4/12/2023, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Spotřeba televize: Žere víc LED, OLED, LCD nebo plazma?

Co se týče spotřeby televizorů, záleží převážně na technologii využívané k zobrazování obrazu a dále na velikosti úhlopříčky. Při výpočtu jejich žravosti musíme také počítat s různými stavy, ve kterých se typicky televizor přes den nachází. Většinu času totiž pravděpodobně spočívá v pohotovostním režimu, kdy má spotřebu minimální. Jak tedy spočítat, kolik stojí roční provoz televize? 

Spotřeba LED TV (LCD televize s LED podsvícením)

Nesprávně označované LED TV jsou ve skutečnosti LCD televize využívající LED podsvícení. Skutečný LED display můžete vidět třeba na stadionu, samotné diody jsou totiž pro obyčejné televize příliš velké. LCD televize s LED podsvícením byly do nedávna považovány za nejúspornější. Na rozdíl od svých předchůdců navíc zobrazují větší škálu barev a mají delší životnost. 

Spotřeba LCD TV (LCD televize s CCFL trubicemi)

Televize označované jako LCD využívají k podsvícení CCFL trubice. Ty mají oproti LED vyšší spotřebu a bohužel i mnoho dalších nevýhod. Trubice se déle rozehřívají, v čase se mění jejich svítivost a vyznačují se nižší životností. Pyšní se však teplejšími barvami oproti podsvícení LED.

TIP: Kolik žere vaše televize? Zjistěte to pomocí měřiče spotřeby elektrické energie.

Srovnejte si i ceny za kWh

Spotřeba plazmové TV 

Nebojte se. Už dávno neplatí, že by zůstávalo po delší době na obrazovce plazmové televize vypálené logo kanálu. Kamenem úrazu je ovšem velká náročnost na provoz. Spotřeba plazmové televize navíc během sledování pořadu extrémně kolísá na základě zobrazovaného obrazu.   

Orientační spotřeba televize za rok

Jak si tedy naši kandidáti stojí? Srovnali jsme roční spotřeby televizorů za předpokladu, že TV běží 4 hodiny denně a zbylých 20 hodin spí v pohotovostním režimu.

SpotřebičTechnologie LCD s podsvícením LED, úhlopříčka 108 cmTechnologie LCD s klasickým podsvícením CCFL, úhlopříčka 102 cmTechnologie plazma, úhlopříčka 106 cm
Průměrný příkon u zapnutého spotřebiče66 W132 W179 W
Průměrný příkon u spotřebiče v pohotovostním režimu0,5 W0,3 W0,4
Cena za roční provoz1 063 Kč1 717 Kč2 324 Kč

Je počítáno s průměrnou cenou elektřiny pro domácnosti ve výši 8 Kč za kWh.

OLED

Technologie OLED při provozu nevyžaduje podsvícení. Díky tomu nejvíc ušetříte, když budete koukat na tmavé filmy. Ale vážně. Barvy jsou u OLED přirozenější, přechody jemnější a černá zůstává skutečně černou. Jak je na tom však ve srovnání s ostatními při porovnání nákladů na celoroční provoz?

SpotřebičTechnologie OLED, úhlopříčka 139,7 cm
Průměrný příkon u zapnutého spotřebiče112 W
Průměrný příkon u spotřebiče v pohotovostním režimu0,5 W
Cena za roční provoz1 600 Kč

Je počítáno s průměrnou cenou elektřiny pro domácnosti ve výši 8 Kč za kWh.

Přestože se jedná o televizi s mnohem větší úhlopříčkou, spotřebu má téměř srovnatelnou s menší LCD televizí s podsvícením CCFL. Problém spočívá ovšem v životnosti OLED TV. Zatímco ostatní typy televizí většinou slibují kolem 100 000 hodin zábavy, některé barvy u OLED televizí vypoví služby klidně již za 1 000 hodin. 

Který dodavatel elektřiny se vám nejvíc vyplatí?

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.