Změna dodavatele elektřiny

Nepřeplácejte zbytečně za elektřinu. Porovnejte si aktuální nabídky dodavatelů a vyberte si tu nejvýhodnější. Se změnou dodavatele vám pomůžeme. 

Pokračovat do kalkulačky

Kdo je dodavatel elektřiny?

Dodavatel elektřiny je obchodník, který nakoupí elektřinu na evropském trhu a prodá ji vaší domácnosti a dalším odběratelům. Každý dodavatel musí mít licenci od Energetického regulačního úřadu. Aktuálně v České republice působí cca 150 dodavatelů energií. Mezi ty největší patří například: 

Svého dodavatele elektřiny si můžete svobodně zvolit. Doporučujeme vybírat pečlivě, protože správnou volbou můžete ušetřit stovky (a někdy i tisíce) korun ročně. 

Porovnat dodavatele elektřiny

Proč změnit dodavatele elektřiny?

Důvodů může být hned několik: 

 • Cena. Končí vám smlouva a konkurenční společnost vám nabídla lepší cenu? Není žádný důvod ji nevyužít. Čím víc aktuálně platíte, tím větší úspory můžete dosáhnout. Změna obvykle proběhne bez jakýchkoli zádrhelů, dodavatelé si vše vyřeší mezi sebou. 
 • Smlouva. Nevyhovuje vám typ smlouvy nebo obchodní podmínky současného dodavatele? Není nic snazšího než ho vyměnit za někoho vstřícnějšího. 
 • Bonusy a výhody. Někteří dodavatelé nabízejí zajímavé služby navíc, které jako jejich zákazník můžete čerpat zdarma nebo s výraznou slevou. Jde například o revize kotlů, pomoc s vyřízením dotace na fotovoltaiku atp.

Jak vybrat dodavatele elektřiny?

Jak vybrat dodavatele elektřiny? Mezi nejdůležitější parametry patří: 

 • cena, 
 • smlouva a obchodní podmínky, 
 • individuální bonusy a výhody, 
 • kvalita zákaznického servisu, 
 • dobrá pověst (recenze od zákazníků), 
 • férový přístup k zákazníkům, 
 • původ elektřiny (např. obnovitelné zdroje). 

Vždy je dobré si projít více nabídek a porovnat je, aby vám ta nejlepší neproklouzla mezi prsty. K tomu můžete využít naši kalkulačku. 

Kalkulačka cen elektřiny

Kdy je možné změnit dodavatele elektřiny?

Dodavatele elektřiny můžete bez sankcí změnit na konci platnosti smlouvy. Často je ale potřeba stihnout to pár týdnů před jejím skončením, protože poběží ještě tzv. výpovědní lhůta pro změnu dodavatele elektřiny. Konkrétní časové rozmezí se může u jednotlivých dodavatelů lišit. Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, můžete ji vypovědět kdykoli. Výpovědní doba potom trvá 3 měsíce. 

Odstoupení od smlouvy kvůli změnám podmínek

K jinému dodavateli můžete bez sankcí přejít i v případě, že váš současný dodavatel jednostranně mění podmínky vaší smlouvy (např. zdražuje) a vy s tím nesouhlasíte. O změnách vás dodavatel informuje nejpozději 30 dní před začátkem platnosti nových podmínek a vy můžete od smlouvy odstoupit nejpozději 10 dní před začátkem platnosti. 

Změna dodavatele elektřiny při koupi nemovitosti 

Pokud se stěhujete, máte dvě možnosti – buď můžete elektřinu převést na nového majitele, nebo si smlouvu vezmete s sebou do nového domova. Pokud byste chtěli smlouvu kvůli stěhování zrušit, bude se jednat o předčasné ukončení smlouvy a pokutě se nejspíš nevyhnete. 

Předčasné odstoupení od smlouvy 

Smlouvu můžete předčasně ukončit, je ale potřeba počítat s nemalými sankcemi, kterými si dodavatel kompenzuje ušlý zisk. Někdy se to ale i tak může vyplatit. Vždy je dobré být v obraze, proto si nezapomeňte pročíst svoji smlouvu i obchodní podmínky dodavatele a všechny další informace o hrozících smluvních pokutách při ukončení smlouvy vyžadujte v písemné formě. 

Porovnat dodavatele elektřiny

Jak dlouho trvá přechod k jinému dodavateli?

Délka celého procesu závisí na datu, kdy vám končí aktuální smlouva. Pokud vám nabídne výhodné podmínky, s novým dodavatelem můžete smlouvu uzavřít i s výrazným předstihem (např. půl roku nebo i rok). Jestli se ale chcete vyhnout postihům za předčasné ukončení, samotný přechod proběhne až k řádnému datu konce aktuální smlouvy. Maximální doba trvání přechodu tedy není stanovena, minimálně musíte počítat cca s měsícem. 

Postup změny dodavatele elektřiny

 1. Nejdříve si pomocí našeho srovnávače porovnejte aktuální nabídky na trhu. 
 2. Vyberte si nabídku, která vám bude přesně sedět. 
 3. Kontaktujte nového dodavatele, nebo se domluvte s naším specialistou, aby administrativu vyřídil za vás. 
 4. Pošlete novému dodavateli e-mailem údaje pro novou smlouvu. 
 5. Nový dodavatel smlouvu připraví a pošle vám ji k podpisu prostřednictvím kurýra, který ji pak rovnou odveze. Nemusíte tedy nikam chodit ani nic posílat. 
 6. Po podpisu smlouvy za vás nový dodavatel podá výpověď u starého dodavatele. 
 7. Až nastane čas, uhradíte poslední vyúčtování u starého dodavatele. 
 8. Nový dodavatel vám zašle rozpis záloh a další potřebné údaje. 

