Jak vybrat plynový kotel

 

Pokud jste se rozhodli topit doma zemním plynem, můžete si gratulovat. Jedná se o levný zdroj energie, který je šetrný k životnímu prostředí. Na co se zaměřit při výběru? Je výhodnější investovat do klasického, nebo kondenzačního kotle?

Plynový kotel pohodlně vytopí i rodinný dům.  Zázrak jménem kondenzace

Během spalování plynu se uvolňuje vodní pára. U obyčejných kotlů uniká spolu s oxidem uhličitým a dalšími spalinami komínem pryč zcela bez užitku. Kondenzační plynový kotel ale dokáže část odpadního tepla, které by uniklo v podobě páry, využít. Horké spaliny ve výměníku kondenzují a dodatečně ohřívají topnou vodu. Rozdíl v účinnosti oproti klasickému kotli je značný. Spotřeba plynu může klesnout až o zázračných 20 %. Na druhou stranu si za kondenzační kotel připlatíte. Jejich ceny začínají na 20 000 Kč. Nejlevnější standardní plynové kotle se dají koupit zhruba za 15 000 korun.

Neplaťte za plyn víc, než musíte. Správnou volbou dodavatele můžete ušetřit tisíce korun ročně!

Účinnost kotle

Účinnost klasických kotlů se blíží k 90 %, výkonnější kondenzační bratříček teoreticky dosahuje až 108 %. Přesto ne vždy musí oba typy topení dosáhnout maximální účinnosti. Montáž je potřeba vždy konzultovat s topenářem, který vám po posouzení konkrétní situace ve vašem bytě, dokáže poradit.

Jak správně provozovat kondenzační kotel

Aby kondenzační kotle správně fungovaly a skutečně šetřily peníze, musí topit na nízkou teplotu. Maximální účinnost mají při teplotním spádu zhruba 50/30 °C až 55/35 °C. Tepelné omezení neplatí pro klasické plynové kotle.

TIP

Optimální teploty v domě

Když snížíte pokojovou teplotu o 1 °C, ušetříte až 6 % zemního plynu. Optimální teplota v obývacím pokoji se pohybuje kolem 20 °C, v kuchyni nebo ložnici stačí 18 °C a na chodbách pouhých 15 °C. Přečtěte si více tipů, jak snížit spotřebu plynu v rodinném domě.

 

Odtah spalin

Kondenzační kotle nejde připojit na klasické komíny. Spaliny nejsou dostatečně horké a ulpívají na stěnách trubek. Nejjednodušší je investovat do turbo kotle. Spaliny se jednoduše odvádí ven v plastových trubkách skrze zeď. Nicméně i starý komín lze stavebně upravit, tak aby nebránil odchodu chladnějšího dýmu.

Výkon kotle

Výkon kotle musí pokrýt tepelnou ztrátu objektu. Tu ovlivňuje zateplení, kvalita střechy, těsnost oken, ale i poloha samotného domu. Nejlepší je se obrátit na projektanta, který navrhne optimální řešení. Výkony kotlů pro domácnosti a menší podnikatelské prostory se pohybuje od 5 do 49,9 kW.

Ohřev vody

Výhodou plynového kotle je, že může kromě teplovodní vody zároveň ohřívat i tu spotřební – na koupání či mytí nádobí. Kotel může být průtokový nebo se zásobníkem. Průtokový ohřívač obslouží dřez, umyvadlo a vanu. Kdežto při větším odběru VUT se hodí investovat do zařízení se zásobníkem. Vyrábí se kotle s vnitřním bojlerem i s externím zásobníkem teplé vody.

Topte levněji! Najděte levného dodavatele Srovnat ceny plynu

Nerudovská otázka

Kam s plynovým kotlem? Závěsné kotle se montují na stěnu. Nezabírají příliš prostoru a dají se bez větších problémů umístit přímo do obytných prostor. Naopak stacionární kotle stojí na zemi. Hodí se pro rozsáhlejší systémy s velkým objemem topné vody. Vyrábí se z litiny, proto jsou méně úsporné než nástěnná varianta. Nejčastěji se instalují do samostatných technických místností. Záleží na prostoru, který je k dispozici.

Revize a kontroly

Provoz plynových kotlů má jednu drobnou kaňku. Vyžaduje pravidelnou údržbu. Revize a kontroly zabrání nejen tragédii, ale mohou prodloužit životnost kotle a zvýšit účinnost. Běžná cena za prohlídku se pohybuje v rozmezí od 500 do 2 000 korun. Záleží samozřejmě na pracnosti a na regionu.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 10