3/31/2023, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Odhalení záhady: Topím přímotopem a v bytě je pořád zima

Teplota v místnosti se podle teploměru vyšplhala na 25 stupňů, přesto v bytě stále není příjemně. Klasický problém lidí, kteří bydlí ve starším domě a topí elektrickými přímotopy. Co to způsobuje a dá se problém se zimou nějak řešit? Poradíme vám, jak na to.

Proč se problém objevuje zrovna ve starých domech? V minulosti se stavěly budovy s masivními zdmi. Široké cihlové stěny nejenomže chránily před rozmary počasí, ale zároveň se v nich akumulovalo teplo a postupně z nich sálalo do místnosti. 

Zdi spolehlivě stihl vyhřát pořádný kotel, který obvykle stál v rohu místnosti. Jenže když se nahradí původní zdroj tepla elektrickým přímotopem, a navíc se nové zařízení přesune z rohu pod okno, změní se výrazně klima v místnosti, a to k horšímu.

Teplý vzduch a studené zdi spolu nekamarádí

Přímotopy ze své podstaty primárně ohřívají vzduch. Fungují na principu proudění. Nasávají studený vzduch od země. Ohřátý vzduch pak stoupá velmi rychle vzhůru ke stropu. Díky tomu dochází k nerovnoměrnému rozložení teplot. U podlahy se drží nepříjemný chlad a u stropu je nejtepleji.

Najděte si levného dodavatele elektřiny

Ještě více pocit tepelné nepohody umocňují studené neizolované zdi, které ochlazují vzduch v nejbližším okolí. Jenže aby se tlusté stěny dostatečně ohřály, je potřeba vysoká teplota vzduchu, která je už pro mnoho lidí nepříjemná. Začarovaný kruh.

Sálavé přímotopy vás zahřejí

Zajímavým řešením vytápění domácnosti mohou být přímotopy, které kombinují konvekční a sálavé vytápění. Díky tomu se zmírní rozdíly teplot mezi podlahou a stropem. Budete mít pocit skutečného tepla jako od kamen nebo slunce. Jak se chová sálavé teplo?

Teplota padá okamžitě dolů

Jednou z vlastností přímotopů je jejich rychlý náběh. Během několika vteřin se rozpálí na maximum a vyzařují teplo. Jenže s tím souvisí druhý problém. Klasické přímotopy mají nulovou setrvačnost. Jakmile hromadné dálkové ovládání (HDO) vypne přímotop, rázem topení vychladne a znatelně klesá teplota v místnosti.

Přímotopy s akumulací

Problém s regulací teploty mohou vyřešit dražší přímotopy s akumulací. V časových intervalech, kdy naskočí vysoký tarif a dodávka proudu je přerušena, nepřestává toto zařízení topit. Šamotové desky uvnitř dokáží naakumulovat teplo i na 30 minut dopředu. Díky tomu nejsou výkyvy tak citelné a dosáhnete lepší tepelné pohody.

Ovládací jednotky

Správné nastavení přímotopů je základ. Moderní zařízení se už nemusí ovládat ručně. Nejsnáze se teplota kontroluje přes centrální jednotku nebo termostat. Každý panel lze naprogramovat samostatně. V místnosti kde spíte, může být jiný teplotní režim než tam, kde se celý den pohybujete.

Který dodavatel elektřiny je nejvýhodnější?

Přímotopy ano, nebo ne?

Jsou tedy přímotopy k ničemu? Kdepak. Záleží na konkrétní situaci. Díky jejich relativně drahému provozu najdou uplatnění například v pasivních domech a dobře zateplených objektech. Zkrátka tam, kde jsou energetické ztráty natolik malé, že by se nevyplatilo investovat do drahých systémů. Používají se též jako dodatkový zdroj topení k tepelným čerpadlům. Hodí se na chalupu, k temperaci neobydlených místností nebo jako dočasný zdroj tepla.

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.