Kdo jsou největší žrouti elektrické energie v domácnosti?

 

Každý elektrický spotřebič něco stojí. A to nejen při nákupu. Porci z rodinného rozpočtu ukusuje i během svého provozu. Víte, kolik sežere vaše lednice, pračka nebo televize? Který z vašich elektronických společníků se živí na elektřině nejvíc? Zjistěte, kdo si pochutnává na vašem rozpočtu nejvíc a zda se nevyplatí investovat do nového spotřebiče.

prodlužovací kabel plný zapojených adaptérů 

Máte doma desítky spotřebičů, u kterých nemáte tušení, kolik vás jejich provoz stojí? Přemýšlíte, zda se vyplatí vyměnit prehistorickou pračku za fungl nový kousek? Poradíme vám, jak odhalit největší žrouty elektřiny v domácnosti a jak si spočítat, kolik vás ročně stojí provoz různých spotřebičů.

Měřič spotřeby elektrické energie

Měřič spotřeby vám spolehlivě změří, kolik vás stojí provoz konkrétních spotřebičů. Stačí ho zapojit do zásuvky a do něj následně zapíchnout lednici, pračku či jakéhokoliv jiného elektrožrouta. Obyčejný měřič zaznamená, kolik si průměrně spotřebič bere na svůj provoz ze sítě a jaký je tedy jeho příkon. Chytřejší měřič vám i ukáže, kdy žere zapojený přístroj nejvíc a nastavíte-li cenu elektřiny za kWh, pak i přesně vypočítá, kolik vás provoz zařízení stojí.

Výdaje za elektřinu snížíte i změnou dodavatele.S kým ušetřím?

Jaká je skutečná spotřeba?

Papír snese hodně a nikdo z nás by se asi nedivil, kdyby průměrná spotřeba elektroniky uváděná na obalech a návodech byla určována výrobcem za nesplnitelných podmínek a oproti skutečnosti byla malounko přikrášlená. Není nad to si vše osobně vyzkoušet, změřit a zjistit, na čem doopravdy jste. Jakmile pomocí měřiče spotřeby elektrické energie odhalíte, jaký má daný žrout příkon, můžete si přesně vypočítat, kolik prožere.

Náklady na provoz spotřebiče = cena za kWh × příkon v kW × doba provozu v hodinách

Neznáte-li parametry svých zařízení, měřič spotřeby vám spolehlivě zjistí, který člen domácnosti žere nejvíc elektřiny, a tudíž i peněz z vaší peněženky. Máte doma deset let starou lednici či pračku? Zkuste si změřit příkon a ihned zjistíte, zda se nevyplatí koupit novou. Případně, jak rychle se vám investice do úspornějšího typu vrátí. Elektrospotřebiče stárnou. Kdysi nejúspornější pračka by dnes pravděpodobně již na energetický štítek A+++ nedosáhla. Nicméně s vysokou počáteční cenou spotřebiče je skutečně nejlepší si pořádně propočítat, zda má smysl pořizovat nové zařízení.

 
Pokud vám stačí pouze orientační výpočet, využijte chytrou kalkulačku provozních nákladů od PRE.

Kolik spotřebuje lednice, pračka atd.

U každého přístroje se počítá spotřeba trochu jinak. Lednice sice možná běží celý rok vlastně stejně, pračka a myčka žerou různě podle svých cyklů, televize většinu času zase stráví v pohotovostním režimu. Jak si porovnat spotřebu různých elektrospotřebičů, zjistíte v dalších našich článcích o elektrožroutech. Alespoň pro představu jsme pro vás však připravili, kolik spotřebují různé spotřebiče v energetické třídě A+++.

Orientační cena ročního provozu spotřebičů energetické třídy A+++
Pračka (objem max. 8 kg, 220 cyklů) 998,44 Kč
Lednice (objem 324 l, klimatická třída SN-T) 785,70 Kč
Televizor (uhlopříčka 108 cm, LCD s LED podsvícením) 458,05 Kč
Myčka na nádobí (šířka 45 cm, 220 cyklů) 665 Kč

Ceny jsou vypočítány s aktuální průměrnou cenou elektřiny pro domácnosti ve výši 4,58 Kč za kWh.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8