12/7/2023, Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Infrapanely: Hodí se k vytápění domácnosti?

infrapanely

Opomíjené infrapanely jsou zajímavým řešením, jak vytopit domácnost. Sálavé teplo, které infrapanely vyzařují, připomíná svými vlastnostmi sluneční záření. Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto typu topení?

Jak se chová sálavé teplo?

Infrapanely vyzařují do prostoru sálavé teplo, které prochází vzduchem, aniž by ho zahřívalo. Paprsky se mění na teplo až po dopadu na pevnou překážku. Je jedno, jestli se jedná o stěnu, podlahu, nábytek nebo živý organismus. 

Na rozdíl od běžných radiátorů se vzduch ohřívá až sekundárně od předmětů, které naakumulovaly teplo. Díky tomu vzniká příjemné klima, bez proudění studeného a teplého vzduchu. Při správném nastavení panelů je pak v celé místnosti stejná teplota u podlahy i u stropu.

Jak funguje sálavé teplo?

Teplo z infrapanelů se šíří podobně jako světlo. Paprsky nedokáží překážky překonat a vznikají stinná chladná místa. Správné rozmístění panelů je tak poměrně složité. Vše je potřeba náležitě promyslet, aby proudění infračervených paprsků nebránil nábytek. Sálavé teplo se otevřenými dveřmi do vedlejší místnosti nedostane, proto musí být infrapanel v každém pokoji. Platí pravidlo, aby vám nebyla zima, musí být infrapanel vidět.

Najděte si levného dodavatele elektřiny

Infratopení je vhodné pro astmatiky a alergiky

Sálavé teplo dopadá pouze na pevné předměty. Primárně neohřívá vzduch. Takže nedochází k jeho nadměrnému proudění a víření prachu v místnosti. Na rozdíl od běžných radiátorů nedochází ani k vysušování vzduchu. V pokoji se udržuje přirozená vlhkost.

Kam patří topné obrazy?

  • Nástěnné infrapely najdou uplatnění v obytných prostorech. Ideální je umístění kolem středu místnosti, tak aby sálání nebránil nábytek. Okraj tělesa by měl být od podlahy a stropu vzdálený minimálně 50 centimetrů.
  • Stropní infrapanely ohřívají primárně podlahu. Paprsky zasáhnou a ohřejí zhruba 40 % povrchu běžné místnosti. Proto se toto uspořádání hodí do velkých hal a skladů s vysokým stropem. V domácnosti se používají spíše jako dodatečný zónový ohřev. Montují se též do úzkých prostor, například na chodby a schodiště.

Umělecké dílo

Infrapanely nemusí mít podobu nudné bíle desky visící na stěně či stropu. Na rozdíl od jiných topných systémů se mohou proměnit v umělecké dílo a vkusně doplnit design pokoje. Na speciální fólii lze přenést jakýkoli motiv. Když se obraz okouká, není problém ho vyměnit. Topné panely se umí převtělit i do zrcadla.

Srovnejte si nabídky dodavatelů elektřiny

Levná sazba elektřiny

Kdo má doma infrapanely, může využívat výhodnou dvoutarifní sazbu. Získáte tak levnější elektřinu v nízkém tarifu téměř po celý den – až 20 hodin. Díky tomu se dá výrazně ušetřit nejen na provozu topení, ale i ostatních domácích spotřebičů. 

Výhody infrapanelů

  • Při správném rozmístění a používání mají topné panely nízké provozní náklady.
  • Teplota v jednotlivých místnostech se velmi snadno reguluje.
  • Infrapanely nevíří prach a nevysušují vzduch.
  • Montáž panelů je jednoduchá a nevyžaduje žádné stavební úpravy.

Nevýhody infrapanelů

  • Sálavé teplo si nedokáže poradit s překážkami. Při špatném rozmístění vznikají tepelné stíny.
  • Účinnost topení není okamžitá. Je potřeba počítat s dobou náběhu, než se místnost prohřeje.

Srovnání cen elektřiny

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.