10/28/2022, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Vytápění bytových domů: Co je nejvýhodnější?

Rozhodnutí, čím doma topit, záleží kromě vašich finančních možností a nároků na údržbu i na dostupnosti paliva ve vaší lokalitě a provozních nákladech na vytápění. Jinak by se měli rozhodovat vlastníci pasivních domů a jinak ti, kteří žijí v domech s vysokou spotřebou tepla.

vytápění domu

Vytápěcí systémy

Lokální vytápění

Používají se topidla, která jsou umístěna v jednotlivých místnostech. Hodí se nejlépe do malých bytů (do 2 místností). Jedná se například o kachlová kamna na dřevo, plynová topidla nebo elektronické konvektory.

Dělíme je na:

  • Sálavé vytápění – teplo se přenáší sáláním.
  • Konvektivní vytápění – teplo se přenáší hlavně vzduchem.

Ústřední vytápění

Vhodné do větších bytů a domů. Jedná se například o radiátory. Náklady jsou nižší než u lokálního vytápění, navíc zaberou méně místa.

Rozlišujeme:

  • Klasické ústřední topení – přenos tepla mezi kotlem a radiátorem obstarává cirkulující voda. Jedná se o nejběžnější systém vytápění.
  • Nízkoteplotní vytápění – jedná se například o podlahové nebo stěnové topení. