NÁVOD: Jak vybrat dodavatele elektřiny? 9 parametrů, které se vyplatí sledovat

 

Možná i vás už nebaví zbytečně vysoké náklady spojené se spotřebou elektřiny a tak hledáte výhodnějšího dodavatele, který vám nabídne lepší podmínky než ten stávající. Společností, jež elektrickou energii nabízejí, na trhu aktuálně figuruje celá řada. Podle čeho vybrat tu správnou?

jak vybrat dodavatele elektřiny?Nízká cena i férový přístup. Co byste při výběru dodavatele měli zohlednit? 

Přemýšlet o změně dodavatele můžete díky liberalizaci trhu s elektřinou z roku 2007. Díky ní se můžete svobodně rozhodnout, kdo vám bude dodávat elektřinu. A je asi pochopitelné, že mezi desítkami dodavatelů elektřiny panují značné rozdíly. Nejen z pohledu cenové politiky, odlišná často bývá i úroveň klientského servisů či kvalita dodatečných služeb.

Jaké parametry byste při výběru výhodnějšího dodavatele měli zohlednit, aby změna nebyla spíše jen cestou z bláta do louže? Existuje celá řada aspektů, které odlišují nepříliš dobré nebo zkrátka jen obyčejné dodavatele od těch nejlepších.

  
A jak si stojí váš dodavatel? Prozkoumejte, jestli není čas se porozhlédnout po zajímavější nabídce.

Jak poznáte dobrého dodavatele elektřiny?

Při výběru nového dodavatele si všímejte:

  • cenová nabídka,
  • klientského servisu,
  • kvality služeb,
  • smlouvy a obchodních podmínek,
  • důvěryhodnosti dodavatele.

1. Cenová nabídka

Cenová úspora oproti stávajícímu dodavateli je pro mnohé klíčové kritérium. Může se ale na první pohled zdát, že díky velkému množství alternativních dodavatelů elektřiny má spotřebitel ztíženou cestu. Jak jen najít tu nejvýhodnější nabídku? Doba naštěstí pokročila a vy už nemusí složitě obíhat všechny pobočky a trávit hodiny porovnáváním různých produktů.

Čas i starosti vám usnadní speciální kalkulačky cen elektřiny, které nabízí jednoduché srovnání. Stačí zadat pár základních informací a kalkulačka vám ihned ukáže, kolik zaplatíte u jednotlivých dodavatelů a kolik můžete ušetřit.

Při výběru nového dodavatele je cena jistě klíčová, ale určitě nespoléhejte jenom na ni. Pokud byste se nechali zlákat tou nejnižší nabídkou, aniž byste si zjistili o daném dodavateli více informací, možná byste byli časem zaskočeni. Často si totiž zaplatíte jen za omezený rozsah služeb. Vždy se proto zajímejte, co za danou cenu skutečně dostanete.

TIP

Platíte za elektřinu příliš? Víme, co by vás mohlo zajímat!

 

2. Klientský servis

Kromě ceny je důležitý i klientský servis. Zjistit jeho úroveň vám pomůže zkušební hovor na infolinku. Připravte si několik dotazů a sledujte, jak ochotně vám na ně operátor zodpoví, jak s vámi bude jednat a jestli je dostatečně proškolený.

Správný dodavatel by vás měl informovat o všech novinkách i aktuálních změnách v nabídce, a to vždy bezplatně. V tomto ohledu vám mohou napovědět také zkušenosti stávajících klientů. Nebojte se zeptat na reference vašich známých, kolegů či v diskuzích na internetu. Zkušenosti ostatních prozradí více než oficiální text na webových stránkách dodavatele.  

pár studuje dokumentyPokud výběr dodavatele nepodceníte, můžete se těšit na úsporu a kvalitní servis. 

3. Kvalita služeb

Chcete, aby dodavatel disponoval širokou sítí poboček po celé ČR, nebo vám nevadí virtuální komunikace? Očekáváte od dodavatele bohaté portfolio služeb? Rozsah klientských služeb určuje také vybraná produktová řada. Některá z nich nabízí v ceně pohodlnou správu vašich účtů a faktur přes internet, jiná zase možnost využívat bezplatnou infolinku 24 hodin denně či fixaci ceny elektřiny.

Při výběru si vždy ujasněte, co od nového dodavatele očekáváte a poté své představy porovnejte s konkrétními nabídkami vybraných dodavatelů. Splňují všechny vaše požadavky?

4. Smlouva a obchodní podmínky

Mnohé o dodavateli prozradí i obchodní podmínky a samotná smlouva. Ti nejlepší dodavatelé mají veškeré informace a dokumenty natolik srozumitelné, že pro vás budou pochopitelné i bez vysokoškolského diplomu. Na pozoru se ale mějte tehdy, pokud obsahují až příliš dodatků pod čarou psaných drobným písmem. Stojí za to si vyhradit čas, nasadit si brýle a informace pečlivě prostudovat. Ušetříte si možná pozdější rozčarování nad nesmyslnými podmínkami či sankcemi.

Zajímejte se také o aktivační poplatky či poplatky za předčasné ukončení smlouvy. Jestliže jsou nepřiměřeně vysoké, zvažte, zda se vám změna skutečně vyplatí. A nezapomeňte se ptát na cokoliv, čemu nebudete rozumět. Ten správný dodavatel by vám měl všechno ochotně vysvětlit.  

„Primárně usilujeme o to, abychom našim klientům změnou dodavatele snížili náklady, přesto se ale vyplatí každou energetickou společnost posuzovat komplexně. Nízká cena totiž vždy nemusí jít ruku v ruce s kvalitními službami a férovým přístupem. Aktuálně na českém trhu operují desítky dodavatelů elektřiny a jednotlivé společnosti si v rámci konkurenčního boje musí potenciální klienty předcházet, aby je k sobě nalákaly. A tak není problém najít dodavatele, jehož služby jsou cenově příznivé a zároveň dostatečně kvalitní. "

- Tomáš Suchý, energetický analytik portálu Ušetřeno.cz

5. Důvěryhodnost dodavatele

Kromě tradičních společností, které mají na trhu své zavedené místo, existuje i celá řada menších dodavatelů. Právě ti nejčastěji nabízí mnohem výhodnější cenu i služby oproti energetickým gigantům, kteří v některých případech využívají svého silného postavení na trhu. Jak si ale vybrat a nenaletět? Opět můžete využít zkušenosti ostatních klientů. Pomohou vám i internetové stránky dodavatele a informace, které se o nich píšou v médiích. Jestliže už na první pohled vyvolávají nedůvěru, dejte přednost raději někomu jinému.

svítící žárovkyNeplaťte za elektřinu více, než musíte. 

Pokud ale nejste z těch lidí, kteří mají rádi novoty, můžete vybírat mezi tradičními dodavateli. I mezi nimi existuje konkurenční boj, a tak můžete najít mnohem výhodnějšího dodavatele, než který vás zásobuje elektřinou nyní. Samotná změna dodavatele elektřiny je natolik jednoduchá, že stojí za to ji podniknout!

Co vám ještě může napovědět?

  • HISTORIE

Prověřte si, jaká je historie dodavatele a jak dlouho společnost úspěšně figuruje na energetickém trhu. To, že je někdo nováčkem v oboru, sice automaticky neznamená, že by jeho služby nutně musely být špatné, ale přesto se vyplatí si danou společnost před případným podpisem smlouvy dobře „proklepnout“. U zavedené stabilní společnosti takové pátrání odpadá.

  • POČET ODBĚRNÝCH MÍST

Napovědět vám může i počet zákazníků dané společnosti. Proč by vás takové číslo mělo zajímat? Jestliže se dodavatel, který vám padl do oka, stará například jen stovky či jednotky tisíc odběrných míst, nemusí být jeho postavení na trhu příliš silné. Případné hospodářské výkyvy ho tak mohou ovlivnit mnohem citelněji než velkého poskytovatele elektřiny se stovkami tisíc klientů.

  • REFERENCE NA INTERNETU

Nespoléhejte se jen na informace, které vám o sobě dodavatel prozradí sám, protože se logicky nebude chlubit svými nedostatky. Podrobte proto společnost internetové prověrce – zadejte ji do Googlu, projděte online diskuzní portály i zpravodajské servery. Pokud preferujete přímý kontakt, přeptejte se na dodavatele blízkých, známých nebo třeba kolegů v práci.

  • VZHLED WEBOVÝCH STRÁNEK

Jak na vás působí webová prezentace dodavatele, o jehož službách uvažujete? Daří se vám na webu najít vše, co potřebujete, nebo některé informace naopak chybí? Zaměřte se také na grafické zpracování stránky. Pokud je „odfláknuté“, web je plný chyb, překlepů a zjevně byl ušit rychlou jehlou, můžou takové být i služby.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 33