Jistič

Tento pojem patří do kategorie: Elektřina, Energie

Zobrazeno: 4974x owl small
 

 

Jistič je zařízení, které je napojeno na elektrický okruh. Nepřetržitě měří hodnoty protékajícího proudu a v případě zjištění vyšší hodnoty, které může znamenat přetížení sítě nebo zkrat, elektrický obvod rozpojí. Tím ochrání elektrickou síť a přístroje do ní zapojené před poškozením. Má velmi podobný princip jako pojistky, ale na rozdíl od nich se přepětím nezničí, ale pouze „spadne“ a po nahození může být opět uveden do provozu.

Jistič je potřeba vybrat s ohledem na konkrétní účely. Jistič v domácnosti musí reagovat na nižší hodnoty protékajícího proudu, aby ochránil drobné domácí spotřebiče. Naopak jistič instalovaný v dílně by měl snést vyšší hodnoty, jinak by rozpojoval elektrický okruh při každém zapnutí energeticky náročného elektrického nářadí.

Do koupelen, kde je ve vlhkém prostředí vyšší riziko úrazu elektrickým proudem, je vhodné nainstalovat tzv. proudový chránič. Ten měří na rozdíl od jističe i podpětí v síti, které může znamenat, že došlo k situaci, kdy elektrický proud prochází skrz člověka do země. Proudový chránič na tyto hodnoty ihned zareaguje a elektrický obvod rozpojí.

 
Přejít na slovník pojmů 
 
https://adfdata.cz/img/Bannery/elektrina.png