Srážka auta se zvěří: U kterých pojišťoven je obsažena v povinném ručení?

 

Srážka se zvěří je čtvrtou nejčastější příčinou nehod na českých silnicích. Zatímco některým řidičů bude k proplacení škod na vozidle stačit povinné ručení, jiní se musejí spoléhat na havarijní pojištění. Srazili jste srnu, nebo krávu? Řešení pojistky se totiž bude lišit. Zjistěte, jaký je rozdíl mezi střetem se zvěří a střetem se zvířetem.

lesní zvěřPod koly aut u nás skončí každoročně přibližně 129 tisíc srnců. 

V podzimních měsících se srážka se zvěří stává dokonce druhou nejčastější příčinou autonehod u nás. Platí to hlavně pro říjen a listopad, kdy se objevují častěji mlhy, ubývá světla a tvoří se námrazy. Každoročně se počet srážek aut se zvěří vyšplhá na několik tisíc. Největší riziko střetu s přebíhající srnou či jiným zvířetem motoristům hrozí za svítání a během soumraku. Zrak zvířat se totiž přizpůsobuje nočnímu vidění, proto dokáží světlomety aut zvířata dokonale zmást.

Řidiči, kteří mají havarijní pojištění, zavolají do své pojišťovny, a škoda se likviduje úplně stejně jako každá jiná nehoda. Když jste si ale vybrali správné povinné ručení, poradíte si i bez havarijního pojištění.

Kdy je pojištění proti střetu se zvěří součástí povinného ručení?

Pouze povinné ručení vás zachrání při srážce s lesní zvěří, když jste zákazníkem Allianz pojišťovny, České pojišťovny, pojišťovny Triglav nebo Generali. Většinou se jedná o rozšířené varianty povinného ručení, které kryjí širší skupinu rizik. To znamená, že jsou o něco dražší než základní varianty, ale pořád vyjdou levněji než pořízení havarijního pojištění nebo samostatné dokupování různých připojištění.

pojištění pro případ střetu se zvěří a povinné ručeníZdroj: weby pojišťoven 

Když vám nešťastné zvíře skončí na kapotě plechového miláčka, většinou vám pojišťovny neproplatí celou škodu. Řidiči musí počítat se spoluúčastí nejčastěji ve výši jednoho tisíce Kč. Výjimku představuje povinné ručení Exkluziv od Allianz, kde se žádná spoluúčast po motoristech nevyžaduje.

Chcete mít výhodnější povinné ručení? Porovnat ceny na trhu

Srážka se zvěří nebo střet se zvířetem?

Sražená srna i zatoulaná kráva vám při čelním nárazu napáchá na autě stejnou škodu, ale pojišťovny tyto situace posuzují úplně jinak. Každé domácí zvíře má totiž svého majitele, který zodpovídá za škody vzniklé řáděním svého zvířete. Když vám pod cestu vběhne třeba pes, a odnese to váš nárazník, škodu vám musí zaplatit nešťastný pejskař. Navíc nejde o střet se zvěří (kam patří jeleni, divoká prasata, zajíci apod.), ale střet se zvířetem. Pojištění pro případ střetu se zvěří se proto autonehody s krávou či ovcí netýká.

Co dělat při srážce auta se zvěří?

  • Nejdřív zavolejte policii a své pojišťovně, abyste nahlásili, co se stalo.

  • Usmrcené zvíře sami neodklízejte, ani jím nehýbejte. Odvoz zajistí myslivecký spolek, který kontaktuje policie, případně vám policista dá telefonní číslo na místní myslivce, abyste jim zavolali sami.

  • Místo nehody, škody na vozidle a samotné zvíře si vyfoťte. Pokud dopravní nehodu někdo viděl, nechte ho udělat svědeckou výpověď. Čím více důkazů máte v ruce, tím lepší pozici budete mít při uplatňování pojistného plnění.

Nechte si zajít chuť na zvěřinu

Povedlo se vám srazit divokou zvěř, aniž by vaše auto příliš utrpělo a raději byste o srážce pomlčeli, protože už se vám sbíhají sliny na výborný zvěřinový guláš? Usmrcené divoké zvíře se podle zákona stává automaticky majetkem místního mysliveckého spolku. Takže když si ho odvezete, dopouštíte se vlastně pytláctví, za které hrozí i pokuta.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6