Jak změnit dodavatele plynu 2024?

Chcete ušetřit a změnit dodavatele plynu? Poradíme vám, jak najít nového poskytovatele i jak správně podat výpověď.

Srovnání dodavatelů plynu

Srovnání dodavatelů plynu nezávazně online

Hned uvidíte možnou úsporu

Hned uvidíte možnou úsporu

Ceny různých dodavatelů si můžete porovnat na základě pouhých pár údajů. Stačí k tomu vaše poštovní směrovací číslo a distribuční sazba.

Porovnáme vám ceníky různých dodavatelů

Porovnáme vám ceníky různých dodavatelů

Naši specialisté na energetiku vám po telefonu porovnají ceníky. Vy si vyberete ten nejvýhodnější.

K ruce jsou vám naši specialisté

K ruce jsou vám naši specialisté

Po telefonu vám odpoví na všechny otázky a pomohou s čímkoliv – od výběru po sjednání.

Jak probíhá změna dodavatele plynu?

Změnit svého dodavatele plynu můžete kdykoliv, jen je třeba počítat s dodržením odpovídající výpovědní lhůty, během které samozřejmě platíte za odběr plynu svému původnímu dodavateli. 

Smlouvy na dobu neurčitou mají obvykle výpovědní lhůtu 3 měsíce. Pokud máte smlouvu na dobu určitou, je třeba výpověď podat 3 až 6 měsíců před jejím vypršením, jinak dojde k jejímu automatickému prodloužení. 

Přesné informace ohledně výpovědní lhůty vždy najdete ve vaší smlouvě, proto si ji před podáním výpovědi pečlivě pročtěte.

Jak podat výpověď?

Výpověď stávající smlouvy můžete provést sami. Ve většině případů stačí vyplnit formulář o ukončení odběru, který najdete na webových stránkách dodavatelů plynu, nebo využít vzor výpovědi smlouvy energií na stránkách ERÚ. 

Výpověď pak odešlete na adresu sídla daného dodavatele nebo ji osobně odnesete na některou z jeho poboček. Druhou možností je dát svému novému dodavateli plnou moc, aby za vás všechny formality v této záležitosti vyřešil.

Srovnání dodavatelů plynu

Jak si najít nového dodavatele plynu?

Nejlepším způsobem, jak najít nového dodavatele plynu, je prostřednictvím online srovnání

Pro získání aktuálního přehledu přímo pro vaše odběrné místo stačí zadat pár základních informací do kalkulačky cen plynu. Během chvíle uvidíte dodavatele působící na českém trhu, a to včetně jejich cen. 

Srovnání tedy zvládnete online cestou z pohodlí vlastního domova a hned budete mít jasno, s kým ušetříte nejvíce. 

Srovnání cen plynu

Práce s kalkulačkou cen plynu je velmi jednoduchá. Budete do ní muset uvést tyto informace:

  • spotřebu plynu,
  • nejčastější využití plynu (topení, vaření, ohřev vody),
  • název současného dodavatele. 

A dále informaci o tom, zda bydlíte v domě či v bytě a v jakém kraji. 

Na vámi uvedené telefonní číslo vám zavolá jeden z našich energetických specialistů, aby vám odpověděl na všechny otázky a pomohl se v nabídkách lépe zorientovat.

V případě, že si v našem srovnání vyberete nového dodavatele plynu, rádi vám u vybraných nabídek pomůžeme dotáhnout změnu dodavatele plynu do konce.

Srovnání dodavatelů plynu

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Cena plynu se totiž skládá ze dvou částí:

  • Regulovanou část tvoří poplatky distributora a operátora trhu. Její výši vždy na sklonku roku, obvykle v listopadu, určuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Ve svých cenících ji musí zohlednit všichni dodavatelé. Tady žádný prostor pro úsporu není.
  • Výši neregulované části, která obsahuje cenu za každou spotřebovanou kilowatthodinu a stálé měsíční poplatky, si ovšem určují sami dodavatelé. Díky tomu se ceny za plyn u jednotlivých společností výrazně liší. Správnou volbou dodavatele proto můžete ušetřit i několik tisíc korun ročně.

Cena plynu se v jednotlivých krajích mírně liší podle toho, jaký v místě působí distributor. A protože my vám chceme spočítat úsporu co nejpřesněji, hodně nám pomůže vědět, kde se vaše odběrné místo nachází.

Distributor plynu má na starosti přepravu energie a údržbu potrubí. Nemůžete si ho vybrat, pro každé území je pouze jeden. Dodavatelé jsou obchodníci, od kterých si plyn kupujete. Na trhu je jich několik desítek. Je jen na vás, kterého si vyberete.

V České republice působí 3 distributoři plynu:

V naší kalkulačce cen plynu najdete skutečně téměř celý trh. Vše navíc neustále aktualizujeme a přidáváme nové produkty a společnosti. Pokud vám v kalkulačce něco chybí, ozvěte se nám přes kontaktní formulář, zavolejte na telefonní číslo 226 289 029 nebo napište e-mail na zmeny@usetreno.cz.

Stačí vyplnit kalkulačku srovnání plynu, díky které budete mít perfektní přehled, s jakým dodavatelem ušetříte nejvíce. Až si vyberete, se změnou vám pomůžeme.

Těsně před ukončením výpovědní lhůty je vhodné stávajícího dodavatele plynu informovat o aktuálním stavu vašeho plynoměru. Na základě tohoto samoodečtu vám vystaví závěrečné vyúčtování plynu. Jakmile uhradíte případné nedoplatky nebo obdržíte nazpět přeplatky, dojde k řádnému ukončení závazků.  O samotný plynoměr se rozhodně bát nemusíte, zůstává vám. Změna dodavatele plynu je pouze administrativní. Pocítíte ji pouze na faktuře, nikoli na měřidlech.

Pokud chcete připojit nové odběrné místo, kde ještě není plynoměr, musíte nejdříve zažádat o připojení k distribuční soustavě příslušného distributora. Přehledný návod, jak na to, a další užitečné informace týkající se zřízení plynové přípojky si můžete přečíst v našem magazínu.

Ano, je to samozřejmě možné. Není podmínkou přepsat si plyn u dodavatele, u kterého měl smlouvu podepsanou původní majitel nemovitosti či nájemník.

Dobrá zpráva je, že při přepisu odběrného místa není třeba dodržet závazek, který je na daném odběrném místě sjednaný. S přepisem energií vám samozřejmě rádi pomůžeme, stačí, když si v našem srovnání cen plynu vyberte dodavatele, a my se vám ozveme.

Pokud se chystáte přejít k levnějšímu dodavateli, je zapotřebí zjistit, kdy vám končí smlouva se současným dodavatelem. 

Smlouva na dobu neurčitou

V případě, že jste podepsali smlouvu na dobu neurčitou, můžete podat výpověď prakticky kdykoli. Jedinou podmínkou je dodržet zákonem danou výpovědní lhůtu 3 měsíce. Výpovědní lhůta se počítá od prvního dne následujícího měsíce od podání výpovědi. Po tuto dobu budete ještě odebírat dodávky od původního dodavatele.

Smlouva na dobu určitou

Pokud ovšem máte s dodavatelem podepsanou smlouvu na dobu určitou, která končí ke konkrétnímu datu, je zapotřebí závazek u dodavatele dodržet. V opačném případě by vám mohl dodavatel naúčtovat sankci. Výpověď tedy zašlete až ve smlouvou dané výpovědní době (když je výpovědní doba 1 měsíc, musíte podat výpověď nejpozději 1 měsíc před koncem závazku). Pokud byste to nestihli, smlouva se vám automaticky prodlouží.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.