Cena elektřiny za 1 kWh v roce 2024

Zajímá vás, kolik ročně ušetříte změnou dodavatele? Stačí v online kalkulačce vyplnit několik údajů. Vyberte kraj, současného dodavatele a za okamžik uvidíte cenu elektřiny za 1 kWh a odhadovanou roční úsporu.

POKRAČOVAT DO KALKULAČKY

Srovnejte si ceny elektřiny u desítek dodavatelů

Aktuální průměrná cena elektřiny 2024

Aktuální průměrná cena silové elektřiny se pohybuje okolo 3,40 Kč/kWh (aktualizace leden 2024). Konkrétní ceny se mohou od sebe dost lišit dle místa a dodavatele. V současné době cena elektřiny mírně klesá a lze si zajistit ještě nižší ceny.

Proto doporučujeme vyplnit naši online kalkulačku a sjednat si nejlevnější možnou elektřinu

JednotkyPrůměrná cena elektřiny (leden 2024)
1 kWh3,40 Kč bez DPH
1 MWh3 401 Kč bez DPH

Jedná se o obchodní průměrnou cenu elektřiny od vybraných dodavatelů elektřiny bez DPH v daném období.

Kalkulačka elektřiny

Cena elektřiny za 1 kWh pro rok 2024

Ceny elektřiny se odvíjí od adresy odběrného místa, distribuční sazby a vašeho dodavatele. 

Podle adresy odběrného místa zjistíte, kdo je vaším distributorem elektřiny.

Distributoři elektřiny

Distributora si nemůžete vybrat – je vám automaticky přidělený podle toho, kde žijete. Váš distributor elektřiny se ve vašem okolí stará o přenos energie, tedy o elektrická vedení a trafostanice. 

Vaše distribuční sazba elektřiny ovlivňuje především to, kolik zaplatíte za distribuci a za jistič. Výši těchto cen rozhodují ke konci listopadu distributoři v návaznosti na cenové rozhodnutí ERÚ (Energetický regulační úřad). 

Distribuční sazby

 • D01d – Jednotarifová sazba pro malou spotřebu
 • D02d – Jednotarifová sazba pro střední spotřebu
 • D25d – Dvoutarifová sazba (akumulační vytápění, ohřev vody bojlerem) 
 • D26d – Dvoutarifová sazba (akumulační vytápění s vyšší spotřebou) 
 • D27d – Dvoutarifová sazba (elektromobil) 
 • D35d – Dvoutarifová sazba (starší sazba pro ohřev vody a vytápění kombinující přímotop a akumulátor) 
 • D45d – Dvoutarifová sazba (starší sazba pro vytápění přímotopy) 
 • D56d – Dvoutarifová sazba (tepelné čerpadlo) 
 • D57d – Dvoutarifová sazba (tepelné čerpadlo, přímotopy, hybridní vytápění) 
 • D61d – Dvoutarifová sazba (pro rekreační nemovitosti s víkendovým provozem) 

Podívejte se na ceníky elektřiny. V porovnání najdete velké i malé dodavatele elektřiny, jejich ceny za dodávku elektřiny i výši měsíčních poplatků.

Podívejte se na možnost sdílení elektřiny

Úspora elektřiny

Zajímá vás, kolik ročně ušetříte změnou dodavatele elektřiny? Vezměte si k ruce vyúčtování elektřiny a spočítejte si úsporu podle přesné spotřeby. Stačí v kalkulačce elektřiny vyplnit několik údajů – např. distribuční sazbu, roční spotřebu v kWh a jméno vašeho současného dodavatele.

Kalkulačka ELEKTŘINY

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Cena elektřiny se skládá ze 2 částí. První je regulovaná státem a pro všechny stejná. Druhou, neregulovanou si určují sami dodavatelé. Proto se ceny za elektřinu u jednotlivých společností mohou výrazně lišit.

Změnu dodavatele lze provést kdykoliv během roku. Pokud používáte elektřinu na vytápění své domácnosti, doporučujeme začít levnější elektřinu odebírat před začátkem topné sezóny. Nezapomeňte myslet na výpovědní lhůtu u stávajícího dodavatele, která bývá zpravidla 3 měsíce. V takových případech doporučujeme začít se změnou na jaře.

Nejdříve si srovnáte ceny elektřiny u jednotlivých dodavatelů a vyberete si, od kterého chcete odebírat. Dalším krokem je pak vyplnění smluv s novým dodavatelem, které můžete provést buď sami, nebo s pomocí našich specialistů po telefonu.

Až podepíšete smlouvu, doručíme ji novému dodavateli. Ten pak za vás podá výpověď u stávajícího dodavatele. Následně uhradíte poslední vyúčtování u starého dodavatele, nový dodavatel vám zašle rozpis záloh a tím je převod u konce. 

Změna je čistě administrativní. Nemusíte se bát výměny elektroměru ani jiných zařízení. Celý proces navíc probíhá ze zákona bezplatně. Zprostředkování, asistence při vyplňování a doručování smluv vás také nebude stát ani korunu. 

Pokud se chystáte změnit dodavatele je zapotřebí zjistit, kdy vám končí smlouva se současným dodavatelem. V případě, že jste podepsali smlouvu na dobu neurčitou, můžete podat výpověď prakticky kdykoli. Jedinou podmínkou je dodržet zákonem danou výpovědní lhůtu – 3 měsíce. Výpovědní lhůta se počítá od prvního dne následujícího měsíce od podání výpovědi. Po tuto dobu budete ještě odebírat dodávky od původního dodavatele. 

Pokud ovšem máte s dodavatelem podepsanou smlouvu na dobu určitou, která končí ke konkrétnímu datu, je zapotřebí závazek u dodavatele dodržet. V opačném případě by vám mohl dodavatel naúčtovat sankci. Výpověď tedy zašlete až ve smlouvou dané výpovědní době (když je výpovědní doba 1 měsíc, musíte podat výpověď nejpozději 1 měsíc před koncem závazku). Pokud byste to nestihli, smlouva se vám automaticky prodlouží. 

Distributoři elektrické energie vlastní elektrické vedení, kterým vedou elektřinu k vám domů. Když tedy spadne strom na vedení, místní distributor ho musí opravit. Distributora si nemůžete vybrat. Je vám přidělen na základě adresy. V ČR působí jen 3:

 • EG.D – jižní Čechy, jižní a střední Morava,
 • PREdistribuce – Praha a blízké okolí,
 • ČEZ Distribuce – zbytek ČR.
Dodavatelé elektřiny prodávají elektrickou energii. Je jich na trhu několik desítek. Ve výběru dodavatele máte volnou ruku.

Ano, to je samozřejmě možné. Při přepisu odběrného místa není třeba dodržet závazek, který je na daném odběrném místě sjednaný. S přepisem energií vám samozřejmě rádi pomůžeme. Stačí, když si v našem srovnání cen elektřiny vyberete dodavatele. My se vám hned ozveme a pomůžeme vše vyřídit.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.