Cena plynu za m³ v roce 2023

Možná už jste si všimli, že se ceníky plynu od různých dodavatelů liší. Čím je to způsobené? Faktorů je hned několik. Záleží na regionu, kde plyn odebíráte i u jakého dodavatele odebíráte.

Pokračovat do kalkulačky

Porovnejte si ceny plynu u desítek dodavatelů

Průměrná cena plynu za m³ pro rok 2023

Prozradíme vám tajemství. Určit průměrnou cenu plynu je v podstatě nemožné. Každá domácnost platí jinou cenu – záleží na míře spotřeby, umístění odběrného místa, dodavateli a konkrétním ceníku. 

Pokud někde narazíte na průměrnou cenu plynu, jedná se pravděpodobně o průměrnou nabídkovou cenu. Tedy průměr z cen, které aktuálně někteří dodavatelé nabízí pro určité pásmo spotřeby, tj. jen pro určité klienty. 

Průměrná cena plynu je tedy tak trochu jen prázdné zaklínadlo, které vám žádný skutečný obrázek o cenách plynu neudělá. Vyzkoušejte nezávaznou kalkulačku cen plynu a podívejte se, jaké ceny konkrétně vám mohou dodavatelé nabídnout. 

Ve srovnání najdete velké i menší dodavatele plynu, jejich ceny za MWh i m³ a výši měsíčních poplatků. 

Porovnat ceny plynu

Plyn 2023: Z čeho se skládá jeho cena?

Cenu plynu tvoří regulovaná a neregulovaná složka. Regulovanou složku stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten určuje poplatky, které souvisí s distribucí plynu. Výše poplatků se mění 1× ročně, a to zpravidla na podzim. 

Tyto regulované poplatky jsou stejné pro všechny dodavatele. A najdeme mezi nimi:  

 • poplatek za distribuci zemního plynu, 
 • měsíční poplatek za rezervovanou kapacitu,
 • poplatek pro operátora trhu (OTE),
 • a daň z plynu, od které jsou ale domácnosti osvobozené. 

Do neregulované složky patří poplatky spojené s dodávkou plynu. Ty si dodavatelé určují sami na základě vývoje trhu. Ceny ale na rozdíl od regulované složky mohou měnit kdykoli během roku. 

Mezi složky neregulované složky najdeme:  

 • měsíční poplatek dodavateli, 
 • cenu za dodávku zemního plynu. 

Ceny všech dodavatelů si můžete jednoduše porovnat sami. Všechny najdete přehledně v našem ceníku dodavatelů. Pokud chcete vědět, kolik můžete ušetřit změnou dodavatele, využijte naší kalkulačky cen plynu.

Ceníky plynu

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Cena plynu se totiž skládá ze dvou částí:

 • Regulovanou část tvoří poplatky distributora a operátora trhu. Její výši vždy na sklonku roku, obvykle v listopadu, určuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Ve svých cenících ji musí zohlednit všichni dodavatelé. Tady žádný prostor pro úsporu není.
 • Výši neregulované části, která obsahuje cenu za každou spotřebovanou kilowatthodinu a stálé měsíční poplatky, si ovšem určují sami dodavatelé. Díky tomu se ceny za plyn u jednotlivých společností výrazně liší. Správnou volbou dodavatele proto můžete ušetřit i několik tisíc korun ročně.

Cena plynu se v jednotlivých krajích mírně liší podle toho, jaký v místě působí distributor. A protože my vám chceme spočítat úsporu co nejpřesněji, hodně nám pomůže vědět, kde se vaše odběrné místo nachází.

V naší kalkulačce cen plynu najdete skutečně téměř celý trh. Vše navíc neustále aktualizujeme a přidáváme nové produkty a společnosti. Pokud vám v kalkulačce něco chybí, ozvěte se nám přes kontaktní formulář, zavolejte na telefonní číslo 226 289 029 nebo napište e-mail na zmeny@usetreno.cz.

Stačí vyplnit kalkulačku, díky které budete mít perfektní přehled, s jakým dodavatelem ušetříte nejvíce. Až si vyberete, se změnou vám pomůžeme. 

Distributor je vám přidělen na základě adresy odběrného místa. V České republice působí 3 distributoři plynu:

 • RWE GasNet – západní, východní, střední a severní Čechy, severní a jižní Morava,  
 • EG.D – jižní Čechy, 
 • Pražská plynárenská distribuce – Praha. 

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2023 Ušetřeno.cz s.r.o.