Nejlevnější dodavatel plynu

Každý dodavatel plynu má jiný ceník. Pokud tedy budete hledat, můžete snadno najít toho nejlevnějšího a ušetřit za plyn tisíce až desítky tisíc korun ročně. Díky našemu srovnání dodavatelů plynu uvidíte, kam se vám vyplatí přejít.

Srovnat dodavatele plynu

Srovnejte si ceny plynu od různých dodavatelů

Jak najít nejlevnějšího dodavatele plynu?

V České republice funguje okolo 60 společností, které se věnují obchodu s plynem – nakupují ho na burze a potom ho dodávají domácnostem, firmám a dalším odběratelům.

Každý dodavatel plynu má ale jinou cenu. Proto je výhodné čas od času si je porovnat a zjistit, jaký je ten nejlepší a u koho se vyplatí být. 

Dodavatele plynu si můžete svobodně vybrat a potenciálně tak uspořit tisíce až desítky tisíc korun ročně.

Nejlevnějšího dodavatele plynu si snadno zjistíte v našem srovnání. A pokud využijete naši online kalkulačku, ihned uvidíte, od koho budete mít plyn nejlevnější a kolik můžete ušetřit.

Nejlevnější dodavatel plynu

Co ovlivňuje cenu plynu?

Proč má jeden dodavatel plynu vysoké ceny, zatímco druhý se dostane třeba na polovinu? Důvodů je mnoho a nejde čistě jen o obchodní strategii dodavatelů a jejich snahu vydělat na odběratelích.

Cenu plynu totiž ovlivňuje několik faktorů:

 • nabídka a poptávka na energetické burze
 • politická situace ve světě (např. válečné konflikty)
 • dlouhodobá předpověď na zimu (čím má být chladněji, tím vyšší je cena plynu)
 • vývoj cen ropy (ceny zemního plynu jsou s ropou úzce provázané)
 • různá nařízení vlády
 • jednotliví odběratelé platí ceny s ohledem na svou případnou fixaci

Dále platí, že cena plynu se skládá ze dvou částí:

 • Regulované
  • zahrnuje nejrůznější poplatky jako např. poplatek za distribuci plynu, poplatek operátorovi trhu OTE atd.
  • jednou ročně ji upravuje Energetický regulační úřad (ERÚ)
  • platit ji musí každý odběratel plynu
 • Neregulované
  • cena za plyn
  • tvoří asi 80 % celkové ceny

Díky chytrému výběru a změně dodavatele plynu tak můžete získat ten nejlevnější plyn. Zkuste se podívat do naší online kalkulačky plynu.

Srovnat ceny plynu

Jaká je aktuální průměrná cena plynu?

Nejlevnější plyn jsme měli před rokem 2022. V roce 2021 byla průměrná cena plynu 580–600 Kč za 1 MWh. V následujícím roce nastala kvůli válce na Ukrajině energetická krize a ceny plynu prudce vystřelily vzhůru, a to až do také míry, že je musela Vláda ČR na celý rok 2023 zastropovat.

Teď už se situace vrací do normálu a ceny plynu setrvale klesají. Průměrná cena plynu ke 31. lednu 2024 byla:

 • 1 430 Kč/MWh
 • 1,43 Kč/kWh

Je nejlevnější dodavatel i nejlepší dodavatel plynu?

Na první pohled si možná říkáte, že nejlevnější dodavatel plynu pro vás zároveň bude i tím nejlepším dodavatelem. Ale nemusí tomu tak vždy být.

Pro řadu lidí je cena na prvním místě, a tak automaticky volí toho nejlevnějšího dodavatele. Než se ale někomu upíšete smlouvou, měli byste si dobře prostudovat další podmínky.

Někteří dodavatelé totiž na první pohled nabízejí nejlevnější plyn, ale následně zjistíte, že u nich musíte platit různé poplatky, nemají příliš dobrý zákaznický servis a celkově nemají mezi zákazníky dobrou pověst.

Při výběru nového dodavatele plynu se tak nezaměřujte jen na to, že nabízí nejlevnější plyn, ale zajímejte se také o:

 • měsíční poplatky,
 • výpovědní lhůtu u smlouvy na dobu neurčitou,
 • podmínky výpovědi smlouvy na dobu určitou,
 • zákaznický servis a možnosti komunikace s dodavatelem (infolinka, e-mail, online formuláře, aplikace atd.),
 • reference zákazníků.

Pouze dodavatel plynu, který na výbornou uspěje v těchto bodech, může být považován za toho nejlepšího, zejména v kombinaci s nabízenou nízkou cenou plynu.

Jak změnit dodavatele plynu?

Vaše první kroky by měly vést do naší nezávazné online kalkulačky cen plynu, v níž si srovnáte nabídky různých dodavatelů plynu. Z nich si můžete vybrat toho nejlevnějšího dodavatele a dále si pak nastudovat jeho smluvní podmínky.

Zdá se, že je to ten pravý? V tom případě můžete přistoupit ke změně dodavatele plynu.

