12/11/2024, Petra Maříková, Ušetřeno.cz

Jak bezpečně investovat volné finanční prostředky

Přemýšlíte nad tím, co udělat s penězi, které máte navíc? Zůstávají vám každý měsíc nějaké finance na běžném účtu a jen se tam tak povalují? Nenechávejte je tam. Volné finanční prostředky je dobré zhodnocovat, aby vám vytvářely tolik potřebnou rezervu do budoucna. Podívejte se, jaké jsou možnosti.

Jak investovat

Co jsou to investice

Investice jsou finanční prostředky, které vložíte do nějakého konkrétního projektu za tím účelem, aby se zhodnotily v čase a vydělaly vám peníze navíc. S každou investicí je spojeno určité riziko a může během ní docházet k propadům, kdy naopak o peníze krátkodobě přijdete. 

Důležité je hodnotit investice z dlouhodobého hlediska, kdy by konečný výnos měl veškerá rizika převýšit.

Chcete raději spořit? Porovnejte si spořicí účty

Proč investovat

Doporučuje se nenechávat si na běžném účtu příliš mnoho peněz, protože osobní účty nebývají nijak úročené a peníze na nich rychle ztrácejí na hodnotě. Měli byste tam mít vždy jen sumu nezbytnou k aktuálním nákupům a splátkám. 

Zbytek financí, o kterém víte, že ho budete ten měsíc ještě potřebovat na běžné výdaje, by měl zatím odpočívat na spořicím účtu, kde jsou zajímavější úroky. Odtud si peníze přesunete na běžný účet v případě potřeby. Ale co s penězi, které neutratíte vůbec? Zkuste se poohlédnout po nějaké investici.

Díky investování se vám neztratí hodnota peněz, můžete porazit inflaci a tím svůj majetek rozšiřovat. Investice jsou vhodným způsobem pasivního příjmu.

Jak bezpečně investovat

Existuje řada způsobů, jak investovat, ale ne každý může být pro vás vhodný. K některým investicím nepotřebujete žádné speciální znalosti a stačí se řídit obecnými doporučeními ohledně bezpečnosti. K jiným už je potřeba vyznat se v oboru nebo alespoň spolupracovat s dobrým a spolehlivým finančním poradcem.

Základní pravidla bezpečného investování

  • Zvažte, jak vysoké riziko jste ochotní podstoupit, podle toho si vyberte konzervativnější, nebo rizikovější investici.
  • Berte v úvahu časový horizont, po který chcete investovat, některé investice se vyplatí až v opravdu dlouhodobém horizontu.
  • Pravidlem číslo jedna je diverzifikace portfolia. Složitě znějící pojem znamená vlastně jen to, že nemáte vsadit pouze na jednoho koně. Rozdělte si svoje peníze do více různých investic. Pokud například investujete do akcií, nevložte všechno jen do jednoho druhu akcií. Ochráníte se tak před ztrátou všech peněz, pokud by váš projekt z nějakého důvodu zkrachoval.
  • Neinvestujte všechny své volné prostředky. Vždy je nutné ponechat si nějakou rezervu, která vám pomůže v případě nečekaných finančních potíží a není vázaná v investicích. Ne vždy je lze dostat rychle zpátky, sledujte tzv. likviditu investic (tedy to, jak rychle je můžete zase proměnit zpátky na peníze, například jak rychle můžete prodat investiční nemovitost). Rezerva by měla odpovídat minimálně třem platům.
  • Nepropadat panice, když se investici nedaří, zvlášť u dlouhodobých investic je nutné mít někdy nervy ze železa, ale nevzdávat to. Prodat akcie v době jejich propadu je špatné rozhodnutí.
  • Neodmítejte investování jen proto, že nemáte dostatečné množství volných prostředků. Dlouhodobé investice se vám vyplatí, i když můžete investovat jen pár stovek měsíčně.
  • Neinvestujte bez rozmyslu. Jde o vaše peníze, tak si všechno pořádně rozmyslete a jestli se v investicích nevyznáte, raději se poraďte s odborníkem. Dát své úspory někam jen proto, že soused kamaráda to tak udělal, není dobrá strategie. Finanční poradce umí zhodnotit vaši situaci, navrhnout správné rozložení portfolia, sledovat vaše výnosy a poradit i s vhodným ukončením investice.

