Srážka auta se zvěří: U kterých pojišťoven je obsažena v povinném ručení?

Srážka se zvěří je čtvrtou nejčastější příčinou nehod na českých silnicích. Zatímco některým řidičům bude k proplacení škod na vozidle stačit povinné ručení, jiní se musí spoléhat na havarijní pojištění. Srazili jste srnu nebo krávu? Řešení pojistky se totiž bude lišit. Zjistěte, jaký je rozdíl mezi střetem se zvěří a střetem se zvířetem.

Porovnat ceny povinného ručení

Kdy je pojištění součástí povinného ručení?

Srážku se zvěří si můžete u většiny pojišťoven připojistit. Není tedy obvykle součástí standardní nabídky povinného ručení. Pokud o krytí tohoto rizika máte zájem, budete si muset připlatit.

Povinné ručení (tarif)100 mil. Kč / 100 mil. Kč100 mil. Kč / 100 mil. Kč70 mil. Kč / 70 mil. Kč
Střet se zvěří100 000 Kč50 000 Kč150 000 Kč
Asistenční službaANOANOANO
Úraz řidičeANOANOANO
Úraz posádkyNENENE
ZavazadlaNENEANO
Osobní věci posádkyNENENE
Poškození vozidla zvěříANONENE
Pojištění vozíkuNEANONE
Ztráta a odcizení klíčůANONENE
Cena6 202 Kč6 695 Kč7 164 Kč

Kalkulace byla provedena pro osobní vůz do běžného provozu (Ford Aspire, rok výroby i uvedení do provozu 2022, objem motoru: 1 200 cm3, výkon motoru: 77 kW, celková hmotnost: 1 600 kg). Majitel (fyzická osoba, 48 let) je zároveň pojistníkem, bydlí v okresu Kutná Hora. Počítána byla nejnižší cenová nabídka ve srovnání, se středním rozsahem rizik a limitů a roční frekvencí platby. Jedná se o ilustrační příklad, nejedná se o obchodní nabídku. Počítáno 10. 5. 2023. 

Rozdíl mezi srážkou se zvěří a zvířetem

Sražená srna i zatoulaná kráva vám při čelním nárazu napáchá na autě stejnou škodu, ale pojišťovny tyto situace posuzují úplně jinak. Každé domácí zvíře má totiž svého majitele, který zodpovídá za škody vzniklé svým zvířetem. Když vám do cesty vběhne třeba pes a odnese to váš nárazník, škodu vám musí zaplatit majitel psa. Navíc nejde o střet se zvěří (kam patří jeleni, divoká prasata, zajíci apod.), ale střet se zvířetem. Pojištění pro případ střetu se zvěří se proto autonehody s krávou nebo ovcí netýká.

Co dělat při srážce auta se zvěří?

  • Nejdřív zavolejte policii a své pojišťovně, abyste nahlásili, co se stalo.
  • Usmrcené zvíře sami neodklízejte ani jím nehýbejte. Odvoz zajistí myslivecký spolek, který kontaktuje policie, případně vám policista dá telefonní číslo na místní myslivce, abyste jim zavolali sami.
  • Místo nehody, škody na vozidle a samotné zvíře si vyfoťte. Pokud dopravní nehodu někdo viděl, nechte ho udělat svědeckou výpověď. Čím více důkazů máte v ruce, tím lepší pozici budete mít při uplatňování pojistného plnění.

Usmrcené zvíře neodnášejte

Povedlo se vám srazit divokou zvěř, aniž by vaše auto příliš utrpělo, a raději byste o srážce pomlčeli, protože už se vám sbíhají sliny na výborný zvěřinový guláš? Usmrcené divoké zvíře se podle zákona stává automaticky majetkem místního mysliveckého spolku. Takže když si ho odvezete, dopouštíte se pytláctví, za které hrozí i pokuta.

Porovnat ceny povinného ručení

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Hlavní vliv na cenu povinného ručení má výkon vozu (objem motoru), dále jeho typ, značka, stáří a také údaje o pojistníkovi (věk, bezeškodní průběh, region a způsob užívání vozu). Cenu povinného ručení může ovlivnit také frekvence placení pojistky.

Stejně jako u automobilů má na cenu povinného ručení pro motocykl vliv objem motoru (čím silnější stroj, tím vyšší cena pojištění), údaje o pojistníkovi (věk, bezeškodní průběh, region a způsob užívání vozu) a frekvence placení pojistky.

Obecně vzato platí přímá úměra – čím silnější vozidlo, tím dražší pojistka. 

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.