Přepis energií: Jak přepsat plyn a elektřinu?

Se změnou adresy je třeba se připravit na spoustu formalit. Jednou z nich je i přepis energií. Jak to probíhá? Přečtěte si, jak přepsat plyn a elektřinu, jaké dokumenty k tomu bude třeba vyplnit a na co byste při přepisu neměli zapomenout.

Srovnat ceny plynu

Než začnete řešit přepis energií, vyberte si dodavatele

Není třeba nutně odebírat energie od společnosti, kterou si vybral předchozí odběratel, a slepě navazovat na původní smlouvu, když víte, že jinde je možné platit méně. Je jen na vás, jakému dodavateli dáte přednost. 

Změna navíc neobnáší zdlouhavější a složitější postup ani více papírování Jedinou změnou od standardního přepisu je, že smlouvu sepisujete s novým dodavatelem, což je poměrně výhodné, protože se zpravidla postará o veškerou administrativu.

Srovnejte si nabídky desítek dodavatelů energií online

Díky srovnání energií můžete ušetřit i tisíce korun ročně. Můžete k tomu využít naši kalkulačku elektřiny nebo kalkulačku plynu. Změnu dodavatele vyřešíte jednoduše z pohodlí domova. S veškerým papírováním vám rádi pomůžeme. 

A jak to funguje?

 • Vyplníte do kalkulačky pár údajů o vaší spotřebě a o odběrném místě.
 • Ve srovnání hned uvidíte nabídky od prověřených dodavatelů energií. Porovnat si je můžete třeba podle ceny za 1 MWh nebo výše měsíčních poplatků.
 • Vyberete si nabídku, která se vám bude nejvíc zamlouvat. K ruce vám bude náš specialista na energetiku. Ten vám po telefonu rád vysvětlí rozdíly mezi dodavateli a jejich nabídkami, také vám odpoví na případné otázky.
Srovnat dodavatele energií

Přepis energií krok za krokem

Hned na začátek vás můžeme uklidnit, převod měřidel není žádná neurochirurgická operace. Stačí, když si vše správně načasujete, budete spolupracovat se stávajícím odběratelem na nové adrese, a půjde to jako po másle. 

Osobně na pobočce se to dá celé zvládnout během jediného dne. Když budete komunikovat skrze poštu nebo e-mail, připravte se, že na reakci mají dodavatelé až 30 dní. 

Jaké dokumenty budete k přepisu potřebovat?

 • Žádost o převod odběru elektřiny či plynu, případně žádost o ukončení smlouvy původního zákazníka a smlouvu o připojení  
 • Doklady o vlastnictví nebo vztahu k odběrnému místu (nájemní smlouva, kupní smlouva či výpis z katastru nemovitostí)
 • Plnou moc pronajímatele (v případě, že jste pouze nájemce nemovitosti)
 • Doklad o úmrtí nebo čestné prohlášení (pouze při úmrtí/ztrátě právní způsobilosti předchozího odběratele)

Spolupráce

K úspěšnému přepisu energií je vždy zapotřebí dvou stran – vaší a původního odběratele, který zpravidla dokládá 3 dokumenty

 • žádost o ukončení smlouvy, 
 • plnou moc pro dodavatele při ukončení,
 • předávací protokol, kam se zapisují stavy na elektroměru při změně zákazníka. 

Pokud se původní odběratel odstěhoval a není po něm ani vidu, nebo zemřel, je třeba místo žádosti o ukončení smlouvy vyplnit čestné prohlášení, případně doložit úmrtní list. 

Žádost o připojení

Vy jako nový odběratel musíte podat žádost o připojení, tzv. smlouvu o sdružených službách dodávky. Nejvýhodnější je, když se s předchozím odběratelem energií domluvíte a budete řešit celou záležitost společně. Získáte tak jistotu, že nedojde k přerušení dodávek a odmontování měřidla. 

Samoodečet

Důležité je také nezapomenout na samoodečet. Ten provádíte vy i původní odběratel, konečné hodnoty pak stvrdí svým podpisem. Původní majitel už nemusí být při vyřizování přítomen. Stačí pouze jeho podpis na formuláři spolu s plnou mocí. 

Jak na samoodečet?

K samoodečtu potřebujete znát číslo plynoměru/elektroměru. To najdete přímo na štítku zařízení nebo na každé faktuře. Z elektroměru/plynoměru pak opište pouze celé číslo, údaj za desetinnou čárkou není pro potřeby nahlášení odečtu podstatný. V případě, že využíváte dvoutarifní sazbu elektřiny, opište jak údaj pod označením T1 nebo 1 (vysoký tarif), tak i T2 či 2 (nízký tarif).

Dokončení přepisu

Po úspěšném podání a schválení přepisu přijde původnímu odběrateli ukončovací faktura. Jestli se jedná o přeplatek nebo nedoplatek, s tím si nemusíte lámat hlavu, protože na nového nájemce to nemá žádný vliv. 

Přepis může probíhat různě

Přepis neprobíhá u všech společností na chlup stejně. Návod, jak máte postupovat, ale většinou najdete na webových stránkách jednotlivých dodavatelů. 

Srovnat ceny elektřiny

V jakých dalších případech dochází k přepisu energií?

K přepisu energií dochází také v případě:

 • nákupu či prodeje nemovitosti, 
 • úmrtí odběratele a s ním souvisejícím dědickým řízením, 
 • ztráty právní způsobilosti odběratele. 

Jak je to u přepisu se sankcemi?

Díky novele energetického zákona máte ze zákona právo vypovědět při stěhování smlouvu bez sankcí. 

Výpovědní lhůta dělá v takovém případě 15 dnů a začíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi dodavateli. Pokud tedy dostane dodavatel vaši výpověď 20. února, 15denní výpovědní lhůta se rozeběhne až 1. března.

Srovnat ceny energií

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Samo sebou. Cena elektřiny i cena plynu se skládá z různých položek. U některých položek o ceně rozhoduje ERÚ. Ty jsou pro všechny dodavatele stejné. Kolik zaplatíte za ostatní položky, si už určuje každý dodavatel sám. Rozdíly jsou často obrovské. Na těchto položkách tak díky změně dodavatele můžete ušetřit i tisíce korun ročně.

Úsporu si snadno spočítáte pomocí naší kalkulačky cen plynu a kalkulačky cen elektřiny. Stačí vyplnit několik údajů. Při výběru dodavatele ale nekoukejte jen na cenu. Důležité jsou i podmínky smlouvy, pověst dodavatele a zkušenosti stávajících zákazníků.

Nebude. Změna dodavatele plynu i elektřiny je zdarma. Jen je potřeba, abyste dodrželi výpovědní lhůtu, kterou máte uvedenou ve smlouvě se současným dodavatelem. Kdybyste totiž smlouvu ukončili předčasně, dodavatel vám za to naúčtuje poplatek. Pokud změnu dodavatele řešíte s námi, nemusíte si s propočítáváním nějakých termínů dělat hlavu, všechno za vás ohlídáme.

Chcete znát další podrobnosti? Tématu, kdy a jak můžete odejít od dodavatele bez sankcí, jsme věnovali celý článek v naší poradně.

To hodně záleží na vaší stávající smlouvě. Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, jde to většinou jako po másle a už za 3 měsíce šetříte s novým dodavatelem. Ošemetnější je to u doby určité. Tam se všechno odvíjí od data, kdy smlouva končí. Nemusíte se ale bát žádných složitostí. Všechno s vámi pečlivě naplánujeme, aby vám to hezky navazovalo a nemuseli jste platit zbytečné poplatky.

Nebudete. Většinu věcí s vámi vyřešíme po telefonu nebo e-mailu. Smlouvy k podpisu vám přiveze kurýr až domů. Přitom si vyfotí všechny důležité dokumenty, které od vás pro změnu dodavatele potřebujeme. Vše pak zase odveze k nám.

Nebo vám můžeme smlouvy poslat Českou poštou. V tom případě si je doma v klidu prostudujete. Pak je podepíšete a v předplacené obálce je pošlete spolu s potřebnými dokumenty na naši adresu.

Nejdříve je potřeba zjistit, u kterého dodavatele vás vyjde elektřina a plyn nejvýhodněji. S tím vám pomůžou naše kalkulačka cen plynu a kalkulačka cen elektřiny. Pamatujte ale, že cena není vždy to nejdůležitější. Prostudujte si i smluvní podmínky, ve kterých se často skrývají nejrůznější kulišárny. Přečtěte si také recenze stávajících zákazníků.

Nechcete si lámat hlavu s výběrem? Stačí nám na sebe nechat telefonní číslo. Jeden z našich energetických specialistů vám zavolá a pomůže. Nebo nám můžete nahrát vaše poslední vyúčtování. My vám vypracujeme nabídku na míru a představíme vám ji po telefonu.

Máme pokrytý téměř celý trh. V našem srovnání najdete 71+ dodavatelů plynu a 56+ dodavatelů elektřiny. A pečlivě dbáme, aby byly všechny produkty aktuální. Můžete si tak být jistí, že vždycky srovnáváte nejaktuálnější ceny.

Pokud by vám nějaký dodavatel ve srovnání náhodou chyběl, napište nám na zmeny@usetreno.cz a my to dáme do pořádku.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.