vůbec bát nemusíte. Rádi vám s ním pomůžeme. Stačí si porovnat ceny elektřiny a vybrat tu nejvýhodnější nabídku.

Pokud se chystáte změnit dodavatele, je zapotřebí zjistit, kdy vám končí smlouva se současným dodavatelem.

V případě, že jste podepsali smlouvu na dobu neurčitou, můžete podat výpověď prakticky kdykoli. Jedinou podmínkou je dodržení výpovědní lhůty. Ta obvykle trvá 3 měsíce. Jakmile podáte výpověď, výpovědní lhůta se rozeběhne první den následujícího měsíce. Během výpovědní lhůty budete ještě odebírat dodávky od původního dodavatele.

Pokud ovšem máte s dodavatelem podepsanou smlouvu na dobu určitou, která končí ke konkrétnímu datu, je zapotřebí závazek u dodavatele dodržet. V opačném případě by vám mohl dodavatel naúčtovat sankci. Výpověď tedy zašlete až ve smlouvou dané výpovědní době.

Rádi vám pomůžeme smlouvu vypovědět tak, aby vám nehrozila žádná sankce. Stačí vyplnit naši kalkulačku cen elektřiny. Jeden z našich specialistů na energetiku se vám brzy ozve a vše s vámi probere.

Ano, to je samozřejmě možné. Při přepisu odběrného místa není třeba dodržet závazek, který je na daném odběrném místě sjednaný. S přepisem energií vám samozřejmě rádi pomůžeme. Stačí, když si v našem srovnání cen elektřiny vyberete dodavatele. My se vám hned ozveme a pomůžeme vše vyřídit.

Cena elektřiny se skládá ze 2 částí. První je regulovaná státem a pro všechny stejná. Druhou, neregulovanou si určují sami dodavatelé. Proto se ceny za elektřinu u jednotlivých společností mohou výrazně lišit.

Dodavatele můžete změnit kdykoliv během roku. Pokud používáte elektřinu na vytápění, doporučujeme začít levnější elektřinu odebírat před topnou sezonou. Ta začíná přibližně v říjnu. Výpovědní lhůta u stávajícího dodavatele ale zpravidla trvá 3 měsíce. Proto doporučujeme začít se změnou na jaře nebo na začátku léta.

Distributoři elektrické energie vlastní elektrické vedení, kterým vedou elektřinu k vám domů. Když tedy spadne strom na vedení, místní distributor ho musí opravit. Distributora si nemůžete vybrat. Je vám přidělen na základě adresy. V ČR působí jen 3:

  • EG.D – jižní Čechy, jižní a střední Morava,
  • PREdistribuce – Praha a blízké okolí,
  • ČEZ Distribuce – zbytek ČR.
Dodavatelé elektřiny prodávají elektrickou energii. Je jich na trhu několik desítek. Ve výběru dodavatele máte volnou ruku.

Čas zapnutí a vypnutí nízkého tarifu, nočního proudu, se vám s novým dodavatelem nezmění. Spínání totiž ovládá váš distributor. Distributor vám při změně dodavatele zůstane stejný.

Změna dodavatele se vyplatí. Ušetřit můžete až několik tisíc korun ročně. Důvodem je, že lidem, kteří zvažují změnu, dodavatelé často nabídnou výrazně atraktivnější ceníky. Dostanou tak výhodnější cenu, než kdyby zůstali u svých stávajících dodavatelů.

Ne. Dluhy se týkají pouze osoby, která smlouvu podepsala, nikoliv samotného odběrného místa.

Důvěryhodní dodavatelé uzavřeli Energetickou deklaraci. V ní slibují svým zákazníkům, že jejich smlouvy jsou férové. Čtěte více o Energetické deklaraci a zjistěte, kteří dodavatelé ji podepsali.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2023 Ušetřeno.cz s.r.o.