Distribuce plynu

Česká republika je protkána hustou sítí plynovodů. O jejich provoz a přepravu zemního plynu ke koncovým zákazníků se stará distributor. Jak se dělí distribuční oblasti a kolik se za tuto službu platí? Znáte rozdíl mezi distributorem a dodavatelem? 

POROVNAT CENY PLYNU

Distributor nebo dodavatel zemního plynu?

Distributor se stará o plynárenskou soustavu. Je tedy provozovatel sítě plynovodů. Zajišťuje přepravu plynu po celém území republiky, je zodpovědný za spolehlivé dodávky a pravidelně musí kontrolovat plynovody a provádět vnitřní inspekci. Distributor plynu je pevně přidělen na základě lokality, kde žijete.

Dodavatel je obchodník, který plyn nakupuje za účelem dalšího prodeje. Svého dodavatele si může každý zákazník vybrat svobodně sám.

Rozdělení republiky na distribuční oblasti

Česká republika je rozdělená do 3 distribučních oblastí, z nichž každou spravuje jiný distributor. 

  • Pražská plynárenská Distribuce – působí v Praze a přilehlých okresech.
  • EG.D – je distributorem plynu v Jihočeském kraji.
  • RWE GasNet – působí na zbylém území ČR.

Kolik stojí distribuce plynu?

Faktura se skládá ze dvou částí – regulovaných a neregulovaných poplatků. Velikost neregulovaných poplatků závisí na situaci na trhu a obchodní politice dodavatele. Jedná se o platby za odebraný plyn, tedy za to co domácnost skutečně spotřebovala. 

Druhou část, tzv. regulovanou, tvoří platby za distribuci, přepravu a služby operátora trhu. Kolik zákazník zaplatí, se odvíjí nejen od příslušnosti ke konkrétnímu distributorovi, ale také podle množství odebrané energie. Výši poplatků dopředu stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ) ve svých cenových rozhodnutích. Nastavené hodnoty platí pro celý kalendářní rok. Dokument o cenovém rozhodnutí je volně přístupný jak na oficiálním webu ERÚ, tak i na stránkách jednotlivých distributorů.

Porovnat ceny plynu

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Pokud chcete připojit nové odběrné místo, kde ještě není plynoměr, musíte nejdříve zažádat o připojení k distribuční soustavě příslušného distributora. Přehledný návod, jak na to, a další užitečné informace týkající se zřízení plynové přípojky si můžete přečíst v našem magazínu.

Distributor plynu má na starosti přepravu energie a údržbu potrubí. Nemůžete si ho vybrat, pro každé území je pouze jeden. Dodavatelé jsou obchodníci, od kterých si plyn kupujete. Na trhu je jich několik desítek. Je jen na vás, kterého si vyberete.

V Česká republice působí 3 distributoři plynu:

  • RWE GasNet – západní, východní, střední a severní Čechy, severní a jižní Morava,  
  • EG.D – jižní Čechy,
  • Pražská plynárenská distribuce – Praha.

Cena plynu se totiž skládá ze dvou částí:

  • Regulovanou část tvoří poplatky distributora a operátora trhu. Její výši vždy na sklonku roku, obvykle v listopadu, určuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Ve svých cenících ji musí zohlednit všichni dodavatelé. Tady žádný prostor pro úsporu není.
  • Výši neregulované části, která obsahuje cenu za každou spotřebovanou kilowatthodinu a stálé měsíční poplatky, si ovšem určují sami dodavatelé. Díky tomu se ceny za plyn u jednotlivých společností výrazně liší. Správnou volbou dodavatele proto můžete ušetřit i několik tisíc korun ročně.

V naší kalkulačce cen plynu najdete skutečně téměř celý trh. Vše navíc neustále aktualizujeme a přidáváme nové produkty a společnosti. Pokud vám v kalkulačce něco chybí, ozvěte se nám přes kontaktní formulář, zavolejte na telefonní číslo 226 289 029 nebo napište e-mail na: zmeny@usetreno.cz.

Stačí vyplnit kalkulačku srovnání plynu, díky které budete mít perfektní přehled, s jakým dodavatelem ušetříte nejvíce. Až si vyberete, se změnou vám pomůžeme.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2022 Ušetřeno.cz s.r.o.