Distribuce plynu

Česká republika je protkána hustou sítí plynovodů. O jejich provoz a přepravu zemního plynu do domácností se starají distributoři. Jak se dělí distribuční oblasti a kolik se za tuto službu platí? Znáte rozdíl mezi distributorem a dodavatelem? 

POROVNAT CENY PLYNU

Distributor nebo dodavatel zemního plynu?

Distributor se stará o plynárenskou soustavu. Je tedy provozovatel sítě plynovodů. Zajišťuje přepravu plynu do domácností, je zodpovědný za spolehlivé dodávky a pravidelně musí kontrolovat plynovody a provádět vnitřní inspekci. Distributor plynu vám je pevně přidělen na základě adresy odběrného místa.

Dodavatel je obchodník, který plyn nakupuje za účelem dalšího prodeje. Svého dodavatele si můžete vybrat sami. Dodavatele plynu si jednoduše a nezávazně porovnáte pomocí naší kalkulačky.

Porovnat dodavatele plynu

Kdo je vaším distributorem plynu?

Česká republika je rozdělená do 3 distribučních oblastí, z nichž každou spravuje jiný distributor. 

  • Pražská plynárenská Distribuce – působí v Praze a přilehlých okresech.
  • EG.D – je distributorem plynu v Jihočeském kraji.
  • RWE GasNet – působí na zbylém území ČR.
distributoři plynu

Co dělat při poruše plynu?

Kolik stojí distribuce plynu?

Faktura za plyn se skládá ze dvou částí – regulovaných a obchodních poplatků. 

Výše obchodních poplatků závisí na situaci na trhu a obchodní politice dodavatele. Jedná se o platby za odebraný plyn, tedy za to, co domácnost skutečně spotřebovala.

Podívejte se, jak fungují distribuční sazby za plyn

Druhou část, tzv. regulovanou, tvoří platby za distribuci, přepravu a služby operátora trhu. Kolik zákazník zaplatí, se odvíjí nejen od příslušnosti ke konkrétnímu distributorovi, ale také podle množství odebrané energie. 

Výši regulovaných poplatků dopředu stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ) ve svých cenových rozhodnutích. Nastavené hodnoty platí pro celý kalendářní rok. Kolik platíte za distribuci najdete v přehledu regulovaných cen, případně vám to propočítá naše kalkulačka

Porovnat ceny plynu

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Cena plynu se totiž skládá ze dvou částí:

  • Regulovanou část tvoří poplatky distributora a operátora trhu. Její výši vždy na sklonku roku, obvykle v listopadu, určuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Ve svých cenících ji musí zohlednit všichni dodavatelé. Tady žádný prostor pro úsporu není.
  • Výši neregulované části, která obsahuje cenu za každou spotřebovanou kilowatthodinu a stálé měsíční poplatky, si ovšem určují sami dodavatelé. Díky tomu se ceny za plyn u jednotlivých společností výrazně liší. Správnou volbou dodavatele proto můžete ušetřit i několik tisíc korun ročně.

Cena plynu se v jednotlivých krajích mírně liší podle toho, jaký v místě působí distributor. A protože my vám chceme spočítat úsporu co nejpřesněji, hodně nám pomůže vědět, kde se vaše odběrné místo nachází.

Distributor plynu má na starosti přepravu energie a údržbu potrubí. Nemůžete si ho vybrat, pro každé území je pouze jeden. Dodavatelé jsou obchodníci, od kterých si plyn kupujete. Na trhu je jich několik desítek. Je jen na vás, kterého si vyberete.

V České republice působí 3 distributoři plynu:

V naší kalkulačce cen plynu najdete skutečně téměř celý trh. Vše navíc neustále aktualizujeme a přidáváme nové produkty a společnosti. Pokud vám v kalkulačce něco chybí, ozvěte se nám přes kontaktní formulář, zavolejte na telefonní číslo 226 289 029 nebo napište e-mail na zmeny@usetreno.cz.

Stačí vyplnit kalkulačku srovnání plynu, díky které budete mít perfektní přehled, s jakým dodavatelem ušetříte nejvíce. Až si vyberete, se změnou vám pomůžeme.

Těsně před ukončením výpovědní lhůty je vhodné stávajícího dodavatele plynu informovat o aktuálním stavu vašeho plynoměru. Na základě tohoto samoodečtu vám vystaví závěrečné vyúčtování plynu. Jakmile uhradíte případné nedoplatky nebo obdržíte nazpět přeplatky, dojde k řádnému ukončení závazků.  O samotný plynoměr se rozhodně bát nemusíte, zůstává vám. Změna dodavatele plynu je pouze administrativní. Pocítíte ji pouze na faktuře, nikoli na měřidlech.

Pokud chcete připojit nové odběrné místo, kde ještě není plynoměr, musíte nejdříve zažádat o připojení k distribuční soustavě příslušného distributora. Přehledný návod, jak na to, a další užitečné informace týkající se zřízení plynové přípojky si můžete přečíst v našem magazínu.

Ano, je to samozřejmě možné. Není podmínkou přepsat si plyn u dodavatele, u kterého měl smlouvu podepsanou původní majitel nemovitosti či nájemník.

Dobrá zpráva je, že při přepisu odběrného místa není třeba dodržet závazek, který je na daném odběrném místě sjednaný. S přepisem energií vám samozřejmě rádi pomůžeme, stačí, když si v našem srovnání cen plynu vyberte dodavatele, a my se vám ozveme.

Pokud se chystáte přejít k levnějšímu dodavateli, je zapotřebí zjistit, kdy vám končí smlouva se současným dodavatelem. 

Smlouva na dobu neurčitou

V případě, že jste podepsali smlouvu na dobu neurčitou, můžete podat výpověď prakticky kdykoli. Jedinou podmínkou je dodržet zákonem danou výpovědní lhůtu 3 měsíce. Výpovědní lhůta se počítá od prvního dne následujícího měsíce od podání výpovědi. Po tuto dobu budete ještě odebírat dodávky od původního dodavatele.

Smlouva na dobu určitou

Pokud ovšem máte s dodavatelem podepsanou smlouvu na dobu určitou, která končí ke konkrétnímu datu, je zapotřebí závazek u dodavatele dodržet. V opačném případě by vám mohl dodavatel naúčtovat sankci. Výpověď tedy zašlete až ve smlouvou dané výpovědní době (když je výpovědní doba 1 měsíc, musíte podat výpověď nejpozději 1 měsíc před koncem závazku). Pokud byste to nestihli, smlouva se vám automaticky prodlouží.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.