Dodavatelé plynu, jak se v nich zorientovat a vybrat toho pravého?

 

http://https://www.usetreno.cz/dodavatele-plynu/#grefDodavatelů zemního plynu působí na českém trhu desítky. Liší se nejen cenou, ale i kvalitou poskytovaných služeb a zákaznického servisu. Porovnejte si možnosti a zjistěte, který dodavatel je pro vás ten pravý.

 

Dodavatelé plynu jsou společnosti, které prodávají plyn koncovým zákazníkům. Podle statistik Energetického regulačního úřadu vlastní licenci na obchod se zemním plynem více jak 200 subjektů. Domácnostem však plyn nedodávají zdaleka všechny licencované firmy.

Od roku 2007 je trh s energiemi plně liberalizovaný. Zákazníci z řad maloodběratelů a domácností si mohou svobodně zvolit, od koho budou plyn odebírat. A protože se cena plynu může u jednotlivých dodavatelů významně lišit, správná volba společnosti může srazit výdaje za zemní plyn až o několik tisíc korun ročně. Jenže vybrat si mezi desítkami dodavatelů není snadný úkol.

Na co se u dodavatele zaměřit:

 
  1. Cenová nabídka - Kolik zákazník zaplatí za odebraný plyn, si určuje sám dodavatel. Výše faktur je pádný důvod, proč změnit dodavatele. Kromě částky za KWh se vyplatí zkoumat, zda si dodavatel neúčtuje skryté poplatky za aktivaci nebo ukončení odběru.
  2. Délka výpovědní lhůty - Standardní výpovědní lhůta smluv na dobu neurčitou činí tři měsíce za předpokladu, že není ve smlouvě uvedeno jinak. U smluv na dobu určitou je situace složitější. Pokud se smlouva nevypoví včas, automaticky se prodlužuje na další časové období.
  3. Kvalita zákaznického servisu - Zdaleka na všichni dodavatelé umožňují svým zákazníkům osobní návštěvu na pobočce. Hustá síť zákaznických center je dominantou především zavedených firem. Ostatní dodavatelé spoléhají na telefonickou a korespondenční komunikaci.
  4. Pověst firmy - O důvěryhodnosti dodavatele vypovídá fakt, zda podepsal etický kodex obchodníka s energiemi, ale také reference od zákazníků.

Kdo je distributor a kdo dodavatel?

  • Distributor se stará o plynárenskou soustavu. Je tedy provozovatel rozvodné sítě. Zajišťuje přepravu plynu po celém území republiky, je zodpovědný za spolehlivé dodávky a pravidelně musí kontrolovat plynovody a provádět vnitřní inspekci.  
  • Dodavatel je obchodník, který plyn nakupuje za účelem dalšího prodeje. Svého dodavatele si může každý zákazník vybrat svobodně sám, ale distributor plynu je pevně přidělen na základě lokality, kde žijeme.

Neplaťte za plyn víc, než musíte. Správnou volbou dodavatele můžete ušetřit tisíce korun ročně!

Faktura za plyn chodí pouze jedna, ale zahrnuje v sobě vyúčtování jak za distribuci, tak za dodávky plynu. Platby za odebranou energií tvoří zhruba 80 % z celkové částky. Zbylých 20 % míří právě na konto distributora.  

Vše, co ještě nevíte o distribuciČíst více

Představení společností

RWE

Odebírat plyn od RWE znamená jistotu spolehlivých dodávek zemního plynu a profesionálních služeb. Společnost RWE patří mezi pět největších energetických společností v Evropě. Podniká ve výrobě, obchodu, přepravě a zásobování elektřinou a plynem. Pro své zákazníky z řad maloodběratelů i velkoodběratelů má RWE připravené skutečně široké portfolio produktů zemního plynu. Vedle pestré nabídky mohou zákazníci využívat kvalitního zákaznického servisu, který zahrnuje nonstop zákaznickou linku či poradenská a kontaktní centra po celé republice.

