Ceny elektřiny rostou: Ušetřete výběrem levnějšího dodavatele

Ceny elektřiny se na trhu stále mění. Porovnejte si nabídky dodavatelů a zjistěte, se kterým dodavatelem ušetříte.

Srovnat ceny elektřiny

Proč jsou ceny v roce 2022 vyšší?

Ceny elektřiny se na trhu stále mění. V letech pandemie, kdy se zavřela výroba a klesla spotřeba energií po celém světě, byla elektřina v podstatě za hubičku. V roce 2021 se už ale ekonomika vzpamatovala a cena vystřelila vzhůru. To dokonce tak rychle a strmě, že někteří dodavatelé elektřiny museli zavřít krám.

Na začátku roku 2022 se ale situace na trhu s energiemi relativně uklidnila. Cena elektřiny se propadla. Nespadla sice na úroveň ze začátku pandemie, ale pořád šlo o výrazný pokles. Nestálá politická situace ve světě ale začala postupně cenu elektřiny znovu tlačit nahoru. Budoucnost tedy rozhodně není růžová. Porovnejte si ceny elektřiny a zjistěte, kolik ušetříte změnou dodavatele. 

SROVNAT DODAVATELE ELEKTŘINY 2022

Nejvhodnější čas pro smlouvu s fixací

Chcete si dlouhodobě udržet nízké ceny elektřiny? 2022 je ideálním rokem pro takový krok. Fixace vám může zajistit bezstarostné období v budoucnu. Nejčastěji si můžete elektřinu zafixovat na 2 nebo 3 roky. Srovnejte si proto všechny nabídky prostřednictvím online kalkulačky a vyhledejte nejvýhodnější produkt na míru pro vás.

Informace o fixaci:

  • Zajistíte si tak stejnou cenu elektřiny od dodavatele na několik let. Cenu ovšem může bez ohledu na fixaci změnit ještě ERÚ.
  • Obvykle na 2 nebo 3 roky.
  • Jde o smlouvu na dobu určitou.

Jak najít nejvhodnější produkt?

Kolik by mohla stát vaše elektřina? Ceny se u dodavatelů liší. Na trhu se jich pohybuje mnoho a každý z nich má v nabídce několik produktů. Srovnat si tedy všechny aktuální možnosti je zdlouhavý proces, který vás může stát čas i peníze.

Pokud se ovšem rozhodnete využít chytrý nástroj v podobě online kalkulačky elektřiny, získáte výsledky na míru pro vás. Srovnání elektřiny provedete za pár minut, a to odkudkoli jen se zařízením, které má přístup k internetu. Můžete si proto kontrolovat ceny u konkurence i pravidelně.

SROVNAT CENY ELEKTŘINY

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Je to jednoduché. Nejdříve si srovnáte ceny elektřiny u jednotlivých dodavatelů. Následně si vyberete tu nejvýhodnější nabídku. Dalším krokem je vyplnění smluv s novým dodavatelem. Se vším vám rádi pomohou naši specialisté na energetiku.

Až podepíšete smlouvu, doručíme ji novému dodavateli. Ten pak za vás obvykle podá výpověď u stávajícího dodavatele. Následně uhradíte poslední vyúčtování u starého dodavatele, nový dodavatel vám zašle rozpis záloh a tím je převod u konce.

Změna je čistě administrativní. Nemusíte se bát výměny elektroměru. Celý proces navíc probíhá ze zákona bezplatně. Zprostředkování, asistence při vyplňování a doručování smluv vás také nebude stát ani korunu.

Pro vás se nemění téměř nic. Jen cena a logo dodavatele na faktuře. Vše ostatní zůstává stejné. Hodiny, tedy elektroměr, vám také zůstanou. Odečty budou prováděny ve stejnou dobu jako doposud, stejně tak vám bude i ve stejnou dobu chodit vyúčtování.

Změna dodavatele probíhá vlastně jen na papíře. Papírování se přitom vůbec bát nemusíte. Rádi vám s ním pomůžeme. Stačí si porovnat ceny elektřiny a vybrat tu nejvýhodnější nabídku.

Pokud se chystáte změnit dodavatele, je zapotřebí zjistit, kdy vám končí smlouva se současným dodavatelem.

V případě, že jste podepsali smlouvu na dobu neurčitou, můžete podat výpověď prakticky kdykoli. Jedinou podmínkou je dodržení výpovědní lhůty. Ta obvykle trvá 3 měsíce. Jakmile podáte výpověď, výpovědní lhůta se rozeběhne první den následujícího měsíce. Během výpovědní lhůty budete ještě odebírat dodávky od původního dodavatele.

Pokud ovšem máte s dodavatelem podepsanou smlouvu na dobu určitou, která končí ke konkrétnímu datu, je zapotřebí závazek u dodavatele dodržet. V opačném případě by vám mohl dodavatel naúčtovat sankci. Výpověď tedy zašlete až ve smlouvou dané výpovědní době.

Rádi vám pomůžeme smlouvu vypovědět tak, aby vám nehrozila žádná sankce. Stačí vyplnit naši kalkulačku cen elektřiny. Jeden z našich specialistů na energetiku se vám brzy ozve a vše s vámi probere.

Ano, to je samozřejmě možné. Při přepisu odběrného místa není třeba dodržet závazek, který je na daném odběrném místě sjednaný. S přepisem energií vám samozřejmě rádi pomůžeme. Stačí, když si v našem srovnání cen elektřiny vyberete dodavatele. My se vám hned ozveme a pomůžeme vše vyřídit.

Cena elektřiny se skládá ze 2 částí. První je regulovaná státem a pro všechny stejná. Druhou, neregulovanou si určují sami dodavatelé. Proto se ceny za elektřinu u jednotlivých společností mohou výrazně lišit.

Dodavatele můžete změnit kdykoliv během roku. Pokud používáte elektřinu na vytápění, doporučujeme začít levnější elektřinu odebírat před topnou sezonou. Ta začíná přibližně v říjnu. Výpovědní lhůta u stávajícího dodavatele ale zpravidla trvá 3 měsíce. Proto doporučujeme začít se změnou na jaře nebo na začátku léta.

Distributoři elektrické energie vlastní elektrické vedení, kterým vedou elektřinu k vám domů. Když tedy spadne strom na vedení, místní distributor ho musí opravit. Distributora si nemůžete vybrat. Je vám přidělen na základě adresy. V ČR působí jen 3:

  • EG.D – jižní Čechy, jižní a střední Morava,
  • PREdistribuce – Praha a blízké okolí,
  • ČEZ Distribuce – zbytek ČR.
Dodavatelé elektřiny prodávají elektrickou energii. Je jich na trhu několik desítek. Ve výběru dodavatele máte volnou ruku.

Čas zapnutí a vypnutí nízkého tarifu, nočního proudu, se vám s novým dodavatelem nezmění. Spínání totiž ovládá váš distributor. Distributor vám při změně dodavatele zůstane stejný.

Změna dodavatele se vyplatí. Ušetřit můžete až několik tisíc korun ročně. Důvodem je, že lidem, kteří zvažují změnu, dodavatelé často nabídnou výrazně atraktivnější ceníky. Dostanou tak výhodnější cenu, než kdyby zůstali u svých stávajících dodavatelů.

Ne. Dluhy se týkají pouze osoby, která smlouvu podepsala, nikoliv samotného odběrného místa.

Důvěryhodní dodavatelé uzavřeli Energetickou deklaraci. V ní slibují svým zákazníkům, že jejich smlouvy jsou férové. Čtěte více o Energetické deklaraci a zjistěte, kteří dodavatelé ji podepsali.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.