5/2/2022, Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Můj dodavatel energií zdražil/změnil smluvní podmínky, můžu přejít jinam?

Ano, pokud váš dodavatel elektřiny nebo plynu zdražil nebo změnil smluvní podmínky, pak od něj můžete s čistým svědomím odejít. Musíte to ale stihnout. Lhůta, kterou máte na rozmyšlenou, se totiž liší podle toho, jak vás dodavatel o blížících se změnách informoval.

Jednoduché srovnání dodavatelů pro váš přehled a rychlé rozhodnutí

Dodavatel by ze slušnosti měl:

  • oznámit, že hodlá zdražovat či upravovat smluvní podmínky alespoň 30 dní před tím, než začnou změny platit.
  • dát vám vědět, že smíte kvůli změnám odstoupit od smlouvy bez sankcí.
  • sdělit vám vše prokazatelně a adresně, tj. nestačí vyvěsit na místní pobočce nový ceník. Měl by vám přijít dopis nebo e-mail.

Pokud dodavatel tato pravidla slušného chování dodržel, pak můžete bezplatně odstoupit od smlouvy nejpozději do 10. dne před zavedením oznámených změn. Řekněme tedy, že vám dodavatel naplánoval zdražení na 15. října. Pak mu musíte odeslat vaši žádost o odstoupení od smlouvy do 5. října. 

Jestliže vám dodavatel nedal vědět včas, neobtěžoval se zmínit, že máte právo odstoupit od smlouvy, nebo vám dokonce zdražení úplně zatajil, máte na odstoupení od smlouvy 3 měsíce od data, ke kterému začaly změny platit.

Právo odstoupit od smlouvy nemáte, pokud došlo ke zvýšení regulované složky ceny, daní nebo poplatků. Stejně tak neuspějete v případě, že dodavatel mění smluvní podmínky kvůli změnám v zákoně. 

Spočítejte si možnou úsporu za elektřinu

Jak můžu od smlouvy odstoupit?

Je nutné odeslat vašemu dodavateli vyplněný formulář o odstoupení od smlouvy. Vzor najdete určitě na webových stránkách svého dodavatele pod „Dokumenty ke stažení“. Stáhnout si ho ale můžete i na stránkách Energetického regulačního úřadu (ERÚ). K ruce si vezměte nejlépe také poslední fakturu či smlouvu, kde jsou uvedené EAN a EIC kódy vašeho odběrného místa a číslo smlouvy.  

Kdy přestanu odebírat energie od stávajícího dodavatele?

Přesné datum, kdy chcete od smlouvy odstoupit, můžete vyplnit ve zmíněné žádosti a mít tak 100% jistotu, ke kterému dni se s vámi váš stávající dodavatel rozloučí. Samozřejmě mu ale musíte dát čas, aby se s vaším rozhodnutím srovnal. Ze dne na den by to nemusel zvládnout. 

Pokud si neurčíte v žádosti „den D“, pak je odstoupení platné k poslednímu dni v měsíci, ve kterém dodavatel převzal informaci, že mu dáváte vale. 

Jestliže váš dodavatel zdražil a nesplnil tři pravidla slušného chování, tudíž máte právo ho odkopnout ještě tři měsíce od zavedení změn, pak se čas odstoupení trochu liší. Dojde k němu až v poslední den měsíce následujícího po měsíci, ve kterém dodavatel převzal formulář. V případě, že od vás tedy dostane kopačky dodavatel v lednu, rozchod bude definitivní až posledního února.

INFO

Pamatujte, že byste měli mít vybraného nového dodavatele dřív, než se s vámi ten dosavadní definitivně rozloučí. Jinak byste mohli spadnout do neoprávněného (černého) odběru.

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.