Fixace ceny elektřiny a plynu má svá pro a proti

 

Dostali jste od svého dodavatele nabídku na zafixování ceny? Jenže není všechno zlato, co se třpytí. Skutečně ušetříte, jak slibují reklamy?

rodina  Letošním obchodním hitem dodavatelů elektřiny a plynu je fixace cen. Tím máte zajištěno, že po určitou dobu nedojde ke zvýšení poplatků. Na první pohled se jedná o lákavou nabídku, při bližším zkoumání však zjistíte, že je vhodná jen pro někoho. Než se rozhodnete pro fixaci, je dobré se seznámit se všemi fakty a podmínkami.

Zakonzervování cen na dalších několik let se týká pouze určité části. Účtovaná cena energií se skládá ze dvou částí – regulované a neregulované. Kolik budete platit za první položku, určuje stát. Jedná se o poplatky za fungování distribuční sítě. Fixace se však týká tzv. neregulovaných poplatků. Zjednodušeně tedy toho, co odeberte. Jenže například u elektřiny nedosahuje ani 50 % toho, co zaplatíte na fakturách. 

Když si zafixujete poplatky, nemusíte se absolutně starat o porovnání cen plynu. Máte jistotu v tom, že víte kolik, budete platit. Na druhou stranu ztrácíte možnost pružně reagovat na cenové výkyvy a exkluzivní nabídky ostatních dodavatelů.

Sjednejte si levný plyn           onlinePorovnat ceny plynu

Pro koho je fixace výhodná

Proč se dodavatelé snaží zákazníkům vnutit smlouvy s fixací ceny energií? Odpověď je jednoduchá. V současné době probíhá mezi energetickými společnostmi tuhý boj doslova o každého klienta. Jen v roce 2012 změnilo svého dodavatele plynu 348 tisíc domácností. U elektřiny je číslo změn ještě vyšší. K jinému dodavateli přešlo 473 tisíc lidí. Společnosti se proto zaobírají otázkou, jak udržet stávající zákazníky. Jednou z možností je fixace, protože neměnnou cenu za odběry získávají pouze lidé, kteří podepíší smlouvu na dobu určitou. To znamená, že například po následující dva roky jsou zákazníci vázáni odebírat energii od jednoho dodavatele.

Pozor na automatické prodlužování smlouvy

Klientům se snižuje možnost vyvázat se ze smlouvy a utéct ke konkurenci. Jestli jste ze srovnání cen elektřiny a plynu zjistili, že jinde nabízí lepší podmínky, máte smůlu. Pokud chcete přejít k jinému dodavateli, musíte počkat na konec smlouvy. Dejte si však pozor, protože po vypršení fixace se smlouva automaticky prodlužuje na další období. Chcete-li ji ukončit, musíte včas podat řádnou výpověď.

Klady fixace:

  • Nemusíte se starat o ceny plynu a elektřiny.
  • Máte jistotu, kolik budete za energie platit.

Zápory fixace:

  • Nemůžete ukončit smlouvu, kdykoli vás napadne.
  • Nelze si vybrat jiného dodavatele.
  • Smlouva se automaticky prodlužuje.
  • Fixujete pouze část ceny.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4