Jak vypovědět smlouvu o dodávce energií?

Jestliže vás do spárů lapil podomní prodejce energií, máte možná ještě šanci se z nevýhodné smlouvy vyvléknout. Existují totiž 2 situace, kdy ze sebe můžete závazek setřást, aniž byste museli platit vysoké sankce a pokuty.

Srovnat dodavatele

Odstoupení od smlouvy podepsané podomnímu prodejci energií

Pokud jste se upsali doma nebo mezi dveřmi, odstoupit od smlouvy můžete ještě 14 dní po podpisu. Zrušení smlouvy musí být ze zákona zcela zdarma.

Prodejci stačí odeslat odstoupení od smlouvy. Vzor žádosti o odstoupení od smlouvy si můžete prohlédnout na stránkách Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Odstoupení je platné i v případě, že žádost pošlete až 14. den od podpisu. 

Mělo by sice stačit poslat i jen e-mail, doporučujeme ale odeslat vyplněný formulář na adresu dodavatele jako doporučený dopis a od něj si schovat kopii i podací lístek. Pro jistotu.

Nezapomeňte v žádosti odvolat i plnou moc a požádat o psané potvrzení, že jste od smlouvy úspěšně odstoupili.

Pokud je ve vašem městě zakázán podomní prodej, na dveře si vylepte ceduli, že budete postupovat dle vyhlášky, tj. na podomní prodejce zavoláte policii. 

Srovnat dodavatele energií

Co když už od dodavatele energie odebíráte?

Smlouvu podepsanou mimo pobočku můžete vypovědět ještě 15 dní po té, co jste začali odebírat energie od nového dodavatele.

Prodejci stačí odeslat výpověď smlouvy. Vzor výpovědi také najdete na stránkách Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Výpovědní doba trvá 15 dnů a začne běžet na začátku měsíce následujícího po doručení výpovědi dodavateli. V případě, že dodavatel přijal vaši výpověď v lednu, 15denní výpovědní lhůta odstartuje 1. února.

Přečtěte si o poplatcích za předčasné vypovězení smlouvy

Energie už odebíráte déle než 15 dní

Změnit dodavatele bez sankcí smíte, pokud máte závazek na dobu neurčitou.

Jestli máte ale závazek na dobu určitou, budete pravděpodobně moci změnit dodavatele až k datu, které máte ve smlouvě. Jinak vám často hrozí sankce za předčasné vypovězení smlouvy. 

Jestliže nevíte, jaký máte závazek, zavolejte na zákaznickou linku dodavatele. Informace o konci závazku najdete i na faktuře v oddíle C. Obvykle bývá na jedné z posledních stránek vyúčtování.

Pokud chcete od dodavatele odejít hned, jak jen to bude možné, vyplňte jednu z našich energetických kalkulaček. Specialista na energetiku zjistí, kdy vám závazek končí a pomůže vám vyjednat navazující smlouvu.

Bezplatně můžete změnit dodavatele i v případě, že vaše stávající společnost zdražuje nebo hodlá změnit smluvní podmínky.

Vybrat nového dodavatele

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Distributoři elektrické energie vlastní elektrické vedení, kterým vedou elektřinu k vám domů. Když tedy spadne strom na vedení, místní distributor ho musí opravit. Distributora si nemůžete vybrat. Je vám přidělen na základě adresy. V ČR působí jen 3:

  • EG.D – jižní Čechy, jižní a střední Morava,
  • PREdistribuce – Praha a blízké okolí,
  • ČEZ Distribuce – zbytek ČR.
Dodavatelé elektřiny prodávají elektrickou energii. Je jich na trhu několik desítek. Ve výběru dodavatele máte volnou ruku.

Pro vás se nemění téměř nic. Jen cena a logo dodavatele na faktuře. Vše ostatní zůstává stejné. Hodiny, tedy elektroměr, vám také zůstanou. Odečty budou prováděny ve stejnou dobu jako doposud, stejně tak vám bude i ve stejnou dobu chodit vyúčtování.

Změna dodavatele probíhá vlastně jen na papíře. Papírování se přitom vůbec bát nemusíte. Rádi vám s ním pomůžeme. Stačí si porovnat ceny elektřiny a vybrat tu nejvýhodnější nabídku.

Je to jednoduché. Nejdříve si srovnáte ceny elektřiny u jednotlivých dodavatelů. Následně si vyberete tu nejvýhodnější nabídku. Dalším krokem je vyplnění smluv s novým dodavatelem. Se vším vám rádi pomohou naši specialisté na energetiku.

Až podepíšete smlouvu, doručíme ji novému dodavateli. Ten pak za vás obvykle podá výpověď u stávajícího dodavatele. Následně uhradíte poslední vyúčtování u starého dodavatele, nový dodavatel vám zašle rozpis záloh a tím je převod u konce.

Změna je čistě administrativní. Nemusíte se bát výměny elektroměru. Celý proces navíc probíhá ze zákona bezplatně. Zprostředkování, asistence při vyplňování a doručování smluv vás také nebude stát ani korunu.

Nejdříve je potřeba zjistit, u kterého dodavatele vás vyjde elektřina a plyn nejvýhodněji. S tím vám pomůžou naše kalkulačka cen plynu a kalkulačka cen elektřiny. Pamatujte ale, že cena není vždy to nejdůležitější. Prostudujte si i smluvní podmínky, ve kterých se často skrývají nejrůznější kulišárny. Přečtěte si také recenze stávajících zákazníků.

Nechcete si lámat hlavu s výběrem? Stačí nám na sebe nechat telefonní číslo. Jeden z našich energetických specialistů vám zavolá a pomůže. Nebo nám můžete nahrát vaše poslední vyúčtování. My vám vypracujeme nabídku na míru a představíme vám ji po telefonu.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.