Co když můj dodavatel energií zkrachuje?

Víte, co se stane, když váš dodavatel elektřiny nebo plynu zkrachuje či ukončí činnost? Ne, neskončíte u svíček a černé televizní obrazovky. Pro takové případy je tu totiž dodavatel poslední instance (DPI). Ten se vás ujme, pokud vám z jakéhokoliv důvodu vaše energetická firma nebude schopna dodávat elektřinu nebo plyn.

Kalkulačka cen elektřiny

Kdo je můj dodavatel poslední instance (DPI)?

Plyn: Kdo je dodavatel poslední instance? 

Elektřina: Kdo je dodavatel poslední instance? 

Výjimkou jsou odběratelé plynu s roční spotřebou vyšší než 630 MWh – tedy střední a větší odběratelé plynu. Mezi ně ale vaše domácnost určitě nepatří.

Srovnání cen elektřiny

Musím nahlásit, že můj dodavatel zkrachoval?

Ne. Sám dodavatel, který z nějakého důvodu není schopný dodávat elektřinu či plyn tak, jak se zavázal, musí o situaci informovat operátora trhu s elektřinou (OTE). Ten pak vyrozumí dodavatele poslední instance a předá mu veškeré informace, které potřebuje, aby vám mohl dodávat energie.

INFO

V případě krachu velkého dodavatele energií se často příliš mnoho klientů obrací na svého dodavatele poslední instance. Ten je pak zahlcen a nestíhá na dotazy odpovídat. Nikomu volat nemusíte. Dodavatel poslední instance vám bude automaticky dodávat elektřinu a plyn.

Za jaké ceny dodává energie dodavatel poslední instance?

Dodavatel poslední instance je ze zákona povinen vám obratem sdělit, kolik u něj energie stojí. Informaci obvykle také najdete na jeho webových stránkách.

Na ceny dohlíží Energetický regulační úřad (ERÚ). Obvykle se ale odvíjí od aktuálních tržních cen elektřiny a plynu.

Porovnat dodavatele elektřiny

Jak dlouho můžu u dodavatele poslední instance zůstat?

Najít si nového dodavatele musíte během půl roku. Po 6 měsících se k vám přestane hlásit i DPI a spadnete do neoprávněného (černého) odběru.

Jak je to s vyúčtováním a placením záloh?

Váš bývalý dodavatel ukončí činnost k určitému datu. To většinou najdete v poslední tiskové zprávě dodavatele, případně na stránkách ERÚ. Od tohoto data pak už nemá smysl dodavateli platit zálohy. Ty budete posílat dodavateli poslední instance.

Od vašeho bývalého dodavatele vám přijde ještě poslední vyúčtování. 

 

Najděte si nového dodavatele energií

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.