Dodavatelé elektřiny

 

Český trh nabízí desítky dodavatelů elektřiny. Od klíčových hráčů na trhu až po malé dodavatele, kteří si postupně získávají své zákazníky. Rozdílná je mezi nimi nejen cena, ale také kvalita poskytovaných služeb a zákaznický servis. Vybrat toho správného není proto tak snadné.

dodavatelé elektřiny 

Dodavatel elektřiny je v podstatě „obchodník s energiemi" a představuje poslední článek řetězce přenosu elektrické energie z elektrárny do domácností. Elektrickou energii nakupuje buď na domácím, či zahraničním trhu. Koncovou cenu elektřiny si může ze zákona stanovovat sám na základně vlastní cenové politiky.

Díky liberalizaci trhu s energiemi si i koneční zákazníci mohou svobodně zvolit svého dodavatele, od něhož budou elektřinu odebírat. Správnou volbou mohou ušetřit několik tisíc korun ročně.

Rozdíl mezi dodavatelem a distributorem

Mezi dodavatelem a distributorem elektřiny je zásadní rozdíl. Distributor elektřiny je vlastníkem elektrického vedení a potrubí, kterým se vede elektřina z elektrárny až ke koncovému spotřebiteli. Kromě fyzického přenosu elektřiny řeší také veškeré poruchy a závady. V současné době fungují v České republice tři distributoři, kteří jsou územně rozděleni - ČEZ, PRE a E.ON. Poplatky za distribuci energii jsou regulovány Energetickým regulačním úřadem (ERÚ), který cenu za distribuci určuje na základě cenového rozhodnutí.

Přečtěte si cenové rozhodnutí ERÚ pro rok 2020Přejít na článek

Na co se u dodavatele zaměřit

 1. Cena a skryté poplatky

  Cenovou nabídku jednotlivých dodavatelů posoudíte velmi snadno. Nejrychlejší způsob srovnání je pomocí srovnávací kalkulačky. Po zadání základních informací vám vypočítá, kolik zaplatíte u jednotlivých dodavatelů a kolik na tom můžete ušetřit. Pozor si dávejte kromě ceny za kWh také na aktivační či deaktivační poplatky či různé sankce, které vám hrozí. K nalezení jsou v obchodních podmínkách jednotlivých dodavatelů.

 2. Kvalita zákaznického servisu

  Podstatná při výběru dodavatele je i kvalita servisu a doprovodné služby. Předem se informujte o tom, jaký zákaznický servis dodavatel poskytuje. Někteří mají hustou síť poboček po celé ČR, jiní dávají přednost pouze telefonickému či e-mailovému kontaktu. Při změně dodavatele se zaměřte i na to, jak ochotný a vyškolený je personál. Umí zodpovědět na vaše dotazy? Informuje vás o aktuálních změnách v nabídce? Existuje nějaká bezplatná linka, na kterou se můžete dovolat? I to je důležité.

 3. Typ smlouvy a výpovědní lhůta

  S dodavateli lze podepsat buď smlouvu na dobu neurčitou, nebo na dobu určitou. Standardní výpovědní lhůta smlouvy na dobu neurčitou jsou tři měsíce, může být ale i jiná. Smlouvy na dobu určitou jsou administrativně náročnější. Při přechodu k jinému dodavateli je nutné ji včas vypovědět, jinak se vám automaticky prodlouží. Se smlouvou na dobu určitou se vážou i možné sankce za předčasné ukončení.

 4. Důvěryhodnost a pověst dodavatele

  Důvěryhodnost nelze porovnat snadno jako například cenu. Hodně prozradí, zda dodavatel podepsal Etický kodex obchodníka s energiemi, který mimo jiné bojuje proti nepoctivým praktikám obchodníků či vymezuje, jak má správně vypadat smlouva či jak se má chovat správný dodavatel. Pomoci vyčíst pověst dodavatele může i způsob prezentace či chování obchodních zástupců.

Ušetřete za elektřinu v průměru 1 795 Kč ročně
 

Představení společností

Domácnostem dodává elektřinu několik desítek společností. Mezi ně například patří:

ČEZ

Akciová společnost ČEZ je bezesporu nejdominantnější výrobce elektřiny v České republice a také mateřská společnost zastřešující Skupinu ČEZ, která vznikla v roce 2003 a sdružuje dalších 120 společností. V rámci této skupiny vyrábí, distribuuje a prodává elektřinu i ve střední a východní Evropě, kde je považována za nejvýznamnější energetické uskupení. V České republice je skupina ČEZ pasovaná nejen na největšího výrobce elektřiny a tepla, na většině území je navíc provozovatelem distribuční sítě a považuje se za nejsilnější subjekt na velkoobchodním i maloobchodním trhu s elektřinou. Zabývá se mimo jiné i činnostmi souvisejícími s výrobou elektřiny, je aktivní v oblasti vědy, inovací a patří mezi špičku v rozvoji sítí a elektromobilů.

innogy

Elektřina od innogy je sázkou na jistotu spolehlivých dodávek a profesionálních služeb. Společnost innogy patří mezi pět největších energetických společností v Evropě. Zabývá se výrobou, obchodem, přepravou a zásobováním elektřinou a plynem. Pro své zákazníky z řad maloodběratelů i velkoodběratelů má innogy připravené široké portfolio svých produktů elektrické energie. Vedle pestré nabídky mohou zákazníci využívat kvalitního zákaznického servisu, který zahrnuje nonstop zákaznickou linku či poradenská centra po celé republice.

E.ON

Akciová společnost E.ON Energie vstoupila na český trh v 90. letech a postupem času si na něm vybudovala své místo a stala se významným hráčem na poli energetických společností. V současné době má E.ON 20% podíl na trhu s elektřinou, dodává elektřinu celkem 1,1 milionu zákazníků. Kromě zajímavých cen a bezproblémových dodávek poskytuje E.ON rozsáhlé služby, stálé výhody pro své zákazníky a řadu akčních nabídek.¨V roce 2020 můžete od společnosti získat třeba slevy na skipasy, vstupy do různých muzeí po celé republice zdarma, a dokonce i levnější dřevostavbu.

Bohemia Energy

Společnost Bohemia Energy entity je alternativní dodavatel elektrické energie a plynu. Byla založena v říjnu 2005. Nabízí elektřinu malým a středním podnikům, od liberalizace trhu i domácnostem. Kromě úspory nákladů za energii poskytuje také komfort a přehlednost svým klientům v případě, že odebírají jak elektřinu, tak plyn – za obě komodity vystavuje pouze jednu fakturu. Během prvních pěti let svého působení si dokázala získat více než 200 tisíc zákazníků z oblasti domácností, malého a středního podnikání i velkých firem. Dnes už dodává elektiřnu do téměř 400 tisíc domácností. Výhodnou cenu energie nabízí dle svých slov proto, že pracuje s nízkými náklady a maržemi a dokáže elektřinu výhodně nakoupit – přímo od výrobců, prostřednictvím nezávislých obchodníků i na Pražské energetické burze (PXE). Od roku 2016 nabízí také produkt s dynamickým určováním ceny energie.

PRE

Skupina Pražská energetika (PRE) patří s více než 600 tisíci zákazníky mezi tři nejvýznamnější dodavatele elektřiny v České republice. Díky svému dlouholetému působení (byla založena v roce 1994) dokáže garantovat spolehlivost, vysoký zákaznický servis, který uspokojí i náročné požadavky a také jistotu dodávek při zachování konkurenceschopných cen. Zajímavým produktem je PREekoproud, v rámci kterého odebíráte pouze proud z obnovitelných zdrojů. Na konci minulého roku vydala společnost PRE zprávu, ve které garantuje svým zákazníkům zachování cen u většiny produktů minimálně do poloviny roku 2020.

Centropol

Stěžejní pro společnost CENTROPOL ENERGY, a.s. je dodávat elektrickou energii a zemní plyn běžným domácnostem, podnikatelům i zákazníkům z řad velkoodběratelů. Na trhu se pohybuje od roku 2002, po liberalizaci v roce 2006 rozšířila svou působnost i na klienty z řad domácností, kterých k roku 2020 obsluhuje přes 230 000. Svým klientům poskytuje garanci nejnižší ceny a zaručuje výhodnější cenu po celou dobu trvání smlouvy, také profesionální servis i zákaznickou péči. Od roku 2013 nabízí i výhodné nabídky v oblasti mobilních služeb.

Yello Energy

Společnost Yello Energy funguje na českém trhu od roku 2012 a navazuje na úspěšný koncept Yello Strom, který v rodném Německu patří mezi TOP dodavatele energie s více než 1 milionem zákazníků. Yello Energy nabízí konkurenční výhodu v podobě jasných a čitelných obchodních podmínek, možnosti on-line správy účtu a lákavé ceny elektřiny pro všechny bez rozdílu distribučního území. Společnost navíc umožňuje aktivním výletníkům na energiích ušetřit. Stačí si stáhnout jejich aplikace Yello Active, navštěvovat významná turistická místa a sbírat body, za které pak dostanete slevy na elektřině.

Srovnejte si ceníky elektřiny 2020Do srovnání
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8