Spotřeba elektřiny: Kromě ceny rozhodují doplňkové služby

 

Spotřeba elektřiny je téma, které se dotýká všech našich domácností. Jako zdroj pro vytápění, ohřev teplé vody a při provozu naprosté většiny domácích spotřebičů je při současném životním stylu elektřina zcela nezbytná. Elektřinu potřebujeme každodenně, u některých spotřebičů typu chladničky dokonce nepřetržitě. Je proto samozřejmé, že se snažíme mít její spotřebu pod kontrolou a hledáme možnosti, jak ji snižovat. Změnu dodavatele posuzujte vždy v širších souvislostech.

Před několika lety se na trhu objevil zcela nový prvek – prodejci alternativních energií. Zákazníky oslovovali především podomním prodejem a lákali je na nižší cenu za silovou elektřinu. Kampaně však byly často jednostranně výhodné a se zavádějícími a nekompletními informacemi, kdy bylo pro běžného člověka obtížné je rozklíčovat. Nabídkami podomních prodejců se nechaly zlákat tisíce domácností.

„Změna dodavatele by rozhodně neměla probíhat na základě nějakého modelového příkladu, který podomní prodejce zákazníkovi předloží. Každá seriózní společnost má platný ceník, se kterým by měl mít zákazník možnost se na místě seznámit a na základě platných cen dostat spočítanou reálnou spotřebu daného odběrného místa. Pokud to klient neudělá a bez dalších informací smlouvu podepíše, může pak být při prvním vyúčtování nemile zaskočen. Je možné, že vůbec neuspořil, ba naopak, nyní zaplatil více. Zákazník by si proto měl vše v klidu prostudovat dříve, než podepíše. Předejde tak případným komplikacím, kdy zjistí, že si společnost účtuje i za zcela běžné úkony jako jsou poplatky za využití služeb zákaznické linky, zákaznického centra či uzavření splátkového kalendáře. Tyto poplatky navíc nejsou vůbec malé. Pohybují se v částkách sto a více korun,“ informuje tiskový mluvčí Skupiny PRE Petr Holubec.

Sjednejte si levnou elektřinu      onlineSpočítat levnější elektřinu

Boom v současnosti zažívají elektronické aukce. Jsme, jako zákazníci, na tomto poli už ve větší jistotě? „Rozhodně nechci tvrdit, že tímto způsobem není možné získat výhodnější nabídku, ale i tady platí, že každá mince má dvě strany. Je důležité si uvědomit, že aukce se vztahuje výhradně na komoditu – odebrané kilowatthodiny a také měsíční plat za odběrné místo. Tyto dvě položky však v současné době tvoří pouze 39 % platby za elektřinu. Nízká cena za elektřinu sama o sobě navíc nevypovídá o kvalitě, postavení na trhu, serióznosti, pověsti, obchodních podmínkách a budoucí perspektivě dodavatele. Navíc v momentě přihlášky do elektronické aukce ještě nemůže být vítěz znám, ale odběratel se už vlastně zavazuje, že od něj bude odebírat elektřinu. To považujeme za neseriózní…“ vysvětluje Petr Holubec „Zákazník sice může ušetřit několik set korun ročně, ale troufám si tvrdit, že mu to pravděpodobně přinese některé problémy – právě s ohledem na chybějící nebo nekvalitní služby.“

Vše na jednom místě

Pražská energetika všechny tyto služby má. Navíc, kromě standardních zákaznických center, kde vyřizují záležitosti týkající se zejména fakturace a změn v rámci odběrného místa, provozuje v Jungmannově ulici č. 28 i Centrum energetického poradenství, kde poskytují desítky rad na nejrůznější témata, vztahující se k úsporám energií. Návštěvníci centra se také mohou seznámit s desítkami vystavených exponátů, které prezentují různá řešení a možnosti.

Naše nadstavbové služby nabízejí zákazníkům přidanou hodnotu na profesionální úrovni. V rámci cesty k energeticky úspornému domovu se zaměřujeme na osvětu, radíme při správném nákupu spotřebičů a odpovídáme na konkrétní dotazy. Tímto způsobem jsme mnohdy schopni zákazníkovi ušetřit více peněz, než by získal pouhou výměnou dodavatele elektřiny,“ tvrdí Petr Holubec.

Měřicí sady prověří spotřebu i ztráty tepla

Centrum energetického poradenství nabízí širokou škálu služeb. Tradičně nejžádanější je možnost výpůjček měřicích zařízení. Díky nim si můžete jednoduše a rychle změřit spotřebu veškerých domácích elektrospotřebičů.

Práce se základní měřicí sadou je velmi snadná. Kromě návodu na správné použití obdrží zájemce i tabulku naměřených hodnot, aby dokázal porovnat naměřené hodnoty s průměrnými hodnotami na současném trhu. „Pokud si uživatel na toto vyhodnocení netroufne sám, je samozřejmě možné vše konzultovat při vrácení přístroje v našem Centru energetického poradenství s odborníky.“ vysvětluje Petr Holubec.

Vypůjčit si můžete i vyšší řadu měřicího zařízení, která obsahuje tři zásuvkové moduly propojené bezdrátově s centrální jednotkou, která údaje o spotřebě pravidelně zaznamenává, a vy si je můžete vyhodnotit ve vašem počítači.

Velmi žádaná je i třetí sada, sloužící k detekci předmětů ve stěnách, podlahách a stropech. Detektor zachytí jakýkoliv předmět, nacházející se pod povrchem až do hloubky 15 cm, včetně elektrických kabelů, plastových nebo kovových trubek a dřevěných trámků. Detektor je proto nepostradatelným pomocníkem zejména při stěhování do nového nebo při rekonstrukci stávajícího bytu.

