Distribuční sazba elektřiny

  • Je vaše distribuční sazba správná? Nepřeplácejte zbytečně za elektřinu.
  • Poradíme vám, jak podat žádost o změnu distribuční sazby.
  • Nechte si srovnat nabídky cen elektřiny za pár minut a z pohodlí domova.
SROVNAT CENY ELEKTŘINY

Co je to distribuční sazba elektřiny?

Distribuční sazba je jedním z faktorů, od kterého se odvíjí vaše cena za elektřinu

Stanovuje se podle toho, kolik elektřiny jako domácnost spotřebujete a jakým způsobem. 

Distribuční sazby se dělí na jednotarifní a dvoutarifní. V prvním případě platíte za elektřinu stejnou částku po celý den. U dvoutarifní sazby se cena za elektřinu v průběhu dne mění z vysokého tarifu na nízký tarif (známý jako noční proud). 

Jednotarifní distribuční sazby

  • D01d: Distribuční sazba pro nízkou spotřebu – vhodná pro běžnou domácnost s nižší spotřebou elektrické energie. Typicky pro jednotlivce a páry. Může jít i o chatu nebo garáž.
  • D02d: Distribuční sazba pro běžnou spotřebu – sem patří většina českých domácností. Jde o běžně vybavenou domácnost se střední spotřebou elektřiny. 

Dvoutarifní distribuční sazby

Dvoutarifní sazbu můžete získat, pokud máte spotřebiče s vyšší spotřebou. Ty většinou musí být navíc na separátním okruhu. Pro žádost o dvoutarifní sazbu je pak obvykle nutná revizní zpráva elektrotechnika, který zkontroluje, že vaše domácí elektroinstalace splňuje všechny podmínky. 

Každá distribuční sazba se liší dobou, po kterou můžete využívat nízký (levnější) tarif. 

  • D25d (elektrický bojler nebo akumulační vytápění): Nízký tarif platí 8 hodin denně. 
  • D26d (akumulační vytápění s vyšší spotřebou): Nízký tarif platí 8 hodin denně. 
  • D27d (elektromobil): Nízký tarif platí 8 hodin denně – obvykle jen v noci.
  • D57d (elektrické vytápění): Nahradila starší sazby D35d, D45d a D56d, které se udělovaly jen do roku 2016. Nízký tarif je povolený na 20 hodin denně. 
  • D61d (rekreační chaty a chalupy): Tato sazba je vhodná pro chataře a chalupáře, kteří přijíždějí zpravidla na víkend. Nízký tarif lze využívat od pátku 12:00 do neděle 22:00. Ve všední dny si naopak za elektřinu připlatí.

Sazby, které už nejde sjednat:

  • D35d: Udělovala se jen do roku 2016. Distribuční sazba pro nabíjení elektromobilu. 
  • D45d: Udělovala se jen do roku 2016. Distribuční sazba pro přímotopy.
  • D56d: Udělovala se jen do roku 2016. Distribuční sazba pro tepelná čerpadla.

Přehled distribučních sazeb elektřiny

Teď už víte, že distributoři u cen za elektřinu rozlišují vysoký a nízký tarif. Připravili jsme pro vás srovnání cen elektřiny pro rok 2023. Najdete ceny distribuční sazby u ČEZ, E.ON, PRE a mnoho dalších.

SROVNÁNÍ CEN ELEKTŘINY 2023

Kdy si ověřit nastavení sazby?

Může se stát, že je pro vás nastavená špatná sazba a potom platíte za elektřinu zbytečně víc. Správnost sazby doporučujeme ověřit ve 2 případech:

  • Změna spotřeby energie – změnil se u vás počet elektrospotřebičů nebo je vás v domácnosti méně/více a máte jinou spotřebu energie.
  • Stěhujete se do nové nemovitosti – ještě než začnete v nové nemovitosti bydlet a využívat elektřinu, doporučujeme si ověřit, jestli byla nastavená správná distribuční sazba.

