Cena elektřiny za 1 MWh

Hledáte způsob, jak ušetřit za elektřinu? Vyplňte v naší online kalkulačce několik základních údajů a hned se dozvíte, který dodavatel elektřiny by pro vás byl výhodnější a jaká je cena elektřiny za 1 MWh v roce 2024.

Srovnat ceny elektřiny

Srovnejte si ceny elektřiny od různých dodavatelů

Jaká je aktuální průměrná cena za 1 MWh elektřiny?

Ceníky jednotlivých dodavatelů elektřiny se různí. Každý z nás má navíc nastavený jiný tarif, na jinak dlouhou dobu fixovanou elektřinu a leckdo upřednostňuje elektřinu za spotové ceny

Podle cen několika hlavních dodavatelů elektřiny v České republice jsme spočítali následující:

  • Aktuální průměrná cena za 1 MWh elektřiny je 3 401 Kč (jedná se o průměrnou cenu elektřiny ke 31. 1. 2024).
  • Aktuální průměrná cena za 1 kWh elektřiny je tedy 3,40 Kč.

V online kalkulačce cen elektřiny si můžete spočítat, u kterého dodavatele budete mít cenu elektřiny nižší. Případný přechod za výhodnější nabídkou zvládnete sami pomocí naší kalkulačky, k dispozici vám ale samozřejmě budou naši specialisté.

cena elektřiny za 1 MWH

Proč a kdy se uvádí elektřina v MWh?

Ve svém vyúčtování za elektřinu uvidíte kromě ceny za elektřinu také vaši celkovou spotřebu elektřiny. Ta může být uvedena v:

  • kilowatthodinách (pokud máte nižší spotřebu a snažíte se šetřit)
  • nebo megawatthodinách (pokud máte vysokou spotřebu elektřiny).

Většina českých domácností se na vyúčtování setkává s kilowatthodinami (kWh), a to proto, že průměrná česká domácnost spotřebuje okolo 3 MWh elektřiny ročně. Z toho důvodu na faktuře uvidíte spotřebu zapsanou například jako 3 285 kWh nebo 3 895 kWh.

Pokud máte vysokou spotřebu elektřiny, uvádí se typicky v MWh. A to zkrátka proto, aby se spotřeba elektřiny nemusela psát například jako 58 574 kWh – jednodušší je napsat 58,574 MWh. Není v tom žádný rozdíl.

Nabídky dodavatelů elektřiny jsou většinou uváděny s cenami v MWh, nikoli kWh. Proč? Jednoduše proto, že už předem počítají s odhadovanou roční spotřebou elektřiny v domácnosti.

Srovnat ceny elektřiny

Jak na přepočet jednotek kWh na MWh?

Nejste si jisti, jak na přepočet jednotek z kWh na MWh nebo z MWh na kWh? V běžném životě se setkáváme s oběma typy zápisů, a tak je dobré vědět, jak je mezi sebou převádět.

Platí, že:

1 MWh = 1 000 kWh

1 kWh = 0,001 MWh

Základní jednotkou elektrické energie je přitom watthodina (Wh). Můžete tedy spotřebu elektrické energie počítat nejen podle vzorečků výše, ale i následovně:

1 Wh = 0,001 kWh

1 Wh = 0,000001 MWh

1 kWh = 1 000 Wh

1 MWh = 1 000 000 Wh

Se znalostí těchto základních převodů mezi kWh a MWh si pak spotřebu různých přístrojů nebo svou vlastní roční spotřebu elektřiny můžete snadno převádět, a to ať už jde o jakékoliv cifry. Stačí vám k tomu prosté násobení nebo dělení číslicí 1 000.

Dle čeho se odvíjí cena elektřiny?

Cena elektřiny se skládá ze dvou částí – z regulované a neregulované.

Regulovanou složku elektřiny tvoří různé poplatky spojené s dodáním elektřiny. Jedná se o:

  • distribuční poplatky,
  • poplatek za rezervovaný příkon,
  • příspěvek na obnovitelné zdroje energie (POZE),
  • poplatek za systémové služby,
  • poplatek operátorovi trhu (OTE).

