Průměrná cena elektřiny: Srovnejte si dodavatele

Ušetřeno.cz provozuje Index cen silové elektřiny, který ukazuje, jak se vyvíjí cena samotné tržní části elektřiny u největších dodavatelů v oblasti akvizičních a retenčních cen. Cílem tohoto indexu je zobrazit jak změny, které se vyskytují na energetickém trhu, tak poskytnout domácnostem užitečné vodítko při volbě nového dodavatele. Index je aktualizovaný každý měsíc. 

Srovnat dodavatele elektřiny

Jak se vyvíjí průměrná cena elektřiny?

Aby mohla být určena průměrná cena elektřiny, jsou brány v potaz všechny nabídky všech dodavatelů elektřiny pro všechny distribuční sazby. Z těchto parametrů je pak určena výsledná průměrná cena silové elektřiny.

Zastropování cen elektřiny v roce 2023

Od roku 2023 platí pro ceny elektřiny strop. Zákazníci nebudou muset platit více než 5 Kč za kWh bez DPH za silovou elektřinu. V případě, že je cena elektřiny u dodavatele vyšší, bude se uplatňovat strop. Celková cena zahrnuje nejen samotnou silovou elektřinu, ale i regulovanou složku, jako jsou např. náklady na distribuci. Poté se připočítává k regulované i neregulované ceně také DPH. 

V roce 2023 se však burzovní ceny elektřiny propadly pod strop. Na tento trend reagovali dodavatelé tím, že začali nabízet nové ceníky, ve kterých je cena elektřiny i plynu pod stropem. 

 

 

SROVNAT DODAVATELE ELEKTŘINY 2023

Z čeho všeho se skládá celková cena elektřiny?

Co tvoří cenu elektřiny?

  • Regulovaná složka
  • Neregulovaná složka

Pod pojmem regulovaná složka se skrývá cena, kterou určuje ERÚ. Regulovaná složka ceny je vždy stejná. I když změníte dodavatele, budete za distribuci a další položky platit pořád stejně. Prostor pro úsporu je u neregulované složky ceny, kterou si každý dodavatel určuje sám. 

Do regulované složky ceny elektřiny patří:

Do neregulované složky ceny elektřiny patří:

  • Silová elektřina
  • Stálý měsíční plat
SROVNAT CENY ELEKTŘINY

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Důvěryhodní dodavatelé uzavřeli Energetickou deklaraci. Prostřednictvím ní garantují svým zákazníkům, že nabídnou férové smlouvy, ve kterých nebudou ukryté žádné nekalosti. Čtěte více o Energetické deklaraci a zjistěte, kdo z dodavatelů k ní připojil svůj podpis.

To záleží vždy na tom, co od změny dodavatele očekáváte. Před změnou proto vždy zvažte, co je pro vás nejdůležitější – cena elektřiny, podmínky, klientská přívětivost, zázemí a historie dodavatele? Rádi vám nabídky dodavatelů porovnáme a odpovíme na všechny vaše otázky. 

Ano, kalkulačka obsahuje nejaktuálnější údaje na trhu. Pravidelně vše kontrolujeme, abyste měli co nejpřesnější výsledek. Dodavatel a distributor. Jaký je mezi tím rozdíl?

Distributoři elektrické energie vlastní elektrické vedení, kterým vedou elektřinu k vám domů. Když tedy spadne strom na vedení, místní distributor ho musí opravit. Distributora si nemůžete vybrat. Je vám přidělen na základě adresy. V ČR působí jen 3:

  • EG.D – jižní Čechy, jižní a střední Morava,
  • PREdistribuce – Praha a blízké okolí,
  • ČEZ Distribuce – zbytek ČR.
Dodavatelé elektřiny prodávají elektrickou energii. Je jich na trhu několik desítek. Ve výběru dodavatele máte volnou ruku.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.