Podívejte se na srovnání spořicích účtů

Jak začít investovat

V prvé řadě je potřeba vytvořit si investiční plán, kde si vytyčíte:

  • jaký je váš investiční cíl
  • kolik můžete investovat 
  • a jak dlouhou investici chcete

Jiný přístup zvolíte, když hledáte krátkodobou investici za účelem našetření si na vysněnou dovolenou za dva tři roky, jiný v případě střednědobé investice na cca 10 let a úplně jiný, když se budete chtít zabezpečit na důchod.

Rozmyslete si, jestli máte zájem o konzervativní investici, která je bezpečnější, hrozí menší riziko ztráty peněz, ale výnosy nebudou tak vysoké, nebo jestli chcete zariskovat.

Vytvořte si investiční strategii – vyberte si nebo proberte s poradcem, do čeho konkrétně budete investovat. Zorientujte se na trhu, prostudujte si jednotlivé možnosti. Informace můžete načerpat i z různých online kurzů pro začínající investory a příruček o investování.

Zajímejte se také o různé poplatky, které s investicí budou souviset, aby vám neukrojily příliš moc z vašeho budoucího výnosu

Pokud se vám do žádného složitého investování nechce, můžete zvolit nejjednodušší strategii, a to dát nějaké peníze do podílových fondů.

Typy investic

  • Podílové fondy
  • Akcie
  • Dluhopisy
  • Nemovitosti
  • Kryptoměny
  • Zlato (stříbro, diamanty)
  • Crowdfunding
  • Umění

Srovnejte si spořicí účty

Jak investovat do podílových fondů

Jedná se o nejoblíbenější a u nás nejrozšířenější typ investic. Zároveň je také nejsnadnější, nemusíte k němu mít žádné speciální znalosti. Nejdůležitější je vybrat si správný fond a ten se poté už o vaše investice stará sám a vhodně vám je rozloží. 

Nemusíte tak sami sledovat vývoj a rozhodovat se, co a kam přesunout, fond to udělá za vás tak, aby pro vás bylo vaše portfolio co nejvýhodnější. To zároveň může někdo vnímat jako nevýhodu, protože o svých financích nerozhodujete sami.

Vybírat můžete z akciových fondů (investují do akcií), dluhopisových nebo smíšených. Fondu za správu vašich investic budete platit poplatek. Finance si můžete z fondu kdykoliv vybrat, ovšem také za poplatek.

Jak investovat do akcií a dluhopisů

Další rozšířený způsob investic. Akcie je cenný papír, který vám potvrzuje váš vklad do akciové společnosti. Jako akcionáři budete dostávat dividendu, tedy podíl na zisku společnosti. Zároveň se vám bude vyplácet, pokud cena akcií na burze poroste. 

Obchodovat samostatně přímo na burze je už záležitost pro zkušené investory, kteří pravidelně sledují vývoj jednotlivých akcií a umí vyhodnotit pohyby na burze. Pro laika je vhodnější využít k tomu akciový fond nebo mít k ruce brokera, který bude na burze obchodovat za vás. Musíte taky počítat s volatilitou akcií, tedy s tím, že jejich hodnota na trhu kolísá. Není vhodné se ukvapovat s prodejem. 

Paniku vyvolal například propad akcií 5. srpna 2024. Ceny akcií najednou prudce spadly a jejich cena celosvětově klesla o 6,4 bilionů dolarů, mluvilo se o černém pondělí. Propad způsobila kombinace více faktorů, nicméně už po pár dnech akcie znovu začaly posilovat.

Dluhopisy jsou také cenné papíry, které potvrzují, že jste půjčili určitou částku státu nebo firmě (dělí se na státní a firemní). Zato vám budou náležet úroky a opět můžete vydělat, pokud hodnota dluhopisů na trhu poroste. Dluhopisy jsou konzervativnější a bezpečnější formou investice než akcie.

Potenciální inovaci platebního systému představuje CBDC.

Jak investovat do S&P 500

Jedná se o určitý způsob investování do akcií, který spočívá v investicích do akciového indexu S&P 500 (Standard & Poor‘s 500). Jak si to lze představit? Tento index zahrnuje pět set nejvýkonnějších a největších amerických firem a používá se jako ukazatel výkonu americké ekonomiky. Jeho složení se mění podle vývoje trhu. 