E.ON

Společnost E.ON patří mezi tradiční dodavatele energií. Na českém trhu působí již od roku 1998. Dodává elektřinu 1,2 milionu zákazníků. Zemním plynem zásobuje více než 110 000 odběratelů, a to převážně v jižních Čechách a na jižní Moravě. Kromě zajímavých cen a bezproblémových dodávek poskytuje E.ON svým zákazníkům řadu výhod. Můžete získat plynové kotle a tepelná čerpadla za jedinečnou cenu. Pokud se stanete zákazníkem společnosti E.ON můžete například ušetřit až 15 000 Kč při nákupu kotle Vaillant. Nebo snad potřebujete bojler? Na vybraný sortiment od tradičního českého výrobce Dražice získáte 42% slevu. 

Společnost ČEZ

Akciovou společnost ČEZ lze bez nadsázky pasovat do role dominantního energetického koncernu ve střední i východní Evropě. Největší výrobce elektřiny v České republice dodává svým zákazníkům také teplo a plyn. Produktová řada zemního plynu obsahuje čtyři nabídky. Produkt eTarif Plyn Plus patří mezi ty obzvlášť oblíbené. Ušetří vám až 10 % roční ceny plynu ve vaší domácnosti. Kdo má rád jistotu, může si zafixovat cenu na příští dva roky s PLYN FIX 24. Produktová řada Comfort má jednu velkou výhodu. Vždy budete odebírat levnější plyn než od dominantního dodavatele v regionu, a to minimálně o 5 %. Poslední tarif se vyplatí zákazníkům s nižší spotřebou. Se sazbou PRAKTIK platíte jen za plyn, který skutečně odeberete. 

TIP

Plánujete změnu dodavatele? 

 

Bohemia Energy

Comfort Energy a Slovakia Energy energetickou skupinu Bohemia Energy s více než 720 000 zákazníky a ročním obratem 10,9 mld. Kč za rok 2014 patří k největšímu uskupení alternativních dodavatelů energií na území České a Slovenské republiky. Na trhu jsou od roku 2015 a od roku 2008 zahrnuje jejich portfolio také dodávku plynu. Pod společnost spadá České Energetické Centrum a České Energetické Centrum Jih, Global Energy, a Right Power. 100% podíl má Bohemia Energy v Europe Easy Energy.

LAMA energy plyn

Tradiční, spolehlivý a ryze český dodavatel zemního plynu a elektřiny začal nejprve dodávat energii velkoodběratelům. Dnes se však LAMA energy specializuje také na domácnosti. Ceny dodávek plynu jsou do značné míry nezávislé na výkyvech trhu, protože firma je součástí skupiny s vlastní těžbou ropy a plynu na Břeclavsku. LAMA energy nabízí plyn až o jednu pětinu levněji oproti dominantním dodavatelům a má vždy jednu z nejlepších cenových nabídek na trhu. Zákazníkům se líbí i fakt, že smlouvy neobsahují žádné skryté poplatky za uzavření či rozvázání smlouvy. 

Dodavatelů plynu je jak máku. Vybrat si toho správného proto může být složité. 

Elimon plyn

Dlouholeté působení v oblasti energetiky dělá z akciové společnosti Elimon skutečného experta. Z počátku se firma soustředila na oblast energetických auditů, poradenství a návrhy optimalizace energetického hospodářství. Postupem času rozšířil Elimon své portfolio služeb o nabídku dodávek elektřiny, plynu, uhlí a biomasy. Svým klientům společnost nabízí dokonalý servis od poradenství přes dodávky energetických komodit. Zákazníci se rekrutují nejen z řad velkých podniků, ale i domácností či drobných podnikatelů. 

Skupina CENTROPOL

Je dalším alternativním dodavatelem. Na trhu s elektřinou působí již od roku 2002. V roce 2009 začala společnost nabízet také plyn. V současné chvíli zajišťuje dodávky již statisícům zákazníků v celé České republice. Nejen pro ně vstoupili také na trh mobilních operátorů jako plnohodnotný virtuální operátor.

Odebírejte plyn nejlevnějiSrovnat dodavatele

Pražská plynárenská

Pražská plynárenská navzdory názvu působí po celé České republice. Služeb tradičního dodavatele zemního plynu využívá na 420 000 zákazníků ze všech koutů. Od roku 2012 mohou zákazníci od této společnosti odebírat i elektřinu. Ze široké palety produktů si každý vybere nejvýhodnější dodávky plynu. Systém slev a bonusů dělá z plynu od Pražské plynárenské atraktivní produkt. Zvýhodněná cena čeká na rodiče s malými dětmi, seniory či držitele průkazu ZTP/P.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 26