Jak spočítat spotřebu elektřiny?

Máte obavy z vysokého vyúčtování za elektřinu? Dnes na ni běží v podstatě všechny domácí spotřebiče. Zjistěte, kolik elektřiny přibližně spotřebuje vaše domácnost.

Porovnat dodavatele elektřiny

Srovnejte si dodavatele elektřiny online

Online sjednání během pár minut

Online sjednání během pár minut

Změnu dodavatele si sjednáte online, během pár minut a z pohodlí vlastního gauče.

K ruce jsou vám naši specialisté

K ruce jsou vám naši specialisté

Po telefonu vám odpoví na všechny otázky a pomohou s čímkoliv – od výběru po sjednání.

Přehledné sjednání online

Přehledné sjednání online

Pro online sjednání budete potřebovat poslední fakturu od svého současného dodavatele. Během celého procesu vám budeme k dispozici.

Průměrná spotřeba elektřiny

Průměrná spotřeba elektřiny za osobu znamená, že se celková spotřeba vydělí počtem osob, které na ní měly podíl. Výsledek ukazuje, kolik elektřiny průměrně spotřeboval za konkrétní období jeden člověk. Dá se spočítat třeba v rámci rodiny nebo bytového domu, ale i ve větších číslech na úrovni České republiky nebo celého světa. 

Spotřeba elektřiny

Průměrná spotřeba elektřiny rodinného domu nebo bytu potom závisí na více faktorech, jako je počet osob v domácnosti, velikost domu či bytu, energetická náročnost spotřebičů, (ne)využívání elektřiny k údržbě zahrady atd. Rodinný dům bývá zpravidla energeticky náročnější než byt a obecně platí, že průměrná spotřeba jedné domácnosti se pohybuje okolo 3 MWh/rok. 

Průměrná spotřeba elektřiny v ČR během posledních let postupně stoupala, podle statistik Energetického regulačního úřadu odebral v roce 1991 jeden Čech 4 822 kWh, kdežto v roce 2022 už 5 752 kWh. Za rok 2022 si ale české domácnosti připsaly rekordní energetické úspory – zvýšení cen elektřiny a celkově problematická situace vedla k omezení spotřeby domácností téměř o 9 %. Celková spotřeba elektřiny v ČR poklesla také, ale šetřilo se méně – pokles odpovídal pouze necelým 4 %. 

Kalkulačka cen elektřiny

Nejčastější důvody, proč za elektřinu přeplácíte

 1. Nedostatek informací – lidé často nevěnují výběru dodavatele dostatečnou pozornost, protože netuší, o kolik peněz tím vlastně přicházejí. Nabídky jednotlivých dodavatelů se ale mohou lišit v takové míře, že rozdíl v ročním vyúčtování za domácnost může dosahovat tisíců korun. Proto si vždycky prostudujte aktuální nabídky a zvolte ten nejvýhodnější tarif přesně na míru vašim potřebám. 
 2. Nedostatek času – čas jsou peníze, v tomto případě to platí obousměrně. Možná nechcete ztrácet výběrem dodavatele zbytečně moc času, protože máte svých starostí až nad hlavu, a tak radši prodloužíte stávající smlouvu. Ta trocha času investovaná do důkladného výběru dodavatele vám ale může ušetřit tisíce. 
 3. Složité srovnání – pročítat a porovnávat nabídky na trhu je opravdu náročná a zdlouhavá práce, která se ale může hodně vyplatit. Na druhou stranu – proč to dělat složitě, když to jde i jednoduše? Zaúkolujte naši kalkulačku, která tuhle mravenčí práci odvede za vás. Během chvilky tak zjistíte, kteří z dodavatelů mají aktuálně výhodné nabídky, a se samotnou změnou dodavatele vám pomohou naši specialisté. 

Rychlý výpočet spotřeby elektřiny

Potřebujete zjistit průměrnou spotřebu vaší pračky, lednice nebo jiného spotřebiče? Pokud máte trochu času, pusťte se do výpočtu sami. Vezměte si k ruce papír a tužku.  

Nejdříve si vyberte spotřebič, pro který chcete spočítat spotřebu. U něj musíte zjistit příkon. Ten najdete na energetickém štítku, v uživatelském manuálu nebo na obalu spotřebiče. 