Neregulovanou složku elektřiny si pak určují sami dodavatelé a jedná se o cenu za silovou elektřinu. Ta ale není pořád stejná a ovlivňuje ji celá řada faktorů, například:

  • cena elektřiny na Evropské energetické burze,
  • poptávka – při nízké poptávce jsou ceny elektřiny na burze velmi nízké, při vysoké poptávce cena roste,
  • výrobní kapacity elektráren – pokud vyrábí hodně elektřiny, stoupají i jejich náklady na výrobu a zvyšuje se cena elektřiny,
  • geopolitická situace – válečné konflikty, náhlé přerušení dodávek elektřiny ze zahraničí atd.,
  • množství připojených zdrojů obnovitelné energie.

Vaši cenu elektřiny navíc ovlivňuje i to, zda jste si u svého dodavatele zvolili fixaci cen elektřiny nebo odebíráte elektřinu za spotové ceny – ty se odvíjejí přímo od cen elektřiny na burze a může u nich docházet k nečekaným výkyvům.

Srovnat ceny elektřiny

Srovnání cen elektřiny

Pokud nejste spokojeni se svou cenou elektřiny za 1 MWh, můžete s tím něco udělat. Cena odvíjí se totiž odvíjí jak od rozhodnutí distributorů elektřiny, tak od dodavatelů elektřiny. Distributoři elektřiny jsou na českém trhu tři:

  • EG.D (dříve E.ON distribuce) – jižní Čechy, jižní a střední Morava,
  • ČEZ Distribuce – střední, západní, severní a východní Čechy, severní Morava,
  • PRE distribuce – Praha a blízké okolí.

Svého distributora elektřiny si vybrat nemůžete. Můžete si ale zvolit svého dodavatele elektřiny (nebo ho změnit, pokud s ním nejste spokojeni). Co neovlivníte, jsou distribuční sazby, které zahrnují poplatky za distribuci a jistič; distributoři tyto sazby každý rok mění podle rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Distribuční sazby

D01d – Jednotarifová sazba pro malou spotřebu

D02d – Jednotarifová sazba pro střední spotřebu

D25d – Dvoutarifová sazba (akumulační vytápění, ohřev vody bojlerem)

D26d – Dvoutarifová sazba (akumulační vytápění s vyšší spotřebou)  

D27d – Dvoutarifová sazba (elektromobil)  

D35d – Dvoutarifová sazba (starší sazba pro ohřev vody a vytápění kombinující přímotop a akumulátor)  

D45d – Dvoutarifová sazba (starší sazba pro vytápění přímotopy)  

D56d – Dvoutarifová sazba (tepelné čerpadlo)  

D57d – Dvoutarifová sazba (tepelné čerpadlo, přímotopy, hybridní vytápění)  

D61d – Dvoutarifová sazba (pro rekreační nemovitosti s víkendovým provozem)

Vaši aktuální distribuční sazbu najdete ve svém vyúčtování za elektřinu.

Pokud nejste se svým stávajícím dodavatelem elektřiny spokojeni, můžete si srovnat ceníky napříč dodavateli v naší online kalkulačce cen elektřiny a vybrat si takového, se kterým ušetříte.

Jak na úsporu elektřiny?

Podle našeho srovnání průměrné ceny elektřiny od konce roku 2022 setrvale klesají. Ceníky dodavatelů energií se ale přesto mohou výrazně lišit. Proto se podívejte, kolik platíte za 1 MWh elektřiny, a pak využijte naši nezávaznou online kalkulačku, díky níž uvidíte, kteří dodavatelé elektřiny jsou levnější. 

Co ještě ovlivňuje vaše účty za elektřinu?

Zaměřte se také na to, jaký typ smlouvy se svým dodavatelem máte. Pokud si ceny elektřiny necháváte na určitou dobu zafixovat, vyplatí se vám to, když jsou ceny co nejnižší.

Pokud volíte spotové ceny, měli byste si jejich pohyb průběžně hlídat a v případě nečekaného růstu raději fixovat cenu.

Dále se doma podívejte na své spotřebiče – ty staré obvykle mívají o hodně vyšší spotřebu elektřiny. Při nákupu nového elektrického spotřebiče se můžete řídit podle energetických štítků, které ukazují účinnost spotřebičů.

Kalkulačka cen elektřiny

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Je to jednoduché. Nejdříve si srovnáte ceny elektřiny u jednotlivých dodavatelů. Následně si vyberete tu nejvýhodnější nabídku. Dalším krokem je vyplnění smluv s novým dodavatelem. Se vším vám rádi pomohou naši specialisté na energetiku.

Až podepíšete smlouvu, doručíme ji novému dodavateli. Ten pak za vás obvykle podá výpověď u stávajícího dodavatele. Následně uhradíte poslední vyúčtování u starého dodavatele, nový dodavatel vám zašle rozpis záloh a tím je převod u konce.

