Cena plynu za m³ v roce 2024

Možná už jste si všimli, že se ceníky plynu od různých dodavatelů liší. Čím je to způsobené? Faktorů je hned několik. Záleží na regionu, kde plyn odebíráte, i u jakého dodavatele odebíráte.

Pokračovat do kalkulačky

Porovnejte si ceny plynu u desítek dodavatelů

Průměrná cena plynu za m³ pro rok 2024

Aktuální průměrná obchodní cena plynu se pohybuje okolo 1,25 Kč/kWh (aktualizace duben 2024). Konkrétní ceny se mohou od sebe dost lišit dle místa a dodavatele. V současné době cena plynu stále mírně klesá a lze si zajistit ještě nižší ceny.

Proto doporučujeme vyplnit naši online kalkulačku a sjednat si co nejlevnější plyn.

JednotkyPrůměrná cena plynu (březen 2024)
1 kWh1,25 Kč bez DPH
1 MWh1 254 Kč bez DPH
1 m313,19 Kč bez DPH

Jedná se o průměrnou obchodní cenu plynu od vybraných dodavatelů plynu bez DPH v daném období.

Porovnat ceny plynu

Plyn 2024: Z čeho se skládá jeho cena?

Cenu plynu tvoří regulovaná a neregulovaná složka. Regulovanou složku stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten určuje poplatky, které souvisí s distribucí plynu. Výše poplatků se mění 1× ročně, a to zpravidla na podzim. 

Tyto regulované poplatky jsou stejné pro všechny dodavatele. A najdeme mezi nimi:  

 • poplatek za distribuci zemního plynu, 
 • měsíční poplatek za rezervovanou kapacitu,
 • poplatek pro operátora trhu (OTE)
 • a daň z plynu, od které jsou ale domácnosti osvobozené. 

Do neregulované složky patří poplatky spojené s dodávkou plynu. Ty si dodavatelé určují sami na základě vývoje trhu. Ceny ale na rozdíl od regulované složky mohou měnit kdykoli během roku. 

Do neregulované složky jsou zahrnuty:  

 • měsíční poplatek dodavateli, 
 • cenu za dodávku zemního plynu. 

Ceny všech dodavatelů si můžete jednoduše porovnat sami. Všechny najdete přehledně v našem ceníku dodavatelů. Pokud chcete vědět, kolik můžete ušetřit změnou dodavatele, využijte naší kalkulačky cen plynu.

Průměrná spotřeba plynu

Každá domácnost i každý jednotlivý člověk mají jinou spotřebu plynu. Odvíjí se to totiž od několika základních faktorů:

 • K čemu všemu plyn využíváte,
 • kolik lidí v domácnosti žije,
 • jaké jsou vaše nároky na komfort.

Zohlednit ale musíte také tepelné ztráty své domácnosti nebo to, kolik času trávíte doma a kolik mimo domov. Průměrná spotřeba plynu se proto stanovuje velmi složitě.

Svou vlastní průměrnou spotřebu plynu nejlépe zjistíte, pokud porovnáte vyúčtování za plyn z posledních několika období.

Dodavatelé plynu přesto mají určitý odhad, jaká je průměrná spotřeba plynu na jednu osobu:

 • Na ohřev vody spotřebuje v průměru 1 430 kWh plynu ročně.
 • Na vaření spotřebuje zhruba 200 kWh plynu za rok.
 • Na topení spotřebuje průměrně 110 kWh plynu na 1 metr čtvereční.

Pokud vás v domácnosti žije víc, nemůžete spotřebu jednoduše vynásobit počtem osob. Ta se totiž nezvyšuje přímou úměrou. Například na vaření pro 2 osoby spotřebujete v průměru 365 kWh plynu ročně, vaření pro 3 osoby spotřebuje 545 kWh plynu ročně a u vaření pro 4 osoby je průměrná spotřeba plynu 730 kWh ročně.