Od loňského roku si v Centru energetického poradenství můžete zapůjčit také termovizní kameru. Je určena pro bezkontaktní způsob kontroly kvality stavebních prací a odhalení vad stavebních konstrukcí a prvků. Rozlišení kamery určuje její použití pro snímání blízkých objektů (do vzdálenosti 7 m), a proto ji využijeme například při kontrole výměny oken, zjišťování vad izolace pláště domu, kontrole funkčnosti podlahového vytápění, u kontroly fotovoltaických panelů a na řadě jiných míst. Kamera umožňuje pořizovat i snímky v nízkém rozlišení.

„S těmito informacemi můžete přijít k nám do centra a výsledky opět zkonzultovat. V případě potřeby vás můžeme odkázat na kolegy techniky, kteří za velmi dobrou cenu nabízí profesionální zpracování termovizního měření, včetně zpracování protokolu pro podrobnější vyhodnocení nedostatků.“
Veškeré výpůjčky je nutné rezervovat prostřednictvím formuláře na webu www.energetickyporadce.cz/merici-zarizeni.

Většina služeb je pro zákazníky PRE zcela zdarma, případně za výrazně zvýhodněné ceny. Například termovizní kameru si zákazníci PRE mohou podle aktuálního ceníku zapůjčit za 250 Kč včetně DPH na 24 hodin. „Ověřili jsme si, že v České republice nikdo podobnou službu za srovnatelnou cenu nenabízí,“ doplňuje Petr Holubec. Pro ostatní zájemce je k dispozici standardní ceník. Zákazníci PRE mají také přednost v rámci energetického poradenství.

Hledáte možnosti úspor?

Desítky dotazů denně v Centru energetického poradenství směřují do oblasti úspor energií. Nejvíce nás zákazníky zajímá vytápění. V centru energetického poradenství radí s volbou nového zdroje při stavbě nebo rekonstrukci a také řeší se zákazníky konkrétní dotazy ohledně provozu nebo údržby.
Dalšími velkými tématy je řešení tepelných ztrát, elektrický ohřev vody a výběr domácích spotřebičů.

Sjednejte si levnou elektřinu      onlineSpočítat levnější elektřinu

„Významné téma je také osvětlení. Jedná se především o dotazy ohledně úspornosti, výběru vhodného typu světelného zdroje a podobně. Se změnami, které započaly postupným stahováním původních klasických žárovek, je stále spojována řada omylů a polopravd. Osvětlení lze dnes vybírat i podle barvy světla a řady dalších kritérií – konzultace proto nejsou jenom o tom, jaké typy trh nabízí. Většina dorazů se proto dotýká i toho, jak správně postupovat při výběru. Jsme schopni uspokojit i zákazníky z řad podnikatelů, bytových družstev a SVJ a dalších velkých institucí. V rámci PRE existuje i služba, poskytující návrhy osvětlovacích soustav.“

V rámci úspor bývá prospěšné podívat se i na naši stávající distribuční sazbu elektřiny. Podle zkušeností poradců často nevyužíváme všechny možnosti zvýhodněných sazeb. Typickým příkladem je situace, kdy domácnost využívá k ohřevu vody elektrický bojler, ale nemá k němu přiznanou příslušnou sazbu s osmi hodinami nízkého tarifu.

Také při výběru spotřebičů potřebujeme poradit

Velkou změnu ve světě domácích spotřebičů znamenalo štítkování. Bezesporu přináší jednoznačnou a snadno srovnatelnou informaci o energetické náročnosti, přesto se vyplatí do Centra energetického poradenství přijít a nákup zkonzultovat. „Naši poradci mají značné zkušenosti, a proto mohou poradit i z hlediska volby optimálního poměru cena x výkon, s návratností investice a dalšími kritérii, které rozhodují při nákupu. Povinnost energetických štítků se navíc postupně rozšiřuje na další oblasti spotřebičů a naše centrum přispívá k osvětě," dodává Petr Holubec.

Velkou změnu přinesl PENB

Také loňské změny v Průkazech energetické náročnosti budov přinesly řadu otázek. „V současné době poskytujeme základní poradenství, zda je v konkrétním případě PENB potřeba a jakou dokumentaci je nutné předložit. V rámci PRE jsme schopni Průkaz energetické náročnosti budov kompletně zpracovat.“

Hledejte prodej s poradenstvím

Typickou oblastí, kde je správný nákup do značné míry závislý na profesionálním poradenství, je vytápění. To jsou hlavní důvody, proč v Centru energetického poradenství i nakupovat. Z nabídky elektrotepelných zařízení je největší zájem o akumulační kamna, které PRE prodává na klíč. Zákazník bude mít zajištěnou instalaci, včetně případné úpravy elektroinstalace v místě montáže a odvoz původních kamen. Dalším benefitem je velmi dobrá cena. „Zákazník PRE je při nákupu výrazně zvýhodněn, sleva může dosahovat až 37 %. Akumulační kamna pocházejí od renomované značky Stiebel Eltron.“ V prodeji jsou také bojlery a průtokové ohřívače vody, u nich je prodej bez montáže.

Centrum energetického poradenství je to správné místo i pro nákup úsporných světelných zdrojů značky Osram. V nabídce jsou halogenové žárovky, které mají nejblíže ke klasickým žárovkám, ale mají nižší spotřebu, přes různé tvary žádaných kompaktních zářivek (úsporky) až po LED žárovky.

Přijďte si pro svou slevu

V rámci partnerství nabízí PRE pro své klienty i řadu zajímavých slev na nákup nejrůznějších spotřebičů a služeb. Využít je můžeme při instalaci inteligentních systémů ovládání domácnosti, nákupu stavebních materiálů, spotřebičů i nejrůznějších topidel.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0