Virtuální operátor

Tento pojem patří do kategorie: Mobily, Mobilní operátor

Zobrazeno: 2497x owl small
 

 

Virtuální operátor se od klasického mobilního operátora liší tím, že mu chybí vlastní infrastruktura pro přenos mobilní sítě. Aby mohl využívat své služby, pronajímá si mobilní síť od operátorů mobilní sítě, kteří infrastrukturu vlastní a mají od Českého telekomunikačního úřadu licenci k provozování mobilních služeb. Tato síť je pronajímána za velkoobchodní ceny a je jen na virtuálním mobilním operátorovi, jaké poplatky konečným zákazníkům naúčtuje. Bývají ale výrazně nižší než u největších mobilních operátorů.

Virtuální operátor se člení do několika typů v závislosti na tom, jak úzké vztahy mají s hostitelským mobilním operátorem – tedy společností, která mu poskytuje mobilní síť nezbytnou pro provoz mobilních služeb.

  • Brandovaný virtuální operátor – vystupuje v podstatě jako dealer služeb mobilního operátora. Produktu akorát propůjčuje značku, marketing a prodej produktu.
  • Střední virtuální operátor – má možnost sám definovat mobilní služby pro konečné zákazníky.
  • Komplexní virtuální operátor – je téměř nezávislý vůči hostitelskému operátorovi; má na starost veškeré technické, administrativní a uživatelské zázemí. Od hostitele si akorát pronajímá mobilní síť.

 

Mezi hlavní výhody patří kromě výhodnější ceny taky široká nabídka tarifů a předplacených karet i možnost snadného přechodu mezi operátory.

 
Přejít na slovník pojmů 
 
https://adfdata.cz/img/Bannery/srovnani-tarify-sidebar.jpg