11/18/2022, Usetreno Bussiness, Ušetřeno.cz

SPOTové (burzovní) ceny elektřiny: Způsob, jak ušetřit tisíce korun?

Ceníky elektřiny navázané na denní ceny na burze energií budou asi u dodavatelů stále častější. Zákazníci mohou díky těmto ceníkům ušetřit i tisíce korun ročně. 

Ve standardních cenících dodavatelů cena elektřiny neustále roste. V některých případech už atakovala i hranici 13 000 Kč za MWh bez DPH jen u samotné silové elektřiny. Lidem, kterým například letos skončila smlouva, a přešli na tyto nové ceníky, můžou roční náklady na energie vzrůst o desítky tisíc korun ročně. 

Situace na energetickém trhu se přitom začíná pomalu stabilizovat. Ceny na SPOTovém, tedy denním, trhu klesají. Klienti s ceníkem, kde cena kopíruje vývoj na burze, si tak mohou významně polepšit. Takové ceníky už se začínají objevovat. Ceny elektřiny na burze se totiž v říjnu průměrně pohybovaly kolem 5 000 Kč za MWh, byly tedy výrazně nižší než ty aktuální u dodavatelů. Do výhodnosti produktu je potřeba také zohlednit zastropovaní cen energií

Porovnejte si ceníky elektřiny

„V případě, že se zákazník dostane v některé měsíce na ceny vyšší, pak zaplatí zastropované ceny – tedy 6,05 Kč za KWh s DPH. Vláda tak vytvořila situaci, kdy se vyplatí spekulovat a být na burzovních cenách. SPOTové ceny tak od prvního ledna nejsou strašákem, ale příležitostí, jak ušetřit i tisíce korun ročně,“ uvádí Jan Béreš, energetický analytik Ušetřeno.cz. 

Cena na SPOTu je také výrazně nižší mimo špičky, kdy je poptávka po elektřině výrazně nižší. „Na SPOTovém trhu může docházet k anomáliím, kdy se cena elektřiny dostane v určitých hodinách na nulu nebo i do záporu. Například 7. listopadu bylo možné nakoupit elektřinu v nočních a ranních hodinách téměř zadarmo, cena byla kolem 1 eura za MWh. Běžná cena ve špičce je přitom kolem 200 eur za MWh,“ uvádí Arsen Lazarevič, šéfredaktor serveru Elektřina.cz. 

Nahrajte nám poslední fakturu za elektřinu a my se vám podíváme po lepším ceníku

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2023 Ušetřeno.cz s.r.o.