2/16/2024, Usetreno Bussiness, Ušetřeno.cz

SPOTové (burzovní) ceny elektřiny: Způsob, jak ušetřit tisíce korun?

Ceníky elektřiny navázané na denní ceny na burze energií budou nejspíš u dodavatelů stále častější. Zákazníci totiž mohou díky takzvaným spotovým cenám ušetřit i tisíce korun ročně. 

Spotová cena elektřiny

Bez elektřiny se neobejdeme. Potřebujeme ji k běžnému životu. Ale za toto své pohodlí musíme platit. Někdy víc, jindy méně. Jak je to možné? Odpověď vám poskytne spotová cena elektřiny.

Máte-li u svého dodavatele zafixovanou cenu elektřiny, tak vás aktuální spotová cena elektřiny nemusí vůbec zajímat. Elektřina za spotové ceny se totiž nakupuje na burze a lidé s fixací ji nemusí řešit. Dokud jim fixace neskončí. Pak se totiž vyplatí zapřemýšlet nad tím, jestli si cenu energií fixovat dál (na rok, dva nebo tři), anebo jestli vsadit spíš na elektřinu za spotové ceny. Má to svá pro i proti.

Porovnejte si ceníky elektřiny

Co je spotová cena elektřiny?

Nejprve si ujasněme, co to je spotová cena elektřiny. V jednoduchosti můžeme říct, že jde o cenu elektřiny na spotovém trhu neboli o cenu elektřiny na světových burzách. Právě tam elektřinu nakupují velcí dodavatelé, kteří ji pak přeprodávají dále.

Vy sami na burze elektřinu kupovat nemůžete (stejně jako na ní nemůžete nakupovat plyn). Ale to ještě neznamená, že nemůžete mít elektřinu za spotové ceny. Pokud to váš dodavatel umožňuje, můžete si namísto smlouvy s fixací elektřiny zvolit právě elektřinu za spotové ceny.

Výhody spotových cen elektřiny

 • Mohou být výrazně nižší než fixované ceny elektřiny.
 • Můžete sledovat spotovou cenu elektřiny online.
 • Platíte hned, ne až v budoucnu.
 • Když jdou ceny na burze dolů, bude nejspíš platit čím dál méně.

Nevýhody spotových cen elektřiny

 • Spotový trh s elektřinou je nestabilní.
 • Prodej elektřiny za spotové ceny je ovlivněn světovým vývojem i ekonomickými faktory.
 • Můžete vydělat, stejně jako rychle prodělat.
 • Je potřeba neustále hlídat aktuální spotové ceny elektřiny.
 • Kromě spotové ceny elektřiny platíte ještě pevně stanovenou marži dodavateli.

Srovnejte si ceny elektřiny online

Jaká je aktuální spotová cena elektřiny?

Ačkoliv elektřinu za spotové ceny nemůžete nakupovat vy sami, neznamená to, že její cenu nemůžete vidět. Obchodování na burzách dnes probíhá na dálku, takže se dá snadno zjistit spotová cena elektřiny online. Stačí jen zadat tento požadavek do internetového vyhledávače.

Objeví se před vámi několik odkazů na spotový trh s elektřinou. Nejvýhodnější je sledovat denní trh OTE (Operátor trhu s elektřinou – akciová společnost, která zajišťuje fungování trhu s elektřinou a plynem v České republice). Pokud některý z odkazů rozkliknete, uvidíte před sebou zpravidla několik položek:

 • aktuální spotovou cenu elektřiny (ta se mění každou hodinu),
 • spotovou cenu elektřiny za posledních 7 dní,
 • spotovou cenu elektřiny za posledních 365 dní,
 • spotovou cenu elektřiny za posledních několik let,
 • grafy spotové ceny elektřiny,
 • tabulky s vývojem dovozu a vývozu elektřiny,
 • predikce vývoje spotové ceny elektřiny.

Platí, že:

ObdobíPrůměr
Aktuální spotová cena elektřiny ke 20. 11. 20232 618 Kč/MWh
Spotová cena elektřiny za předchozích 7 dní2 293 Kč/MWh
Průměrná cena spotové elektřiny za posledních 365 dní 2 853 Kč/MWh
Průměrná cena spotové elektřiny v roce 20226 064 Kč/MWh
Průměrná cena spotové elektřiny v roce 20212 571 Kč/MWh
Průměrná cena spotové elektřiny v roce 2020886 Kč/MWh

Zdroj dat: www.spotmarketindex.cz

Nepřeplácíte zbytečně na energiích?

Vyplatí se spotová elektřina?

Možná se díváte na své vyúčtování elektřiny z posledních let a říkáte si, proč ještě nemáte elektřinu za spotové ceny. Vždyť to vypadá tak výhodně! Ale jak už jsme uvedli, světové trhy mohou být hodně nestabilní, v posledních letech se to ukázalo více než dost – pandemie covidu-19, válka na Ukrajině, následná energetická krize v Evropě…

Stačí málo a poměrně nízká a výhodná cena spotové elektřiny rázem vylétne několikanásobně výš. Krásným příkladem je srpen 2022:

 • 1. srpna 2022 se 1 MWh elektřiny na burze obchodovala za 9 515 Kč.
 • 26. srpna se 1 MWh elektřiny na burze obchodovala 24 241 Kč.

Jak přejít na elektřinu za spotové ceny?

Cena spotové elektřiny může občas vypadat lákavě. Když je ve světě klid a mír, spotový trh s elektřinou je také klidný a vyrovnaný. A prodej elektřiny za spotové ceny se rázem všem vyplatí.

Pokud máte zájem vyzkoušet elektřinu za spotové ceny, nikdo vám v tom nemůže bránit. Faktem ale je, že v roce 2023 to bylo v ČR téměř nemožné, a to kvůli vládnímu stropu. Od 1. ledna 2024 ale vládní zastropování cen elektřiny a plynu končí, takže dodavatelé mění ceníky. A aktualizují i svou cenu spotovou elektřinu.

Než se rozhodnete ke změně, vyplatí se podívat se na naše srovnání dodavatelů energií, které vám ukáže, kam se vám vyplatí jít. Naši specialisté vám po telefonu mohou poradit i pomoci se změnou dodavatele energií.

Po skončení fixace navíc můžete dodavatele elektřiny požádat o ceník spotového tarifu a můžete na něj přejít. Sám dodavatel vám ho ale vnutit nemůže.

Hledáte výhodnějšího dodavatele elektřiny?

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.