Rozhodnutí, čím doma topit, záleží kromě vašich finančních možností a nároků na údržbu i na dostupnosti paliva ve vaší lokalitě a provozních nákladech na vytápění. Jinak by se měli rozhodovat vlastníci pasivních domů a jinak ti, kteří žijí v domech s vysokou spotřebou tepla.
Vytápěcí systémy
Lokální vytápění
Používají se topidla, která jsou umístěna v jednotlivých místnostech. Hodí se nejlépe do malých bytů (do 2 místností). Jedná se například o kachlová kamna na dřevo, plynová topidla nebo elektronické konvektory.
Dělíme je na:
- Sálavé vytápění – teplo se přenáší sáláním.
- Konvektivní vytápění – teplo se přenáší hlavně vzduchem.
Ústřední vytápění
Vhodné do větších bytů a domů. Jedná se například o radiátory. Náklady jsou nižší než u lokálního vytápění, navíc zaberou méně místa.
Rozlišujeme:
- Klasické ústřední topení – přenos tepla mezi kotlem a radiátorem obstarává cirkulující voda. Jedná se o nejběžnější systém vytápění.
- Nízkoteplotní vytápění – jedná se například o podlahové nebo stěnové topení. Pro toto vytápění postačí nižší teplota topné vody.
- Teplovzdušné vytápění – teplo se do místností dostává pouze proudícím teplým vzduchem. K tomu se využívá tepelné čerpadlo.