Typickým příkladem je situace, kdy stavíte dům a k jeho provozu vám stačí kategorie D01d s nejnižší spotřebou. Jakmile se ale do domů přestěhujete a začnete ho naplno využívat, mohly by vás účty za elektřinu nemile překvapit. Máte totiž nastavenou vysokou cenu za kWh, která se vyplatí jen při nízké spotřebě energií a je potřeba tarif změnit.

Jak zjistit svou distribuční sazbu a ověřit její správnost?

Snadno. Vaše distribuční sazba je uvedena na smlouvě s dodavatelem elektřiny a také na každém vyúčtování za elektřinu. 

Ověřit si její vhodnost můžete orientačně sami. Budete k tomu potřebovat odhadnout celkovou spotřebu elektřiny vaší domácnosti a znát příkony svých elektrospotřebičů. 

Jak změnit distribuční sazbu elektřiny?

Jestli jste došli k názoru, že nespadáte do správné sazby, určitě to nenechte být. Distribuční sazbu můžete změnit jednou za 12 měsíců (pokud to nemáte ve smlouvě jinak).

K některým změnám nebudete potřebovat téměř nic a u jiných musíte splňovat konkrétní podmínky. Ty zjistíte u svého distributora. Někteří distributoři umožňují udělat změnu i online.

Nenechte se zmást tím, že distributoři někdy používají pro jednotlivé sazby vlastní názvy. 

Vzor žádosti o změnu distribuční sazby najdete u svého distributora online nebo o něj můžete požádat na pobočce.

Změna z D01d a D02d a naopak

Mezi těmito sazbami je vhodné přecházet, pokud se výrazně změnila vaše spotřeba energie z velmi nízké na střední nebo naopak. Jinak jsou pro vás totiž nevýhodné. Změna je přitom snadná. Stačí se obrátit na vašeho dodavatele elektřiny, který změnu zařídí u distributora. Postačí vám jen číslo elektroměru a hodnota vaší aktuální spotřeby.

Změna z jednotarifní sazby na dvoutarifní 

Aby mohlo dojít k této změně, musíte vyplnit žádost a poslat ji svému distributorovi elektřiny. K žádosti bude potřeba přiložit revizní zprávu nebo potvrzení revizního technika. Distributor podle toho rozhodně, zda je změna možná. Ověření trvá zpravidla jeden měsíc. 

Chcete poradit s volbou distribuční sazby a tarifů? Využijte naši chytrou kalkulačku, která vám najde nejvýhodnější nabídku. Jeden z našich specialistů vám potom rád se vším poradí.

Kalkulačka elektřiny

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Distributor vlastní elektrickou soustavu, skrze kterou k vám putuje elektřina. Distributora si nemůžete vybrat. Je vám přidělený podle oblasti, kde energii odebíráte. V ČR jsou 3 distributoři elektřiny:

  • ČEZ Distribuce
  • EG.D (dříve E.ON)
  • PREdistribuce

Dodavatel elektřiny vám přeprodává elektřinu, kterou kupuje na energetických burzách. Vybrat si ho můžete sami podle podmínek a cen, které vám nabízí. 

Také je můžete znát pod pojmy denní a noční proud, které ale už nejsou moc přesné. Vysoký tarif je označení pro plnou cenu elektrické energie. Nízký tarif je označení pro sníženou cenovou sazbu. Podle toho, do jaké distribuční sazby spadáte, buď celý den využíváte vysoký tarif, nebo se u vás vysoký a nízký tarif střídají.

Správná distribuční sazba se volí podle několika faktorů jako například:

  • typ vytápění,
  • typ náročného elektrospotřebiče (bojler pro ohřev vody, elektromobil),
  • typ nemovitosti (trvale obývaný dům, rekreační chata).

Čím vyšší bude předpokládaná spotřeba elektřiny, tím nižší vám nabídne distributor cenu a naopak.

 

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.