ŠETŘÍME DOMA: Přechodem na LED žárovky ušetří domácnost asi 4 400 Kč ročně

 

Osvětlení v průměrné domácnosti spolkne přibližně 15 až 20 % celkové spotřeby elektřiny. A to už udělá pár tisíc korun ročně. Jde s touto částkou nějak hýbat, aniž bychom byli odkázaní na mihotavé světlo svíček? Lze - s úspornějším zdrojem tepla. Modelový příklad ukazuje, že přechodem na LED žárovky ušetříte v průměrném rodinném domě okolo 4 400 Kč.

led žárovka v lampičce 

Klasickým wolframovým žárovkám už nějakou dobu zvoní umíráček a postupně dochází k ukončení jejich prodeje. Výhod vskutku moc nemají. Jsou neefektivní a svícení vás vyjde až příliš draho. Právě tady proto existuje velmi jednoduchá cesta k úsporám za elektřinu. Stačí žárovky vyměnit za kompaktní úsporné zářivky nebo – ještě lépe – LED žárovky.

Máte výhodného dodavatele elektřiny?Srovnání dodavatelů

Modelový příklad: Kolik ušetříme přechodem na LED žárovky?

O úsporách, které přijdou s LED žárovkami, se mluví všude. Jenže my jsme se rozhodli zajít trochu dál - pustili jsme se do porovnání svítivosti led a klasických žárovek a spočítali, kolik průměrně ušetří konkrétní domácnost. „Musím přiznat, že míra úspory mě samotného překvapila,“ říká o výsledku náš expert na energie Tomáš Suchý.

Modelový příklad - rodinný dům

  • Čtyřčlenná rodina žije v běžném rodinném domě. Dům má kuchyň, obývací pokoj, ložnici, dva dětské pokoje a dvě koupelny.
  • V těchto částech domu se svítí průměrně 2, 4 nebo 6 hodin, podle typu místnosti. Svícení na chodbách a ve sklepě je časově zanedbatelné, proto není ve výpočtu zahrnuto.
  • Hlavní svítidla byla vždy osazena klasickou 60W žárovkou, vedlejší svítidla 40 nebo 20W a ekvivalentem těchto v úsporné zářivce i LED žárovce. Celkem v domě najdeme 19 žárovek.
  • Cenu za 1 kWh jsme počítali 4,90 Kč (pohybuje se mezi 4,50 - 5 Kč).

porovnání nákladů na různé typy žárovek 

Jednoznačně nejdražší je svícení klasickými žárovkami. Za rok modelová rodina zaplatí 7 940 Kč. K tomu si připočtěte ještě dalších 500 Kč za náklady na žárovky, protože každou bude třeba alespoň jednou ročně vyměnit. Celkové náklady činí v součtu skoro 8 500 Kč. Pět let svícení, to už je 39 700 Kč a tisíce korun na výměnu žárovek. Žádná levná záležitost, viďte?

Výhodněji dopadly úsporně žárovky. Roční spotřeba klesla zhruba na 2 700 Kč. Samozřejmě je třeba započítat i pořízení žárovek. Pořízení do celého domu vyjde na 2 850 Kč, ovšem vydrží výrazně déle než wolframové žárovky. Celkové náklady v prvním roce budou přibližně 5 500 Kč. Úspora oproti běžným žárovkám bude v prvním roce 2 415 Kč. Za pět let se ale rozdíl prohlubuje, činí téměř 26 000 Kč. „Úsporky“ totiž měnit nebudeme a provozní náklady nás budou stát přibližně 13 400 Kč.

zdroj světlaZměnou zdroje světla změníte i své náklady na elektřinu. Sáhněte po správné variantě! 

Ze všeho nejlevněji vyšly LED žárovky, u kterých se ročně prosvítí pouze okolo 820 Kč. Náklady na provoz jsou o 90 % levnější než klasických žárovek! Pro správnost výpočtu je třeba započítat i náklady na pořízení „ledek“. Vyjdou na 2 800 Kč, a to je jen nepatrně více než pořízení úsporných zářivek. Celkové náklady v prvním roce vyjdou na 4 050 Kč, roční úspora bude téměř 4 400 Kč. A protože životnost LED žárovek je opravdu úctyhodná, výměna během 5 let pravděpodobně nebude nutná. Rozdíl oproti svícení běžnými žárovkami bude více než 34 800 Kč.

TIP

LED žárovky hýbou svět(l)em. Co by vás ještě mohlo zajímat?

 

Jak vybrat LED žárovku?

Nejprve byste si měli ujasnit, jakou žárovku vlastně potřebujete - kam přijde a jak moc světla od ní očekáváte? Svou roli hraje světelnost, velikost žárovky i estetický dojem. Přečtěte si našich 5 tipů, jak správně vybrat LED žárovku a dobře si posvítit.

TIP

Šetřit není žádná věda

Toto je jen jedna z desítek možností, jak jednoduše a bez námahy ušetřit.

Přečtěte si další supersnadné tipy z našeho seriálu ŠETŘÍME DOMA.

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4