Přepočet m³ na MWh

Nejspíš už jste si všimli, že na vyúčtování se spotřeba plynu uvádí v energetických jednotkách kWh nebo MWh. Zatímco na plynoměru se spotřeba plynu počítá v metrech krychlových (m³). Poradíme vám, jak na přepočet plynu m³ na MWh, respektive jak na přepočet m³ na kWh. Složitý pak není ani přepočet kWh na MWh. Díky tomu budete mít stále přehled, kolik plynu jste spotřebovali a kolik vás to bude stát.

Platí, že:

1 m³ plynu = 0,01055 MWh energie

Zároveň si upřesněme, že 1 MWh = 1 000 kWh

Takže platí, že:

0,01055 MWh = 10,55 kWh

Ceníky plynu

Přepočet m³ na kWh

Úplně stejně můžete postupovat, pokud potřebujete provést přepočet m³ na kWh. Stačí si zapamatovat, že:

1 m³ plynu = 10,55 kWh energie

Přepočet kWh na MWh jsme si uvedli už výše.

A díky této jednoduché rovnici budete mít neustále přehled, kolik zaplatíte za spotřebovaný plyn. Stačí jen vědět, kolik stojí kubík plynu.

cena plynu za m3

Aktuální cena plynu na burze

Cena za kubík plynu je proměnlivá. Možná máte zafixované ceny za plyn, a tak víte, kolik budete v následujícím roce, dvou nebo třech letech platit. Aktuální cena plynu za m³ se ovšem odvíjí od ceny plynu na burze.

Ceny plynu na burze se každý den mírně proměňují. Na internetu si ale můžete snadno dohledat nejen aktuální cenu plynu na burze, ale sledovat můžete také grafy nebo interaktivní grafy vývoje cen zemního plynu. Sledovat můžete vývoj cen plynu na komoditní burze Power Exchange Central Europe. Ceny jsou denně aktualizovány a jsou uváděny za 1 MWh (a to v eurech).

Vývoj ceny plynu

Jaký je vývoj ceny plynu? V posledních letech cena plynu strmě rostla. Situace už se ale uklidnila, a tak je vývoj ceny plynu čím dál příznivější. Aktuální cena plynu na burze je den za dnem nižší – v posledním roce neustále klesá.

Zatímco v září 2022 stál 1 MWh plynu na burze přes 203 eur, o rok později to bylo už jen okolo 53 eur.

Aktuální cena plynu za m³ je tedy velmi příznivá – i když opět záleží na tom, jak má ceníky nastavené váš dodavatel, jak máte postavenou smlouvu a na jak dlouho máte cenu plynu zafixovanou.

Kalkulačka cen plynu

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Cena plynu se totiž skládá ze dvou částí:

 • Regulovanou část tvoří poplatky distributora a operátora trhu. Její výši vždy na sklonku roku, obvykle v listopadu, určuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Ve svých cenících ji musí zohlednit všichni dodavatelé. Tady žádný prostor pro úsporu není.
 • Výši neregulované části, která obsahuje cenu za každou spotřebovanou kilowatthodinu a stálé měsíční poplatky, si ovšem určují sami dodavatelé. Díky tomu se ceny za plyn u jednotlivých společností výrazně liší. Správnou volbou dodavatele proto můžete ušetřit i několik tisíc korun ročně.

Cena plynu se v jednotlivých krajích mírně liší podle toho, jaký v místě působí distributor. A protože my vám chceme spočítat úsporu co nejpřesněji, hodně nám pomůže vědět, kde se vaše odběrné místo nachází.

V naší kalkulačce cen plynu najdete skutečně téměř celý trh. Vše navíc neustále aktualizujeme a přidáváme nové produkty a společnosti. Pokud vám v kalkulačce něco chybí, ozvěte se nám přes kontaktní formulář, zavolejte na telefonní číslo 226 289 029 nebo napište e-mail na zmeny@usetreno.cz.

Stačí vyplnit kalkulačku, díky které budete mít perfektní přehled, s jakým dodavatelem ušetříte nejvíce. Až si vyberete, se změnou vám pomůžeme. 

Distributor je vám přidělen na základě adresy odběrného místa. V České republice působí 3 distributoři plynu:

 • RWE GasNet – západní, východní, střední a severní Čechy, severní a jižní Morava,  
 • EG.D – jižní Čechy, 
 • Pražská plynárenská distribuce – Praha. 

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.