Vzorec pro výpočet spotřeby elektřiny 

příkon spotřebiče (W) × čas využívání spotřebiče (hod) = spotřeba elektřiny (Wh) 

 

Ukažme si výpočet na příkladu: 

Dejme tomu, že si fénujete vlasy 2× týdně po dobu 15 minut. To je za měsíc celkem 120 minut, tedy 2 hodiny.  

Příkon fénu je 2 000 wattů.  

Spotřeba elektřiny se udává nejčastěji v kilowatthodinách, kde 1 kWh = 1 000 Wh.  

Podle vzorce pak spočítáte spotřebu jednoduchým dosazením: 

2 000 wattů × 2 hodiny = 4 000 watthodin = 4 kWh 

Za měsíc tedy spotřebujete fénováním vlasů 4 kWh. 

 

Pak už jen stačí vynásobit vaši spotřebu cenou elektřiny a hned zjistíte, kolik peněz měsíčně profénujete. Cenu za elektřinu najdete ve svém posledním vyúčtování nebo v ceníku dodavatele. 

Usnadněte si výpočet pomocí online kalkulačky

Online kalkulačka spočítá vše za vás. Na pár kliknutí vám prozradí přibližnou částku, na kterou vás vyjde roční spotřeba vaší domácnosti. Pokud chcete co nejpřesnější výsledek, svěřte se do rukou našich specialistů.  

Stačit vám k tomu bude poslední faktura za elektřinu. Díky ní zjistíme vaši spotřebu a porovnáme za vás všechny dodavatele. Do 1 pracovního dne vám po telefonu představíme vhodné nabídky. Samozřejmě nezávazně a zdarma

Kalkulačka cen elektřiny

Nechce se vám počítat? Koukněte se na energetický štítek

Ne všechny spotřebiče čerpají elektřinu rovnoměrně. Například pračka spotřebuje pokaždé jinou porci energie – podle množství prádla a také podle programu, který zvolíte. 

Orientační spotřebu ale snadno zjistíte i bez počítání – stačí se podívat na energetický štítek. Na něm najdete, kolik kilowatthodin vaše pračka spotřebuje za 1 rok při běžném provozu. Tuto hodnotu pak jen vynásobte cenou elektřiny u vašeho dodavatele a hned budete vědět, na jakou částku vás provoz může vyjít. Odhad spotřeby samozřejmě není úplně přesný, protože vždy záleží na konkrétním využití spotřebiče, přibližnou představu ale získáte. 

Změřte spotřebu elektřiny wattmetrem

Ke zjištění přesné spotřeby můžete použít měřič spotřeby elektřiny, tzv. wattmetr. I tady se obejdete bez větších výpočtů. Wattmetr jen zapojíte do zásuvky a přímo do něj připojíte přístroj, jehož spotřebu chcete změřit. Pak už jen zapnete přístroj a zbytek práce wattmetr zvládne sám. Lepší wattmetry dokonce výsledek rovnou vynásobí cenou elektřiny.

Kalkulačka cen elektřiny

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Příkon spotřebiče (W) × čas využívání spotřebiče (v hodinách) = spotřeba elektřiny (Wh).

Energetický štítek na sobě má většina základních spotřebičů, které doma máte. Ze zákona musí být štítek na těchto spotřebičích:

 • televize,
 • pračka,
 • sušička prádla,
 • kombinovaná pračka se sušickou,
 • myčka nádobí,
 • vysavač,
 • odsávač páry trouby,
 • zdroje světla a svítidla (žárovky, zářivky, LED světla atd.),
 • ohřívače a zásobníky vody (bojler, kotel atd.),
 • klimatizace
 • a další.

Pokud máte spotřebič delší dobu a štítek nejde přečíst, nebo jste ho sundali, podívejte se: 

 1. do uživatelského manuálu spotřebiče,
 2. na originální obal od spotřebiče, pokud ho máte,
 3. na webové stránky výrobce nebo obchodu, kde jste spotřebič kupovali.

Pro domácnost

Orientační spotřebu vaší domácnosti zjistíte za pár minut pomocí online kalkulačky. Stačí vyplnit základní údaje o bydlení a vybrat k čemu elektřinu využíváte. Kalkulačka vám do pár vteřin spočítá, kolik můžete ročně uspořit změnou dodavatele. 

 

Pro konkrétní spotřebič

Pokud vás zajímá spotřeba konkrétního spotřebiče, podívejte se na jeho energetický štítek nebo do uživatelského manuálu. Tam najdete průměrnou spotřebu. Většinou na 1 rok používání.

 

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.