Jaké jsou poplatky za předčasné ukončení smlouvy u dodavatelů energií?

 

Našli jste výhodnějšího dodavatele, jenže u stávající společnosti máte smlouvu na dobu určitou? Dejte si pozor, aby vás nakonec změna nevyšla draho. K předčasnému ukončení smlouvy se totiž mohou vázat sankční poplatky.

minceU některých dodavatelů si připravte víc než jen pár drobných. 

Je to vlastně jednoduché. V  kalkulačce elektřiny nebo plynu si srovnáte stávajícího dodavatele s ostatními. Velmi snadno najdete výhodnějšího dodavatele energií. Je to pochopitelné, menší dodavatelé mají mnohem nižší náklady než energetičtí giganti. A tak vám mohou nabídnout daleko příznivější cenu. Jenže se změnou dodavatele se váže i ukončení smlouvy s tím stávajícím. A v tom je někdy háček.

I smlouva na dobu neurčitou může překvapit

Malým vítězstvím je smlouva na dobu neurčitou. U tohoto smluvního vztahu je standardní výpovědní doba 3 měsíce. I přesto, že někteří dodavatelé mají ve svých podmínkách stanovenou delší výpovědní lhůtu, máte vždy jistotu, že k novému dodavateli přejdete poměrně snadno a hlavně zdarma.

Jediným kazem na kráse smluv na dobu neurčitou jsou dodatky či doložky ke stávající smlouvě. Nepodepisovali jste náhodou výhodnou fixaci ceny? Pokud ano, mohl by nastat problém. Dodatky a doložky totiž rázem změní smlouvu na dobu určitou. A s ní mohou být spojeny nepříjemné poplatky.

Ukončení smlouvy na dobu určitou? Žádná legrace.

V poslední době se roztrhl pytel plný smluv na dobu určitou. Je to pochopitelné, s otevřením energetického trhu se objevily desítky dodavatelů. A s nimi i lepší ceny, kvalitnější služby a výhodnější podmínky.  Konkurence je vysoká, takže spoustu dodavatelů si jednoduše „musí“ svého klienta nějak pojistit. Nejlepší způsob? Právě doba určitá, která se sjednává většinou na 1 – 3 roky. Z ní už se ale nelze vyvléknout snadno. Jste totiž vázáni po stanovené období odebírat energii od daného dodavatele. A v případě, že tuto podmínku nedodržíte, může vás čekat pěkná smluvní pokuta

Vyplatí se vám váš dodavatel plynu?

Bezplatná cesta existuje. Když v řádném termínu zažádáte o vypovězení smlouvy na dobu určitou, budete moci po jejím uplynutí čerpat energii od levnějšího dodavatele. Pokud se vám ale nechce čekat, můžete smlouvu na dobu určitou předčasně ukončit. Tuto možnost nabízí každý dodavatel, ovšem ne všichni mají pro vaše zaječí úmysly pochopení. S některými obchodníky se můžete rozumně domluvit dohodou bez sankčních poplatků (takovou možnost slibuje například E.ON), jiní po vás budou požadovat penále spojené s ušlým ziskem v řádech stokorun až tisíců Kč. A může se stát, že někteří dodavatelé vaši žádost neschválí. K tomuto aktu se totiž neváže žádná zákonná povinnost.

Neplatíte zbytečně moc za energie? Zjistit

Nepříjemný poplatek vás čeká například u společnosti RWE. V případě, že vám žádost o předčasné ukončení smlouvy na odběr energií schválí, si naúčtuje 400 Kč za každý kalendářní měsíc do konce trvání smlouvy. Podobné nepříjemnosti vás čekají i tehdy, pokud budete chtít odejít k jinému dodavateli plynu od Pražské plynárenské. Zaplatíte 3 000 Kč.

Jiní dodavatelé energií se nebojí jít ještě dál. Například u Bohemia Energy budete muset zaplatit smluvní pokutu ve výši 6 050 Kč (platí pro elektřinu i plyn). Podle Všeobecných obchodních podmínek vám navíc může být účtován i smluvní poplatek za předpokládané neodebrané množství elektřiny či plynu. Silným kalibrem ovšem je ČEZ. Žádost o předčasné ukončení smlouvy vám vůbec nemusí povolit. A pokud i přesto změníte svého dodavatele, může se pokuta vyšplhat až na 10 000 Kč.

Výše poplatků za předčasné ukončení smlouvy o dodávce energií u vybraných dodavatelů
RWE 400 Kč za každý kalendářní měsíc do konce trvání smlouvy
Pražská plynárenská 3 000 Kč
Centropol 3 000 Kč (+ 486 Kč administrativní poplatek)
Pražská energetika 3 500 Kč (Mohou být navíc účtovány další náklady spojené s ukončením smlouvy.)
ST Energy 3 630 Kč
X Energie 6 000 Kč
Bohemia Energy 6 050 Kč (Může být navíc účtován smluvní poplatek za předpokládané
neodebrané množství energie.)
ČEZ až 10 000 Kč
Global Energy Poplatek ve výši ceny za předpokládané neodebrané množství energie.
Fonergy Poplatek ve výši jedné měsíční zálohy dle aktuálního platebního deníku.

(Zdroj: Obchodní podmínky a sazebníky dodavatelů.)

Od smlouvy můžete i odstoupit. A to bezplatně.

 

Vypovědět smlouvy můžete i tehdy, pokud jste ji uzavřeli mimo dodavatelovo sídlo či provozovnu - například s podomním prodejcem. A to nejpozději do 14 dnů od podpisu. Energetický zákon dokonce umožňuje odstoupení nejpozději do 5 dnů před zahájením dodávky energie.

Se smlouvou na dobu určitou se váže i riziko, že se změní smluvní podmínky nebo se zvýší cena elektřiny nebo plynu. Naštěstí energetický zákon v takových případech myslí na práva spotřebitelů a nabízí možnost jednostranně odstoupit od smlouvy bez dodatečných sankcí. V takovém případě trvá výpovědní lhůta pouze 1 měsíc. Aby k řádnému odstoupení od smlouvy došlo, musíte o něj zažádat včas. V případě, že obchodník s energiemi oznámí změny nejpozději 30 dnů před jejich účinností, můžete bezplatně odstoupit od smlouvy nejpozději 10 dnů před zvýšením cen či před změnou Všeobecných obchodních podmínek. Velkorysejší je zákon v případě, že dodavatel na změnu písemně neupozorní. V takovou chvíli můžete odstoupit do 3 měsíců od data účinnosti.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé