Jaká je průměrná cena plynu za m3?

 

Hovořit o průměrné ceně za zemní plyn je velmi ošemetné. Kolik zaplatíte za odběr, se odvíjí od řady faktorů. Ovlivňuje ji příslušnost k distribuční síti, účel použití a samozřejmě dodavatel, od kterého plyn odebíráte.

cena plynu Obecně lze konstatovat, že průměrné ceny zemního plynu se zvyšují. Oproti loňsku vzrostly v řádech jednotek procent. Což je jeden z nejmenších nárůstů za poslední roky. Za zdražení může zvýšení DPH z 20 na 21 % a nárůst regulovaných cen. Logicky ne všech odběratelů se zdražování cen dotýká stejně. Pro lepší pochopení vývoje průměrné ceny, je potřeba vědět jak se vypočítává konečná cena plynu za m3.

 

Regulované a neregulované ceny

Konečná cena zemního plynu se skládá ze dvou částí – regulované a neregulované. Regulovanou část, která tvoří zhruba čtvrtinu nákladů, určuje Energetický regulační úřad (ERU). Plyn k vám proudí přes složitou soustavu plynovodů, o kterou se někdo musí starat. Česká republika je rozdělena do tří regionů a na základě územní polohy odběrného místa se platí poplatky za distribuci.

Neplaťte za plyn víc, než musíte. Správnou volbou dodavatele můžete ušetřit tisíce korun ročně!

Neregulované ceny určuje dodavatel plynu. Odvíjí se od situace na trhu a obchodní politiky. V současné době se dominantní dodavatelé bojí odlivu zákazníků a snaží se své marže držet dole. Z nastalé situace těží hlavně zákazníci. Například za poslední rok přešlo k jinému poskytovateli 348 tisíc maloodběratelů, kteří chtěli ušetřit. Zajímá vás, zda neplatíte nadprůměrné částky? Kalkulačka plynu jednoduše spočítá, jestli u vás není dostupný levnější zemní plyn.

Výpočet průměrné ceny zemního plynu

Abyste si spočetli, kolik vás stojí v průměru metr krychlový plynu, musíte znát převodní vzoreček. Plynoměry ukazují spotřebovanou energii v metrech krychlových. Kdežto na fakturách se spotřeba udává v kilowatthodinách (případně megawatthodinách). Pro přepočet se používá následující koeficient 1 m3 = 10,55 kWh.

Sjednejte si levnější plyn onlineSjednat levnější plyn

Průměrná cena by se mohla snížit

Průměrná cena plynu, by se mohla na začátku roku 2014 ještě snížit. Může za to rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, který od nového roku snížil cenu za distribuci o pět procent. Největší úsporu pocítí domácnosti, které tuto energii používají k vytápění a ohřevu vody.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3