Změna je čistě administrativní. Nemusíte se bát výměny elektroměru. Celý proces navíc probíhá ze zákona bezplatně. Zprostředkování, asistence při vyplňování a doručování smluv vás také nebude stát ani korunu.

Pro vás se nemění téměř nic. Jen cena a logo dodavatele na faktuře. Vše ostatní zůstává stejné. Hodiny, tedy elektroměr, vám také zůstanou. Odečty budou prováděny ve stejnou dobu jako doposud, stejně tak vám bude i ve stejnou dobu chodit vyúčtování.

Změna dodavatele probíhá vlastně jen na papíře. Papírování se přitom vůbec bát nemusíte. Rádi vám s ním pomůžeme. Stačí si porovnat ceny elektřiny a vybrat tu nejvýhodnější nabídku.

Pokud se chystáte změnit dodavatele, je zapotřebí zjistit, kdy vám končí smlouva se současným dodavatelem.

V případě, že jste podepsali smlouvu na dobu neurčitou, můžete podat výpověď prakticky kdykoli. Jedinou podmínkou je dodržení výpovědní lhůty. Ta obvykle trvá 3 měsíce. Jakmile podáte výpověď, výpovědní lhůta se rozeběhne první den následujícího měsíce. Během výpovědní lhůty budete ještě odebírat dodávky od původního dodavatele.

Pokud ovšem máte s dodavatelem podepsanou smlouvu na dobu určitou, která končí ke konkrétnímu datu, je zapotřebí závazek u dodavatele dodržet. V opačném případě by vám mohl dodavatel naúčtovat sankci. Výpověď tedy zašlete až ve smlouvou dané výpovědní době.

Rádi vám pomůžeme smlouvu vypovědět tak, aby vám nehrozila žádná sankce. Stačí vyplnit naši kalkulačku cen elektřiny. Jeden z našich specialistů na energetiku se vám brzy ozve a vše s vámi probere.

Ano, to je samozřejmě možné. Při přepisu odběrného místa není třeba dodržet závazek, který je na daném odběrném místě sjednaný. S přepisem energií vám samozřejmě rádi pomůžeme. Stačí, když si v našem srovnání cen elektřiny vyberete dodavatele. My se vám hned ozveme a pomůžeme vše vyřídit.

Cena elektřiny se skládá ze 2 částí. První je regulovaná státem a pro všechny stejná. Druhou, neregulovanou si určují sami dodavatelé. Proto se ceny za elektřinu u jednotlivých společností mohou výrazně lišit.

Dodavatele můžete změnit kdykoliv během roku. Pokud používáte elektřinu na vytápění, doporučujeme začít levnější elektřinu odebírat před topnou sezonou. Ta začíná přibližně v říjnu. Výpovědní lhůta u stávajícího dodavatele ale zpravidla trvá 3 měsíce. Proto doporučujeme začít se změnou na jaře nebo na začátku léta.

Distributoři elektrické energie vlastní elektrické vedení, kterým vedou elektřinu k vám domů. Když tedy spadne strom na vedení, místní distributor ho musí opravit. Distributora si nemůžete vybrat. Je vám přidělen na základě adresy. V ČR působí jen 3:

  • EG.D – jižní Čechy, jižní a střední Morava,
  • PREdistribuce – Praha a blízké okolí,
  • ČEZ Distribuce – zbytek ČR.
Dodavatelé elektřiny prodávají elektrickou energii. Je jich na trhu několik desítek. Ve výběru dodavatele máte volnou ruku.

Čas zapnutí a vypnutí nízkého tarifu, nočního proudu, se vám s novým dodavatelem nezmění. Spínání totiž ovládá váš distributor. Distributor vám při změně dodavatele zůstane stejný.

Změna dodavatele se vyplatí. Ušetřit můžete až několik tisíc korun ročně. Důvodem je, že lidem, kteří zvažují změnu, dodavatelé často nabídnou výrazně atraktivnější ceníky. Dostanou tak výhodnější cenu, než kdyby zůstali u svých stávajících dodavatelů.

Ne. Dluhy se týkají pouze osoby, která smlouvu podepsala, nikoliv samotného odběrného místa.

Důvěryhodní dodavatelé uzavřeli Energetickou deklaraci. V ní slibují svým zákazníkům, že jejich smlouvy jsou férové. Čtěte více o Energetické deklaraci a zjistěte, kteří dodavatelé ji podepsali.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.