3/24/2020, Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz
Dá se vyhnout tříměsíční výpovědní lhůtě na stavebním spoření?
Ano. Jestli ještě neuplynula vázací doba, stačí šest měsíců před 6. výročím uzavření smlouvy zajít na pobočku spořitelny a podat žádost, aby bylo spoření ukončeno a úspory vyplaceny v den výročí.
Karel uzavřel smlouvu o stavebním spoření 1. 8. 2014. Vázací doba u jeho smlouvy tedy skončí 1. 8. 2020. Karel došel do spořitelny ale už 15. 1. 2020 a požádal o ukončení stavebka a vyplacení úspor v den, kdy končí vázací doba. Spořitelna 1. 8. 2020 proto ukončí Karlovo stavebko a vyplatí mu naspořenou částku.
Milan uzavřel stavebko také 1. 8. 2014. Do spořitelny ale plánuje zajít až 1. 8. 2020. Tříměsíční výpovědní lhůta se v takovém případě rozeběhne 1. 9. a Milan dostane své úspory až v prosinci.
Spočítejte si, kam se vám nejvíc vyplatí uložit úspory
Dá se vyhnout výpovědní lhůtě, když už 6 let uplynulo?
Někdy. S většinou spořitelen se dá o výpovědní lhůtě vyjednávat. Často si ale za urychlené vydaní peněz řeknou o malou protislužbu. Buď budete muset zaplatit poplatek, nebo podepsat novou smlouvu.
Modrá pyramida se s vámi pokusí dohodnout, bude vás to ale stát 1 % z aktuálního zůstatku na účtu stavebního spoření.
Raiffeisen stavební spořitelna vám v případě, že podepíšete následnou smlouvu, pošle peníze dokonce do 10 dnů.
Wüstenrot se dušuje, že stačí požádat o dřívější vyplacení úspor a spořitelna udělá, co bude v jejích silách.
Českomoravská stavební spořitelna (Liška) má ve svých podmínkách informaci, že je schopná vyplatit spoření dříve. Musíte ale podat žádost, kterou nejdříve spořitelna důkladně zváží.
U Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinka) si můžete zažádat o rychlé vyplacení peněz. U smluv uzavřených do 31. března 2019 vás to vyjde na 0,5 % z cílové částky, u pozdějších smluv je služba zdarma. Úspory k vám doputují dokonce už další pracovní den.