Další postup bude záležet na tom, jakou smlouvu máte u svého stávajícího dodavatele energií:

 • Pokud jde o smlouvu na dobu neurčitou, máte právo vypovědět ji kdykoliv, přičemž nejčastější je 3měsíční výpovědní lhůta.
 • Pakliže máte smlouvu na dobu určitou, můžete ji vypovědět jen v určité lhůtě před výročím smlouvy – typicky jde o 30 dní před daným datem.

Děsí vás proces změny dodavatele energií? Obraťte se na nás a my vám s celým procesem změny dodavatele plynu pomůžeme. Veškerou administrativu si vezmeme na svá bedra a pošleme vám i podklady a smlouvy.

Srovnání dodavatelů plynu

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Cena plynu se totiž skládá ze dvou částí:

 • Regulovanou část tvoří poplatky distributora a operátora trhu. Její výši vždy na sklonku roku, obvykle v listopadu, určuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Ve svých cenících ji musí zohlednit všichni dodavatelé. Tady žádný prostor pro úsporu není.
 • Výši neregulované části, která obsahuje cenu za každou spotřebovanou kilowatthodinu a stálé měsíční poplatky, si ovšem určují sami dodavatelé. Díky tomu se ceny za plyn u jednotlivých společností výrazně liší. Správnou volbou dodavatele proto můžete ušetřit i několik tisíc korun ročně.

Cena plynu se v jednotlivých krajích mírně liší podle toho, jaký v místě působí distributor. A protože my vám chceme spočítat úsporu co nejpřesněji, hodně nám pomůže vědět, kde se vaše odběrné místo nachází.

Distributor plynu má na starosti přepravu energie a údržbu potrubí. Nemůžete si ho vybrat, pro každé území je pouze jeden. Dodavatelé jsou obchodníci, od kterých si plyn kupujete. Na trhu je jich několik desítek. Je jen na vás, kterého si vyberete.

V České republice působí 3 distributoři plynu:

V naší kalkulačce cen plynu najdete skutečně téměř celý trh. Vše navíc neustále aktualizujeme a přidáváme nové produkty a společnosti. Pokud vám v kalkulačce něco chybí, ozvěte se nám přes kontaktní formulář, zavolejte na telefonní číslo 226 289 029 nebo napište e-mail na zmeny@usetreno.cz.

Stačí vyplnit kalkulačku srovnání plynu, díky které budete mít perfektní přehled, s jakým dodavatelem ušetříte nejvíce. Až si vyberete, se změnou vám pomůžeme.

Těsně před ukončením výpovědní lhůty je vhodné stávajícího dodavatele plynu informovat o aktuálním stavu vašeho plynoměru. Na základě tohoto samoodečtu vám vystaví závěrečné vyúčtování plynu. Jakmile uhradíte případné nedoplatky nebo obdržíte nazpět přeplatky, dojde k řádnému ukončení závazků.  O samotný plynoměr se rozhodně bát nemusíte, zůstává vám. Změna dodavatele plynu je pouze administrativní. Pocítíte ji pouze na faktuře, nikoli na měřidlech.

Pokud chcete připojit nové odběrné místo, kde ještě není plynoměr, musíte nejdříve zažádat o připojení k distribuční soustavě příslušného distributora. Přehledný návod, jak na to, a další užitečné informace týkající se zřízení plynové přípojky si můžete přečíst v našem magazínu.

Ano, je to samozřejmě možné. Není podmínkou přepsat si plyn u dodavatele, u kterého měl smlouvu podepsanou původní majitel nemovitosti či nájemník.

Dobrá zpráva je, že při přepisu odběrného místa není třeba dodržet závazek, který je na daném odběrném místě sjednaný. S přepisem energií vám samozřejmě rádi pomůžeme, stačí, když si v našem srovnání cen plynu vyberte dodavatele, a my se vám ozveme.

Pokud se chystáte přejít k levnějšímu dodavateli, je zapotřebí zjistit, kdy vám končí smlouva se současným dodavatelem. 

Smlouva na dobu neurčitou

V případě, že jste podepsali smlouvu na dobu neurčitou, můžete podat výpověď prakticky kdykoli. Jedinou podmínkou je dodržet zákonem danou výpovědní lhůtu 3 měsíce. Výpovědní lhůta se počítá od prvního dne následujícího měsíce od podání výpovědi. Po tuto dobu budete ještě odebírat dodávky od původního dodavatele.

Smlouva na dobu určitou

Pokud ovšem máte s dodavatelem podepsanou smlouvu na dobu určitou, která končí ke konkrétnímu datu, je zapotřebí závazek u dodavatele dodržet. V opačném případě by vám mohl dodavatel naúčtovat sankci. Výpověď tedy zašlete až ve smlouvou dané výpovědní době (když je výpovědní doba 1 měsíc, musíte podat výpověď nejpozději 1 měsíc před koncem závazku). Pokud byste to nestihli, smlouva se vám automaticky prodlouží.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.