5/31/2023, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Úspora energie: Jak ušetřit na elektřině a plynu?

Nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že občas se tato otázka dere na jazyk každému. Jak ušetřit peníze za energii? Nemusíte žít jako za dob našich předků, svítit svíčkami a psát na psacím stroji, jen abyste ušetřili. Existuje několik rad, které výrazně sníží úsporu energie v domácnosti. 

Následující doporučení mají nespornou výhodu – jsou natolik jednoduchá, že je můžete začít využívat ihned. Dejte jednou provždy sbohem vysokým poplatkům, víme jak na to.

Rozumné svícení 

Sviťte s rozumem. Zhasínejte všude, kde nejste. Na chodbách, na schodišti nebo v kuchyni. Odcházíte z ložnice do koupelny? Zhasněte lampičku, u které jste si četli knihu. Pokud není nikdo na chodbě, není důvod svítit ani tam.

K úspoře energie vám pomohou i úsporné žárovky, díky kterým můžete uspořit až 80 % energie. Použijte je zejména tam, kde se svítí často a dlouze. Přináší s sebou 5krát menší spotřebu a 15krát delší životnost oproti obyčejným zářivkám. 

Hodí se v obývacím pokoji, kuchyni nebo do lampičky v ložnici, při které trávíte dlouhé večery. Úsporné žárovky budou šťastné v lustrech s čirým sklem nebo polootevřeným krytem, které nabízí dobrou světelnou propustnost.

Najděte si výhodnějšího dodavatele energie

Pohotovostní režim vám energii neuspoří

Kdo by tušil, že nenápadně vyhlížející pohotovostní (stand-by) režim má za lubem spousty korun ročně. Mezi takové nenápadné žrouty energie patří televize, set-top box, počítač, tiskárna nebo mikrovlnka. Poznáte je podle zabudované diody nebo hodin. 

Časté vypojování a zapojování přístrojů do zásuvky může být ale spíše na škodu. Proto stand-by režim řešte hlavně u spotřebičů, které příliš často stejně nepoužíváte – tiskárna, starý DVD přehrávač atd. Vypněte je buď tlačítkem off, nebo odpojte ze zásuvky úplně.

TIP: Pořiďte si prodlužovačku s vypínačem. Jedním stiskem vypnete více přístrojů najednou.  

Energetický štítek prozradí kvalitu spotřebiče

Už jste se naučili dívat se automaticky na etikety v obchodech? Ještě obezřetněji postupujte i při koupi spotřebičů do domácnosti.

Každý spotřebič má dle nařízení Evropské unie tzv. energetický štítek. Díky jednoduchým piktogramům srozumitelně „vyčtete“ jeho kvalitu – roční spotřebu elektřiny, vody, emise nebo hlučnost. Tzv. energetická třída se pohybuje v rozmezí od A po G. 

Nepodléhejte přitom zdánlivě neodolatelné cenové nabídce, sáhněte vždy po A, jsou nejúspornější. Případné vyšší počáteční náklady se vám bohatě vrátí na nízké spotřebě vody a elektřiny. Nejmarkantnější rozdíl znatelně pocítíte u ledniček a mrazáků. 

Vsaďte na výhodného dodavatele energie

Všechna úsporná opatření umocníte, když přejdete k levnějšímu dodavateli energií. Zjistit, kolik můžete ušetřit, přitom není nic složitého. Náš srovnávač cen energií vám během vteřiny vypočítá, o kolik může být váš rodinný rozpočet bohatší. 

Vypočtěte si i vy díky naší speciální online kalkulačce elektřiny nejlevější variantu na trhu. 

Mnoho času vám nespolkne, naopak ušetří až tisíce korun ročně. Stačí zadat aktuální spotřebu, současného dodavatele a kontaktní údaje – během chvíle budete mít přehledné srovnání cen energií.

Sjednejte si elektřinu za výhodnou cenu

Nepoužívejte televizi jako zvukovou kulisu

Zvažte, zda stejně neposlouží i rádio, ukrajuje menší část poplatků za elektřinu než televize. To své si najde každý – ať už milovník hudby, zpravodajství i bezmezný nadšenec rozhlasových her. 

Nejlevnější variantou však i nadále zůstává přítomnost nejbližších nebo přátel. Ti vaše poplatky za energii neohrozí, spíše naopak vás nabijí pořádnou dávkou dobré nálady.

Prožili jste příjemný večer s přáteli, ale nejlépe vás k spánku stejně ukolébá televize? Začněte používat tzv. sleep timer. Dopřeje vám sladkou cestu do říše snů a přitom pomůže uspořit energii v domácnosti. Princip spočívá ve funkci automatického vypnutí po určitém čase. A už se nestane, že vás nad ránem vzbudí nesmyslný teleshopping.

Dovolte spočinout i svému počítači

Necháváte svůj počítač běžet i přesto, že na něm nepracujete? I tady protékají peníze mezi prsty.

Pokud se ukládáte spánku, nechce spočinout i svému počítači. Stejně se zachovejte i ve chvíli, kdy odcházíte z domova. 

Vypnutý počítač snižuje nejen opotřebení i riziko vzniku požáru z přehřátí, také sníží spotřebu energie. Pokud však musíte být neustále „online“, snižte spotřebu energie alespoň přechodem do pohotovostního režimu nebo režimu spánku.  

V každém případě platí pravidlo vypnutý monitor kdykoliv to jde. Jakmile se vrátíte k práci, naběhne téměř mrknutím oka, a na rozdíl od spořiče obrazovky, prokazatelně snižuje spotřebu energie. 

TIP: Zvažujete nákup nového počítače? Zamyslete se, jestli vám nepostačí pouze notebook. Notebook spotřebuje až pětkrát méně energie než stolní počítač.

Vařte s rozumem

Jste vášniví kuchaři? Možná jste svou zálibu v teplých večeřích zaznamenali i ve svém měsíčním vyúčtování elektrické energie. 

Pár jednoduchých tipů na úsporu energie přitom můžete začít využívat už dnes. 

Velikost plotýnky vždy přizpůsobte velikosti hrnce. 

Vaším věrným společníkem by se měla rovněž stát i poklička, může ušetřit spotřebu elektrické energie až o 300 % a navíc značně uspíší proces vaření.

Dojedli jste a chystáte se na nádobí? Pokud vlastníte myčku, využijte ji. 

Moderní myčky nádobí umí snížit spotřebu energie o 35 až 60 % oproti ručnímu mytí ve dřezu. 

Abyste dosáhli maximálně úspory, využívejte ji efektivně. Pouštět myčku s dvěma talíři a jedním hrnkem nemá smysl. Zapněte ji až ve chvíli, kdy je skutečně naplněná. Pokud jste odkázání na mytí ve dřezu, naučte se pouštět vodu jen na oplachování jednotlivých kousků. I tímto malým opatřením pomůžete k úspoře energií.

Spočítejte si, kolik ušetříte změnou dodavatele elektřiny

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.