4/19/2024, Sona Brunnerová, Ušetřeno.cz

Jak vybrat LED žárovku?

LED žárovky představují moderní, účinný a hlavně úsporný způsob osvětlení. Uvažujete, že byste si je také pořídili, ale samotného nákupu se trochu obáváte? Nevíte, jaké parametry se u nich vyplatí sledovat? Ve prospěch LED žárovek hovoří dlouhá životnost. Ve srovnání s klasickými žárovkami také úspora energie v řádu 80 až 90 %. Přečtěte si proto tipy a rady, podle čeho LED žárovky vybírat.

LED žárovka

1. Spotřeba LED žárovky: Koukejte na příkon

Snad nejčastěji kladená otázka, když přijde na LED žárovky. Skutečně se vyplatí? Posuďte sami. Srovnali jsme pro vás tradiční 60 W žárovku s moderní LED žárovkou. 

Uvažovali jsme, že žárovka svítí každý den 5 hodin, což je už na hranici s uváděnou životností tradiční žárovky. Cena za 1 kWh je pak 9 Kč.

Typ žárovkyPříkonŽivotnost Pořizovací cena žárovkyCena ročního provozu
Tradiční60 W2 000 hodin29 Kč985,5 Kč
LED12 W15 000 hodin159 Kč197 Kč

LED žárovka je 5× úspornější a vydrží 7,5× déle. I když je pořizovací cena LED žárovky výrazně vyšší, rozhodně se z dlouhodobého hlediska vyplatí.

2. Hledejte lumeny

Nejzásadnější otázkou při výběru žárovky je, jestli zvládne dostatečně prosvětlit místnost. V minulosti se všichni řídili výkonem. Jenže u nových typů osvětlení už watty nehrají roli a mohou být zavádějící. Množství wattů totiž udává, kolik žárovka spotřebuje elektrické energie, nikoliv kolik vyprodukuje světla. Účinnost diod se vyjadřuje v lumenech. Čím vyšší je hodnota, tím více ozáří své okolí.

Srovnejte si aktuální ceny elektřiny za pár minut

3. Napájení a typ závitu 

Napájení se u žárovek udává ve voltech (V). Může být 220 V nebo 12 V. Tento údaj se zpravidla nalézá na žárovce i její krabičce. Pokud jde o závit, nejčastější je pravděpodobně závit typu E27 (klasický, velký), E14 (klasický, úzký), GU10 (bodové světlo), případně MR16 (bodovka na 12 V). Nic nezkazíte tím, když si krabičku nebo původní žárovku pro pořádek přinesete s sebou do obchodu. Proškolený personál by vám měl poradit.

4. Barva světla a její dopad na psychiku

Na rozdíl od žárovek s wolframovým vláknem svítí LED ve třech barevných spektrech. Tón světla ovlivňuje jednak náladu. Dokáže také až nečekaně změnit vzhled místnosti. Kdy použít jaký barevný odstín? To záleží čistě na osobních pocitech a využití místnosti.

  • Teplá bílá (2 700 až 3 500 K) – se nejvíce blíží klasické žárovce s rozžhaveným vláknem. Produkuje hřejivé žlutě zabarvené světlo, které příjemně osvětluje prostor. Hodí se do místností, kde chcete navodit útulnou atmosféru. Nevýhodou je, že žlutý barevný odstín unavuje oči. Na dlouhou práci se hodí bělejší barva.
  • Denní bílá (4 500 až 6 000 K) – napodobuje denní světlo. Má chladnější nádech, ale oči tento barevný odstín ocení. Neunavuje tolik zrak. Je proto vhodné použít tyto diody v pracovně nebo v lampičce na čtení.
  • Studená bílá (nad 6 500 K) – výrazně namodralé a nepřirozené světlo. Žárovky s tímto barevným spektrem mají velmi vysokou svítivost.

5. Hra úhlů a světla

Určitě se nezapomeňte informovat, pod jakým úhlem bude žárovka vyzařovat světlo do okolí. Platí, že čím více stupňů, tím více LED svítí do stran. Bodovky s úhlem svitu 30° až 60° připomínají účinné reflektory. Do lampiček a podhledů se hodí žárovka s rozptylem 120°. Kdežto do lustrů, ve kterých směrují žárovky vzhůru, je vhodná LED s vysokým úhlem svítivosti 270 stupňů. Takováto žárovka svítí všemi směry.

TIP: Obal napoví

Všechny vlastnosti LED žárovky se uvádí na přední straně krabičky, a to včetně energetické třídy. Pokud nenajdete na obalu údaje o svítivosti, výkonu, zabarvení nebo rozptylu světla, LEDku rozhodně nekupujte.

Podívejte se, kam vysloužilé žárovky vyhazovat.

Další parametry, které se vyplatí znát:

Podívejte se na další údaje, na které můžete narazit na krabičce LED žárovek. Mohou pro vás být novinkou. Budete se tak při nákupu lépe orientovat a nic vás nezaskočí.

  • Index podání barev (CRI) laicky řečeno sděluje, jak budou vypadat barvy osvětlených objektů v porovnání se slunečním světlem. Udává se hodnotou Ra a platí, že čím vyšší číslo, tím vyšší kvalita světla (100 Ra je ekvivalentem slunečního světla). Chcete-li si pořádně posvítit, zaměřte se na žárovky s 80 Ra a více.

Nezávazné porovnání dodavatelů elektřiny

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.