Společnosti musí splňovat řadu přísných kritérií, aby byly do indexu zahrnuty (patří sem například i Apple nebo Microsoft). Index se počítá jako vážený průměr hodnoty těchto firem (cen jejich akcií), tzn. větší váha se přisuzuje větším firmám.

Investováním do S&P 500 indexu se pak rozumí to, že investujete do akcií těchto firem. Tomuto způsobu se také říká pasivní investování a není tak časově náročné. Tyto akcie mají vysokou likviditu (bez problémů je prodáte během pár hodin) a jsou také hodně výnosné. Investujete ale pouze do amerických firem a při prodeji prodáváte celý balík akcií, nemůžete si vybírat, které konkrétně chcete prodat.

Do indexu S&P 500 můžete investovat několika způsoby, základní jsou:

  • přímý nákup akcií,
  • prostřednictvím podílových fondů,
  • prostřednictvím ETF (fondů obchodovatelných na burze).

Jak investovat do kryptoměn

Kryptoměna je forma digitálních peněz, nejznámější z nich je bitcoin. Tato virtuální měna není regulovaná centrálními bankami. Funguje na principu digitálního řetězce. Kryptoměna využívá síť počítačů, kdy každý jednotlivý uživatel dá k dispozici část výkonu svého počítače. Existuje tak jen jako síť zapsaná v paměti počítače. Nedá se kopírovat, měnit, ani přesměrovat jinam. Každá kryptoměna má vlastní síť, ve které ji můžete těžit nebo s ní platit.

Investování do kryptoměn může přinést vysoké a rychlé zisky, ale taky patří k vysoce riskantním způsobům, více zde hrozí riziko absolutního pádu. Nedoporučuje se proto příliš se na tuto investici spoléhat. Je také nutné nejprve dobře porozumět tomu, jak kryptoměna funguje, jaké jsou kryptoměnové burzy a sledovat kryptoměnový trh.

Jak investovat do zlata a jiných drahých kovů

Investice do zlata patří k vyhledávaným způsobům investice zvlášť v dobách krizí a klesání hodnoty peněz. Zlato má z dlouhodobého hlediska stálou hodnotu, prodat ho můžete kdykoliv a kdekoliv (i když to může někdy déle trvat). Zlato je odolné vůči inflaci a bude stále žádané.

K investici do zlata nemusíte být milionář, dá se investovat i po menších částech. Při investici do zlata můžete postupovat dvěma způsoby, přímým a nepřímým.

  • Přímý nákup zlata – kupuje se investiční zlato v podobě mincí, cihliček a destiček. Je přesně dané zákonem, jak má investiční zlato vypadat. Je nutné dávat pozor na podvodníky a také zajistit bezpečné uložení zlata v trezoru.
  • Nákup „papírového“ zlata – tedy investice do zlatých fondů (vlastní akcie společností těžících zlato) nebo ETF fondů, které kopírují cenu zlata.

Další možnosti investování

Kromě zmíněných typů investic můžete využít i řadu dalších možností, například:

Srovnejte si spořicí účty

Investovat nebo spořit?

Pro mnoho lidí je investování spojeno s přílišným rizikem a raději sáhnou po bezpečnějších produktech.

Pokud se vám do investování nechce, zvolte možnost spoření a uložte peníze v bance na účtech, které vám vaše úspory budou zhodnocovat. Nedočkáte se na nich sice tak vysokých výnosů, ale zároveň vám ani nehrozí žádné pády a vyhnete se riziku, že o svoje peníze přijdete.

Spoření je výhodné, pokud úrok přesahuje inflaci, pak můžete očekávat pomalý, ale stabilní růst. Vklady u banky máte taky do určitého limitu pojištěné, máte tak jistotu, že v případě krachu společnosti nepřijdete o všechno.

Ke spoření si můžete vybrat buď spořicí účet, termínovaný vklad nebo stavební spoření. Spořicí účty jsou vhodné ke střednědobému spoření a jejich výhoda je v tom, že si z nich můžeme peníze kdykoliv vybrat.

Zjistěte vše o spořicím účtu.

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.