Návod, jak spočítat spotřebu plynu

Obáváte se vysokého vyúčtování za plyn? Zjistěte si sami, jaká je vaše spotřeba plynu a kolik můžete ušetřit změnou dodavatele.

SPOČÍTAT CENU PLYNU

Spočítejte si sami: Orientační výpočet spotřeby plynu

Zjistit, jakou máte spotřebu plynu, bohužel není nejsnazší úkol. Nejlépe vám to půjde od ruky s posledním vyúčtováním za plyn. V něm jsou uvedeny veškeré informace ke spotřebě za zúčtovací období, a to včetně stavu plynoměru při posledním odečtu. Pokud máte informaci, jaký byl stav plynoměru v metrech krychlových při posledním odečtu, můžete začít s výpočtem průměrné spotřeby plynu. 

Nejdříve se podívejte na váš plynoměr. Ten najdete ve sklepě, v uzamykatelné skříňce na zdi budovy nebo na plotě. Od aktuálního stavu plynoměru odečtěte spotřebu udanou při posledním odečtu. 

Výsledek je ovšem v krychlových metrech (m³). Teď je ještě potřeba spotřebu převést na kWh. Orientačně se převádí kubík na kWh tak, že se počet kubíků násobí číslem 10,55

Spotřebu v kWh pak můžete vydělit počtem měsíců, případně dní uplynulých od posledního odečtu. Tím získáte průměrnou měsíční, případně denní spotřebu plynu. Nabízíme porovnání, jaká je průměrná spotřeba plynu.

Nezapomeňte přihlédnout k tomu, že v topné sezoně může být vaše spotřeba mnohonásobně vyšší než v létě, pokud plynem i topíte

Vzorec pro orientační přepočet spotřeby plynu

1 m³ = 10,55 kWh

Tento postup je pouze orientační a pomůže vám zjistit přibližnou spotřebu.

Při vyúčtování plynu je přepočet spotřeby plynu trochu složitější. K převodu spotřeby z m³ na kWh potřebuje dodavatel znát objemový koeficient, spalné teplo vašeho plynu a počet odebraných kubíků. 

Chcete začít sledovat svou spotřebu? Poznamenávejte si stav plynoměru na začátku každého měsíce. 

Jaký vliv má na spotřebu plynu velikost bytu a počet členů domácnosti?

Obecně platí, že k vytápění 1 m² bytu či domu je potřeba zhruba 110 kWh plynu. Jeden člověk v domácnosti spotřebuje za rok asi 1 430 kWh plynu na ohřev vody a 200 kWh na vaření. S vyšším počtem osob ale spotřeba nezvyšuje přímou úměrou, protože se členové domácnosti o část spotřeby dělí.

Orientační roční spotřeba plynu podle počtu osob v domácnosti

 1 osoba2 osoby3 osoby4 osoby
Ohřev vody1 430 kWh2 580 kWh3 720 kWh4 590 kWh
Vaření200 kWh365 kWh545 kWh730 kWh

Zdroj: ČEZ

Modelový příklad roční spotřeby plynu v bytě

V bytě 2+kk o užitné ploše 46 m² bydlí dva lidé. Plynem vytápějí, ohřívají vodu a vaří na něm. Ročně tedy spotřebují zhruba 5 060 kWh na vytápění, 2 580 kWh na ohřev vody a 365 kWh na společné vaření. Jejich celková roční spotřeba plynu tedy činí kolem 8 000 kWh.

Kolik za plyn zaplatíte?

Online kalkulačka to spočítá za vás. Když už znáte přesnou spotřebu, zabere výpočet jen chvilinku. Kalkulačka vám za pár kliknutí prozradí orientační cenu plynu za spotřebu vaší domácnosti. 

KALKULAČKA CENY PLYNU

Neplatíte za plyn příliš?

Zjistěte, jestli se pro vás najde výhodnější ceník plynu. Nového dodavatele a výhodnější nabídku si můžete najít sami, nebo se obrátit na naše odborníky. Ti vám pomohou vybrat ze všech dodavatelů plynu tu nejvýhodnější nabídku. 

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

V případě plynu, který se k nám do ČR dodává, jde z jednoho m³ získat přibližně 0,0105 MWh. To znamená, že spotřebu naměřenou v m³ můžeme přibližně přepočítat na MWh. Stačí spotřebu v kubících vynásobit číslem 0,0105.

Stačí použít vzoreček 1 m³ = 10,55 kWh.

Spalné teplo určuje, kolik tepla získáte spálením jednoho kubíku. Odvíjí se tedy od jakosti zemního plynu. Čím kvalitnější plyn, tím vyšší spalné teplo a více spotřebované energie. Spalné teplo se pohybuje většinou kolem 10,7 kWh/m³. Kvalitu plynu si můžete zkontrolovat na webových stránkách vašeho distributora. 

Objem zemního plynu se může proměňovat podle toho, kam se čerpá. Vysoko v horách se jeho objem bude o maličko lišit oproti teplému údolí. 

Objemový koeficient, který se obvykle téměř rovná 1, má odstraňovat tuto odchylku. Dodavatel vynásobí spotřebu koeficientem a vyrovná tak rozdíl, který vznikl někde mezi plynárnou a vaším plynoměrem

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.