Jak funguje stavební spoření?

Stavební spoření má tři různé podoby – spořicí, úvěrovou a meziúvěrovou.

Pokračovat do srovnání stavebního spoření

Jak funguje spoření na stavebku?

Stavebko je spořicí produkt s poměrně pěkným výnosem. Kromě úroku od spořitelny se na něj totiž vztahuje i státní příspěvek v podobě 10 % z ročně naspořené částky. Získat tak od státu můžete až 2 000 Kč ročně

Všechny úspory na stavebním spoření jsou navíc ze zákona pojištěny do výše 100 000 eur (cca 2 500 000 Kč). Takže se o ně vůbec nemusíte bát.

Dobré zhodnocení s malým rizikem je ale vyvážené nízkou likviditou, tedy dlouhou vázací dobou. Peníze na stavebku totiž musíte nechat ležet bez tknutí alespoň 6 let od založení spoření. Pokud byste si úspory chtěli vybrat předčasně, spoření je potřeba zrušit, zaplatit sankce (obvykle se pohybují okolo 1 % ze sjednané cílové částky) a rozloučit se s celou státní podporou.

Výhody stavebního spoření

  • Můžete získat státní podporu až 2 000 Kč ročně.
  • Spořitelna vám zaručí úrok po dobu trvání stavebka. 
  • Úspory do výše 100 000 eur jsou ze zákona pojištěny.
  • Pokud budete spořit alespoň 2 roky a našetříte si něco málo z cílové částky, pak si můžete vzít úvěr na bydlení s výhodnou úrokovou sazbu.
  • Je jen na vás, jak budete spořit. Můžete posílat peníze jednou za rok, každý měsíc nebo třeba ob den.
  • Stavebko klidně založíte i dětem.
Kalkulačka stavebního spoření

Nevýhody stavebního spoření

  • Peníze musíte nechat ležet 6 let. Pokud budete tedy potřebovat najednou finanční injekci, úspory na stavebku vám k ničemu nebudou.
  • Stavební spoření má obvykle poměrně drahé poplatky. Za uzavření smlouvy dáte cca 1 % z cílové částky, za vedení účtu kolem 350 Kč ročně.
  • Výpovědní lhůta trvá 3 měsíce. Pokud tedy stavebko ukončíte, ať už po šesti letech, nebo předčasně, budete si muset na peníze počkat.

Stavební spoření nebo jiné spořící produkty?

Alternativou ke stavebnímu spoření je takzvaný termínovaný vklad. Na úspory uložené na termínovaném vkladu také nemůžete po dobu spoření sáhnout. Sami si ovšem určujete, na jak dlouho chcete peníze uložit. Klidně můžete spořit pouze půl roku, nebo naopak úspory nechat ležet 10 let. 

Další možností je spořicí účet. Ten se ale hodí spíše ke krátkodobému spoření a ukládání finanční rezervy,

Kalkulačka stavebního spoření

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2023 Ušetřeno.cz s.r.o.