Dodavatelé elektřiny: Jak se v nich zorientovat a vybrat toho pravého?

Na českém trhu najdete desítky dodavatelů elektřiny. Od klíčových hráčů na trhu až po malé dodavatele, kteří si postupně získávají své zákazníky. Rozdílná je mezi nimi nejen cena, ale také kvalita poskytovaných služeb a zákaznický servis. Vybrat toho správného tak není vůbec snadné.

Srovnat dodavatele elektřiny

Kdo je dodavatel elektřiny?

Dodavatel elektřiny je v podstatě „obchodník s energiemi" a představuje poslední článek řetězce přenosu elektrické energie z elektrárny do domácností. Elektrickou energii nakupuje buď na domácím, či zahraničním trhu. Koncovou cenu elektřiny si může ze zákona stanovovat sám na základně vlastní cenové politiky.

Díky liberalizaci trhu s energiemi si domácnosti i další koncoví zákazníci mohou svobodně zvolit dodavatele, od kterého budou elektřinu odebírat. Správnou volbou mohou ušetřit několik tisíc korun ročně.

Na co se u dodavatele zaměřit?


Cena a skryté poplatky

Cenovou nabídku jednotlivých dodavatelů posoudíte velmi snadno. Nejrychlejší způsob je pomocí srovnávací kalkulačky. Po zadání základních informací vám vypočítá, kolik zaplatíte u jednotlivých dodavatelů a kolik na elektřině můžete ušetřit. Pozor si dávejte kromě ceny za kWh také na aktivační či deaktivační poplatky a různé sankce. K nalezení jsou v obchodních podmínkách jednotlivých dodavatelů.
 

Kvalita zákaznického servisu

Podstatná při výběru dodavatele je i kvalita servisu a doprovodné služby. Předem se informujte o tom, jaký zákaznický servis dodavatel poskytuje. Někteří mají hustou síť poboček po celé ČR, jiní dávají přednost pouze telefonickému či e-mailovému kontaktu. Při změně dodavatele se zaměřte i na to, jak ochotný a vyškolený je personál. Umí zodpovědět na vaše dotazy? Informuje vás o aktuálních změnách v nabídce? Existuje nějaká bezplatná linka, na kterou se můžete dovolat? I to je důležité.
 

Typ smlouvy a výpovědní lhůta

S dodavateli lze podepsat buď smlouvu na dobu neurčitou, nebo na dobu určitou. Standardní výpovědní lhůta smlouvy na dobu neurčitou jsou 3 měsíce. Může být ale i jiná. Smlouvy na dobu určitou jsou administrativně náročnější. Při přechodu k jinému dodavateli je nutné ji včas vypovědět, jinak se vám automaticky prodlouží. Se smlouvou na dobu určitou se vážou i možné sankce za předčasné ukončení.
 

Důvěryhodnost a pověst dodavatele

Důvěryhodnost nelze porovnat snadno. Hodně prozradí, zda dodavatel podepsal Etický kodex obchodníka s energiemi, který mimo jiné bojuje proti nepoctivým praktikám obchodníků, vymezuje, jak má správně vypadat smlouva či jak se má chovat správný dodavatel. Dobrým ukazatelem je i způsob prezentace či chování obchodních zástupců společnosti.

Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem?

Mezi dodavatelem a distributorem elektřiny je zásadní rozdíl. Distributor elektřiny je vlastníkem elektrického vedení a potrubí, kterým se vede elektřina z elektrárny až k vám domů. Kromě fyzického přenosu elektřiny řeší také veškeré poruchy vedení a výpadky proudu.

V současné době fungují v České republice 3 distributoři, kteří jsou územně rozděleni – ČEZ, PRE a EG.D. Poplatky za distribuci energií jsou regulovány Energetickým regulačním úřadem (ERÚ).

Představení dodavatelů elektřiny

Domácnostem dodává elektřinu několik desítek společností. Mezi ně například patří:
 

ČEZ

Akciová společnost ČEZ je bezesporu nejdominantnější výrobce elektřiny v České republice. Jde o mateřskou společnost zastřešující Skupinu ČEZ, která vznikla v roce 2003 a sdružuje dalších 120 společností. V rámci této skupiny vyrábí, distribuuje a prodává elektřinu i ve střední a východní Evropě, kde je považována za nejvýznamnější energetické uskupení. V České republice je skupina ČEZ pasovaná nejen na největšího výrobce elektřiny a tepla. Na většině území je navíc provozovatelem distribuční sítě a je považována za nejsilnější subjekt na velkoobchodním i maloobchodním trhu s elektřinou. Zabývá se mimo jiné i činnostmi souvisejícími s výrobou elektřiny, je aktivní v oblasti vědy, inovací a patří mezi špičku v rozvoji sítí a elektromobilů.
 

innogy

Elektřina od innogy je sázkou na jistotu spolehlivých dodávek a profesionálních služeb. Společnost innogy patří mezi 5 největších energetických společností v Evropě. Zabývá se výrobou, obchodem, přepravou i zásobováním elektřinou a plynem. Pro své zákazníky z řad maloodběratelů i velkoodběratelů má innogy připravené široké portfolio produktů elektrické energie. Vedle pestré nabídky mohou zákazníci využívat kvalitního zákaznického servisu, který zahrnuje nonstop zákaznickou linku či poradenská centra po celé republice.
 

E.ON

Akciová společnost E.ON Energie vstoupila na český trh v 90. letech a postupem času se stala významným hráčem na poli energetických společností. V současné době má E.ON 20% podíl na trhu s elektřinou, dodává elektřinu celkem 1,1 milionu zákazníků. Kromě zajímavých cen a bezproblémových dodávek poskytuje E.ON rozsáhlé služby, stálé výhody pro své zákazníky a řadu akčních nabídek. V roce 2022 můžete od společnosti získat třeba slevy na elektroniku, nábytek a oblečení.
 

PRE

Skupina Pražská energetika (PRE) patří s více než 600 tisíci zákazníky mezi tři nejvýznamnější dodavatele elektřiny v České republice. Díky svému dlouholetému působení (byla založena v roce 1994) dokáže garantovat spolehlivost, vysoký zákaznický servis, který uspokojí i náročné požadavky a také jistotu dodávek při zachování konkurenceschopných cen. Zajímavým produktem je PREekoproud, v rámci kterého odebíráte pouze proud z obnovitelných zdrojů. 

Centropol

Stěžejní pro společnost CENTROPOL ENERGY, a.s. je dodávat elektrickou energii a zemní plyn běžným domácnostem, podnikatelům i zákazníkům z řad velkoodběratelů. Na trhu se pohybuje od roku 2002, po liberalizaci v roce 2006 rozšířila svou působnost i na klienty z řad domácností, kterých k roku 2022 obsluhuje přes 200 000. Svým klientům poskytuje garanci nejnižší ceny a zaručuje výhodnější cenu po celou dobu trvání smlouvy, také profesionální servis i zákaznickou péči. Od roku 2013 nabízí i výhodné nabídky v oblasti mobilních služeb.
 

Yello 

Společnost Yello funguje na českém trhu od roku 2012 a navazuje na úspěšný koncept Yello Strom, který v rodném Německu patří mezi TOP dodavatele energie s více než 1 milionem zákazníků. Yello nabízí konkurenční výhodu v podobě jasných a čitelných obchodních podmínek, možnosti online správy účtu a lákavé ceny elektřiny pro všechny bez rozdílu distribučního území. Společnost navíc umožňuje aktivním výletníkům na energiích ušetřit. Stačí si stáhnout jejich aplikace Yello Active, navštěvovat významná turistická místa a sbírat body, za které pak dostanete slevy na elektřině.

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Ostatní často hledají

Kalkulačka cen elektřiny Ceník plynu 2022 Srovnání cen elektřiny Srovnání cen energie Ceník elektřiny 2022 Z čeho se skládá cena plynu? Srovnání dodavatelů plynu Dodavatelé plynu Cena elektřiny za 1 kWh 2022 Kalkulačka cen plynu Průměrná cena elektřiny