ČLOVĚK V NESNÁZÍCH: Zkrachoval dodavatel energií, co mám dělat?

 

Na hřbitově dodavatelů přibyl další křížek. Poslední obětí konkurenčního boje se stala společnost COOP Energy. Co se děje se zákazníky, když nečekaně skončí jejich dodavatel?

Člověk v nesnázíchZákazníky potápějícího se dodavatele zachrání dodavatel poslední instance. Bankrot dodavatele energií není příjemná věc, ale není důvod k panice. Zákony na takovéto případy pamatují. Bez dodávek elektřiny nebo zemního plynu nikdo nezůstane. O vše se automaticky postará dodavatel poslední instance.

Kdo to je?

Kdo je ten bájný dodavatel poslední instance? Záchranný kruh vám hodí tradiční společnosti, které se v daném regionu starají o distribuci plynu nebo distribuci elektřiny.

  • Pokud by zkrachoval dodavatel elektřiny, tak se o zákazníky z Prahy postará společnost PRE, na území jižních Čech a Moravy je dodavatelem poslední instance E.ON a lidem ve zbytku republiky jistí záda ČEZ.
  • V případě zemního plynu se o odběratele z hlavního města postará Pražská plynárenská, zákazníkům z jižních Čech pomůže E.ON a všem ostatním společnost RWE.
Najděte si nového a levného dodavatele Srovnat ceny

Odběratelé mohou na krachu překvapivě vydělat

Aby náhradní dodavatel nemohl využívat situace a nestáhl zákazníky zkrachovalé společnosti z kůže, stanovuje Energetický regulační úřad pevné ceny energií. Vypočítávají se na základě průměrné tržní ceny silové elektřiny. V některých případech mohou na krachu dodavatele lidé paradoxně ušetřit.

 

Rychlá změna dodavatele

Když dodavatel přijde o licenci, můžete využít tzv. rychlé změny dodavatele. Je však nutné o ni požádat nejpozději do 3 dnů po odejmutí licence na prodej energií. Přechod proběhne do 4 kalendářních dní po oznámení o nemožnosti dodavatele dodávat energii zákazníkům.

 

Máte 6 měsíců

U dodavatele poslední instance nelze zůstat navždy. Energii vám bude dodávat maximálně 6 měsíců.  Do té doby si musíte najít nového dodavatele a sepsat s ním řádnou smlouvu. Naštěstí v případě krachu energetické společnosti netrvá přechod jinam několik měsíců. Změna dodavatele je rychlá a proběhne v řádech dnů.

Chci uhrazenou zálohu zpátky

Dodavatelé se nemusí pojišťovat proti úpadku jako například cestovní kanceláře. Pokud máte pocit, že jste platili velké zálohy a dodavatel vám dluží přeplatek, musíte se o něj přihlásit v konkurzu. Ovšem zdali své peníze uvidíte, je ve hvězdách.

TIP

Máte potíže s bankou, dodavatelem energií nebo mobilním operátorem?

Přečtěte si další díly seriálu ČLOVĚK V NESNÁZÍCH. Máme pro vás praktické rady, jak vybruslit z problémů.

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé