Co je to DPI?

Zkratka DPI znamená dodavatel poslední instance. Ten se o vás bude starat až 6 měsíců, pokud váš dodavatel energií zkrachuje. Nemusíte se tedy bát, že byste skončili bez světla nebo tepla. 

NAJÍT NOVÉHO DODAVATELE

Jak dlouho je možné u DPI zůstat?

Dodavatel poslední instance se o vás postará jen půl roku. Za tu dobu si musíte najít nového dodavatele. Pokud byste neuzavřeli smlouvu s novým dodavatelem, stali byste se neoprávněným odběratelem nebo tzv. černým odběratelem.

Proto je lepší nenechávat výběr nového dodavatele na poslední chvíli.

Jak zjistit dodavatele poslední instance?

Dodavatele poslední instance dostanete automaticky přiděleného podle toho, kde bydlíte. Jedinou výjimkou jsou odběratelé plynu, kteří mají spotřebu větší než 630 MWh za rok. Většinou jde ale o střední a větší odběratele (např. podniky). 

Jak zjistit, kdo je váš dodavatel poslední instance? 

Nemusíte se bát. Dodavatel poslední instance se vám sám ozve. Navíc vám ze zákona musí dát vědět, kolik u něj energie stojí. Ceny dodavatele poslední instance jsou regulované Energetickým regulačním úřadem. Může se ale stát, že vaše zálohy budou vyšší, než jste měli u svého původního dodavatele.

Dodavatel poslední instance pro elektřinu

  • Pražská energetika – Praha a blízké okolí
  • E.ON Energie – jih Čech
  • ČEZ prodej – zbytek republiky

Dodavatel poslední instance pro plyn

Najít nového dodavatele

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Dodavatel poslední instance se o vás postará, pokud váš současný dodavatel zkrachoval. Nakupuje však elektřinu podle aktuálních potřeb, jeho ceníky proto mohou být dražší, než v případě ceníků s dlouhodobou fixací. V jeho péči můžete zůstat maximálně 6 měsíců. Do té doby si musíte najít dodavatele nového.

U dodavatele poslední instance můžete zůstat nanejvýš půl roku. Poté přejdete do černého odběru, hrozí tedy, že vám distributor odpojí odběrné místo.

Každý dodavatel poslední instance se řídí podle svého ceníku. Na ten dohlíží Energetický regulační úřad. Ceny se většinou odvíjí od aktuální situace na trhu. Přesnou cenu vám ale dodavatel poslední instance musí vždy sdělit.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.