Noví dodavatelé smlouvu často posílají předem do e-mailu, abyste měli čas si vše řádně pročíst a aby se předešlo případným komplikacím. Kurýr vám také jeden výtisk podepsané smlouvy nechá doma, projít si ji tedy můžete i po podpisu. Až do 14 dnů máte právo od smlouvy bezplatně odstoupit. 

Změna je pouze administrativní, nebude třeba měnit elektroměr ani žádná jiná zařízení. Navíc vás nebude stát ani korunu, vše od zprostředkování přes asistenci při vyplňování až po doručování smluv je zcela zdarma. 

Porovnat dodavatele elektřiny

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Je to jednoduché. Nejdříve si srovnáte ceny elektřiny u jednotlivých dodavatelů. Následně si vyberete tu nejvýhodnější nabídku. Dalším krokem je vyplnění smluv s novým dodavatelem. Se vším vám rádi pomohou naši specialisté na energetiku.

Až podepíšete smlouvu, doručíme ji novému dodavateli. Ten pak za vás obvykle podá výpověď u stávajícího dodavatele. Následně uhradíte poslední vyúčtování u starého dodavatele, nový dodavatel vám zašle rozpis záloh a tím je převod u konce.

Změna je čistě administrativní. Nemusíte se bát výměny elektroměru. Celý proces navíc probíhá ze zákona bezplatně. Zprostředkování, asistence při vyplňování a doručování smluv vás také nebude stát ani korunu.

Pro vás se nemění téměř nic. Jen cena a logo dodavatele na faktuře. Vše ostatní zůstává stejné. Hodiny, tedy elektroměr, vám také zůstanou. Odečty budou prováděny ve stejnou dobu jako doposud, stejně tak vám bude i ve stejnou dobu chodit vyúčtování.

Změna dodavatele probíhá vlastně jen na papíře. Papírování se přitom vůbec bát nemusíte. Rádi vám s ním pomůžeme. Stačí si porovnat ceny elektřiny a vybrat tu nejvýhodnější nabídku.

Pokud se chystáte změnit dodavatele, je zapotřebí zjistit, kdy vám končí smlouva se současným dodavatelem.

V případě, že jste podepsali smlouvu na dobu neurčitou, můžete podat výpověď prakticky kdykoli. Jedinou podmínkou je dodržení výpovědní lhůty. Ta obvykle trvá 3 měsíce. Jakmile podáte výpověď, výpovědní lhůta se rozeběhne první den následujícího měsíce. Během výpovědní lhůty budete ještě odebírat dodávky od původního dodavatele.

Pokud ovšem máte s dodavatelem podepsanou smlouvu na dobu určitou, která končí ke konkrétnímu datu, je zapotřebí závazek u dodavatele dodržet. V opačném případě by vám mohl dodavatel naúčtovat sankci. Výpověď tedy zašlete až ve smlouvou dané výpovědní době.

Rádi vám pomůžeme smlouvu vypovědět tak, aby vám nehrozila žádná sankce. Stačí vyplnit naši kalkulačku cen elektřiny. Jeden z našich specialistů na energetiku se vám brzy ozve a vše s vámi probere.

Ano, to je samozřejmě možné. Při přepisu odběrného místa není třeba dodržet závazek, který je na daném odběrném místě sjednaný. S přepisem energií vám samozřejmě rádi pomůžeme. Stačí, když si v našem srovnání cen elektřiny vyberete dodavatele. My se vám hned ozveme a pomůžeme vše vyřídit.

Cena elektřiny se skládá ze 2 částí. První je regulovaná státem a pro všechny stejná. Druhou, neregulovanou si určují sami dodavatelé. Proto se ceny za elektřinu u jednotlivých společností mohou výrazně lišit.

Dodavatele můžete změnit kdykoliv během roku. Pokud používáte elektřinu na vytápění, doporučujeme začít levnější elektřinu odebírat před topnou sezonou. Ta začíná přibližně v říjnu. Výpovědní lhůta u stávajícího dodavatele ale zpravidla trvá 3 měsíce. Proto doporučujeme začít se změnou na jaře nebo na začátku léta.

Distributoři elektrické energie vlastní elektrické vedení, kterým vedou elektřinu k vám domů. Když tedy spadne strom na vedení, místní distributor ho musí opravit. Distributora si nemůžete vybrat. Je vám přidělen na základě adresy. V ČR působí jen 3:

 • EG.D – jižní Čechy, jižní a střední Morava,
 • PREdistribuce – Praha a blízké okolí,
 • ČEZ Distribuce – zbytek ČR.
Dodavatelé elektřiny prodávají elektrickou energii. Je jich na trhu několik desítek. Ve výběru dodavatele máte volnou ruku.

Čas zapnutí a vypnutí nízkého tarifu, nočního proudu, se vám s novým dodavatelem nezmění. Spínání totiž ovládá váš distributor. Distributor vám při změně dodavatele zůstane stejný.

Změna dodavatele se vyplatí. Ušetřit můžete až několik tisíc korun ročně. Důvodem je, že lidem, kteří zvažují změnu, dodavatelé často nabídnou výrazně atraktivnější ceníky. Dostanou tak výhodnější cenu, než kdyby zůstali u svých stávajících dodavatelů.

Ne. Dluhy se týkají pouze osoby, která smlouvu podepsala, nikoliv samotného odběrného místa.

Důvěryhodní dodavatelé uzavřeli Energetickou deklaraci. V ní slibují svým zákazníkům, že jejich smlouvy jsou férové. Čtěte více o Energetické deklaraci a zjistěte, kteří dodavatelé ji podepsali.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.