Vytápění bytových domů

 

Vytápět ve svých domech či bytech můžete různými způsoby - od plynu až po biomasu. Jak se ale vyznat v té široké nabídce na trhu a jak vybrat tu nejlepší?

vytápění bytových domů 

Zatopit jen dřevem, jak to dělali naši pravěcí předci, už dávno nemusíte. Dnešní doba nabízí daleko větší a modernější způsoby vytápění. Rozhodnutí, k čemu se přiklonit, záleží kromě vašich finančních možností a nároků na údržbu i na dostupnosti paliva ve vaší lokalitě a provozních nákladech na vytápění. Jinak by se měli rozhodovat vlastníci pasivních domů a jinak ti, kteří žijí v domech s vysokou spotřebou tepla.

K vytápění potřebujete vytápěcí systém a zdroj energie.

Vytápěcí systémy

Lokální vytápění

Používají se topidla, která jsou umístěna v jednotlivých místnostech. Hodí se nejlépe do malých bytů (do 2 místností). Jedná se například o kachlová kamna na dřevo či plynová topidla nebo elektronické konvektory.

Lze jej členit na

  • Sálavé vytápění: teplo se přenáší sáláním
  • Konvektivní vytápění: teplo se přenáší hlavně vzduchem

Ústřední vytápění

Vhodné do větších bytů a domů. Jedná se například o radiátory. Náklady jsou nižší než u lokálního vytápění, navíc zaberou méně místa.

Rozlišujeme:

  • Klasické ústřední topení: přenos tepla mezi kotlem a radiátorem obstarává cirkulující voda. Jedná se o nejběžnější systém vytápění.
  • Nízkoteplotní vytápění: jedná se například o podlahové či stěnové topení. Pro toto vytápění postačí nižší teplota topné vody.
  • Teplovzdušné vytápění: teplo se do místností dostává pouze proudícím teplým vzduchem. K tomu se využívá tepelné čerpadlo. V našich končinách dosud není příliš rozšířené.
Kolik můžete ušetřit na vytápění elektřinou?Zjistit

Nejčastější zdroje tepla pro vytápění

Elektřina

Je cenově nejvýhodnější a nejkomfortnější. Oblibu si u konečných odběratelů získává i tím, že je dostupná všude. Spotřeba elektřiny je z hlediska ekologie čistá, ovšem na globální úrovni zatěžuje životní prostředí emisemi. Zvlášť v ČR, kde se vyrábí v tepelných či jaderných elektrárnách.  K vytápění elektřinou máte možnost si sjednat dvoutarifovou sazbu. U té odebíráte po určitý čas (tzv. nízký tarif) levnější elektřinu.

Na kolik vás vytápění elektřinou vyjde, vypočítá naše kalkulačka elektřiny. Zjistěte, jestli nemůžete s jiným dodavatelem ušetřit!

Zemní plyn

Vytápění zemním plynem je v českých domácnostech velmi oblíbené. Plusem je vysoká regionální dostupnost, dobrá účinnost plynových spotřebičů, snadná regulace výkonu topidla podle skutečných potřeb zákazníka a nízká míra znečištění ovzduší.

Cenu za vytápění zemním plynem vám spočítá naše kalkulačka plynu. Možná najdete i dodavatele, který vám pomůže snížit náklady.

Uhlí

V dřívější době bylo uhlí nejrozšířenější palivo, od 90. let minulého století ho ale ve velkém měřítku nahradilo vytápění plynem a elektřinou. Nevýhodou je nízká účinnost topidla, pracná obsluha a vysoké lokální znečistění ovzduší karcinomy a oxidem siřičitým. I přesto, že osud paliva byl málem zpečetěn, díky automatickým kotlům na uhlí se postupně vrací na scénu. Naštěstí je jejich obsluha již jednodušší a produkce emisí nižší.

Tepelné čerpadlo

Jedná se o jeden z  nejperspektivnějších zdrojů energie k vytápění domů i bytů. Funguje na podobném principu jako například lednička - chladicí stroj ochlazuje okolní prostředí a získané teplo přenáší do topného systému. Výhodou jsou vysoký komfort a nízké náklady na vytápění. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Má ale poměrně rychlou návratnost a slibuje velkou roční úsporu.

Dálkově ovládané teplo

Teplo se v tomto případě čerpá z výtopny či teplárny, případně odpadní teplo z elektrárny. Bývá dostupné spíše ve městech. Výhodou je vysoký komfort, malé investiční náklady a nízké lokální znečistění, nevýhodou jsou vyšší náklady za vytápění.

Biomasa

Patří do obnovitelných zdrojů energie. Principem je přeměna sluneční energie, která se zachycuje na rostlinách a ukládá ve formě chemické energie. Biomasa se používá nejčastěji ve formě kusového dřeva, obilí, pelet (vyrábí se listováním dřeva) či štěpek (vyrábí se rozdrcením dřeva na kousky). Výhodou vytápění biomasou je vysoká šetrnost k životnímu prostředí, nízká cena paliva a nízké nároky na skladování.

Solární systém

Je stejně jako biomasa obnovitelný zdroj energie. Ačkoliv se používá spíše pro ohřev vody, sluneční energii lze použít i pro vytápění. Výhodou je široká dostupnost, nevýhodou je sezónní omezení slunečního svitu (obzvlášť v zimě, kdy je potřeba tepla největší).

Kolik můžete ušetřit na vytápění plynem?Zjistit

Jaké zvolit vytápění pro váš domov?

Neexistuje univerzální varianta, která bude nejvhodnější pro všechny. Ten nejlepší způsob závisí vždy na typu vašeho bydlení a vaší spotřebě.

Domy s nízkou spotřebou tepla

V případě, že je zde nainstalované ústřední vytápění, můžete si zdroj tepla vybrat podle vlastního uvážení a na základě toho, co je ve vaší lokalitě nejdostupnější. Toužíte-li po komfortu nepřetržité dodávky, zvolte kotel na plyn, kotel na pelety či elektrický přímotop. Oplatí se i kotel na kusové dřevo či tepelné čerpadlo.

Domy s vysokou spotřebou tepla

Jestliže není možné potřebu snížit například zateplením, vybírejte vytápěcí systém s levnou energií. Ve městech je ideální tepelné čerpadlo, na venkově doporučujeme kotel na dřevo.

Pasivní domy

V těchto domech bohatě postačí elektrické přímotopné topení, které je výhodné hlavně díky nízkým investičním nákladům. Vhodné je například malé topné těleso či sálavé topné panely. K získání tepla se používají i topidla na palety. Své uplatnění najdou i kotle na biomasu.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé