12/30/2023, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Fixace cen elektřiny – vyplatí se?

Fixované tarify mají dopředu stanovenou cenu silové elektřiny pro celé období trvání smlouvy. Počítejte ovšem s tím, že poplatky dodavateli tvoří pouze část z vyúčtování. Velký kus koncové ceny elektřiny neovlivníte. Jedná se o poplatky za údržbu distribuční sítě, příspěvky na obnovitelné zdroje, měsíční plat za příkon hlavního jističe a daně. Aktuální sazba DPH je 21 %. Čtěte dále a dozvíte se více.

Najděte si levného dodavatele elektřiny

Co je to fixace elektřiny?  

Fixace ceny elektřiny znamená, že dodavatel garantuje na určitý čas neměnnou cenu energií. Obvykle se jedná o dobu jednoho roku až tří let, podle toho, jakou smlouvu jste si sjednali. Fixace elektřiny má několik výhod, ale také nevýhod, takže je důležité, abyste si pořádně rozmysleli, zda produkt s fixací chcete, nebo ne.  Zrušení fixace elektřiny je vhodná ve chvíli, kdy vám ke konci smlouvy hrozí vysoké ceny energií, které byste si zafixovali na několik let dopředu.

Výhody fixace elektřiny  

Díky fixaci se nemusíte po celou dobu platnosti smlouvy s fixací starat o vývoj cen silové elektřiny na burze. Platí pro vás stále stejná cena, ať se děje cokoliv. Díky tomu si můžete lépe vypočítat své náklady na energie a podle toho přizpůsobit svůj rozpočet. 

Výhodná je fixace především v době, kdy je cena energií nízká a vy jste tak získali ochranu před zvyšováním cen. Fixaci nejčastěji využívají zákazníci, kteří očekávají stabilitu a ochranu před nepředvídatelným vývojem trhu.  

 • Fixace nepodléhá změnám cen elektřiny na trhu.  
 • Víte, kolik zaplatíte na několik let dopředu.  
 • Fixace nabízí stabilitu a ochranu před energetickou krizí.  

Nevýhody fixace elektřiny  

Ruku v ruce s fixací jde také smlouva na dobu určitou, a to na období jednoho roku až několika let dopředu. Tyto smlouvy se obtížněji vypovídají. V případě předčasného ukončení mohou zákazníci zaplatit nemalé pokuty. Díky tomu mají dodavatelé větší jistotu, že nezamíříte ke konkurenci. Smlouvu tedy nemůžete vypovědět kdykoliv se vám to hodí.  

Zároveň si musíte dávat pozor na dobu konce fixace. Ze zákona můžete využít nejméně 30 dnů před vypršením smlouvy k tomu, abyste dodavatele upozornili, že odcházíte. V opačném případě se vám smlouva automaticky prodlouží (jde o tzv. prolongaci).  

Velkou nevýhodou fixace je to, že se jednoduše netrefíte do vývoje na trhu. Na jednu stranu si můžete zafixovat výhodnou cenu, ale po skončení fixace se můžete ocitnout uprostřed energetické krize. Pak vám nezbude nic jiného než vybírat z nabídek za mnohem vyšší cenu.   

 • Fixace se objevuje u smluv na dobu určitou s pokutami za předčasnou výpověď.  
 • Pokud smlouvu neukončíte nejpozději 30 dnů před jejím vypršením, automaticky se prodlouží.  
 • Fixace vyžaduje dobrou předpověď vývoje cen.  
 • Dodavatel do ceny promítne vývoj na trhu, takže nemusí jít o nejlevnější produkt.  

Najděte si levného dodavatele elektřiny

Kdy se vyplatí fixovat cenu elektřiny? 

Mezi společnosti, které nabízejí fixaci cen elektřiny, patří především ti největší hráči na trhu. Jde o ČEZ, E.ON nebo také innogy, PRE, MND, Centropol a další. Díky naší kalkulačce online se můžete podívat na nabídky všech dodavatelů ve vaší distribuční oblasti. 

Fixace je ideální v době, kdy je trh dostatečně stabilizovaný a odběratelé chtějí mít jistotu, že si vyberou fixaci s ideální cenou. U fixace se nevyplatí příliš dlouho čekat, protože se může stát, že cena elektřiny opět stoupne. Nikdy totiž nezůstává dlouhodobě na nízké úrovni. Fixace se tedy vyplatí i v době, kdy cena energií roste na burze, ale dodavatelé ji dosud nezohlednili ve svých cenících. Důvodem je, že každý dodavatel nakupuje energie s určitým předstihem.  

Vyplatí se fixovat do konce roku 2023?  

Fixace se může vyplatit, pokud se blíží skokové zvýšení ceny elektřiny. Jaký bude další vývoj cen na burze, se ale obtížně předpovídá. Do dění na trzích zasahuje výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů, ale i geopolitická situace a především poptávka. 

Pokud je poptávka vyšší, zvyšuje se i cena elektřiny. Krizový pak může být souběh událostí, to znamená vysoká poptávka a geopolitická situace. To může mít za následek prudké zdražení energií o několik procent a v takovém případě, pokud máte možnost, je ideální čas na smlouvu s fixací.  

Fixace ceny v roce 2023 se určitě vyplatí, a to především těm odběratelům, kteří chtějí mít jistotu stabilních cen po celou dobu platnosti smlouvy a nechtějí se dostávat do spekulace nad vývojem ceny na burze.  

Vývoj cen na trhu  

Pro lepší představu o tom, jak se chová trh s energiemi, jsme připravili přehled vývoje cen na trhu.  

 • Počátek energetické krize se datuje do roku 2021. Souviselo to se zdražováním emisních povolenek, zvýšením poptávky po pandemii covidu-19 a v České republice krachem jednoho z velkých dodavatelů, kvůli čemuž se tisíce domácností ocitly u dodavatele poslední instance.   
 • Krize byla prohloubena válečným konfliktem na Ukrajině v roce 2022, takže se ceny za elektřinu dostaly na nová maxima.   
 • V roce 2023 došlo k další velké změně. Vláda ČR zahájila zastropování maximální ceny za kWh elektřiny pro domácnosti a firmy, navíc se trh s energiemi stabilizoval, a dodavatelé tak mohli nabízet nové produkty s výrazně nižší cenou.   
 • Cena za silovou elektřinu začala v roce 2023 klesat, ale od roku 2024 se očekává zdražení elektřiny kvůli růstu poplatků za distribuci a opětovnému zavedení poplatku za obnovitelné zdroje, které domácnosti začnou po roce výjimky platit.  

Svoboda s flexibilními tarify

Základem všech nabídek jsou flexibilní tarify. Cena za kilowatthodinu se může měnit jak směrem nahoru, tak i dolů. Jak často se tak bude dít, záleží na obchodních podmínkách

Flexibilní tarify se pojí se smlouvami na dobu neurčitou. Ty můžete kdykoli vypovědět. Stačí počkat, než uběhne tříměsíční výpovědní lhůta a jste volní.

Jak se mění ceny elektřiny u flexibilních tarifů?

Vývoj cen se nedá jednoduše předpovídat. Většina dodavatelů neprovozuje vlastní elektrárny, ale elektrickou energii nakupují s dlouhým předstihem dopředu. 

Většina obchodů se odehrává na burze Power Exchange Central Europe (PXE). Konečná cena je tedy dílem nabídky a poptávky, proto se neustále mění, a to několikrát do roka.

Do nedávna se výše poplatků upravovala přibližně jednou ročně. Energetická krize ale všechno změnila – při extrémních výkyvech na burze se pak stávalo, že dodavatelé měnili ceníky klidně ze dne na den.

Co zohlednit při výběru dodavatele energií kromě ceny?

Nemá smysl si nic nalhávat, lidé slyší hlavně na cenu energií. Pokud si vybíráte nového dodavatele, zaměřte se i na další okolnosti. Důkladně vybírejte typ smlouvy, porovnejte kvalitu služeb a informujte se o důvěryhodnosti dodavatele. Prozradíme vám, na co si dát pozor.

Kolik ušetříte změnou ceníku?

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.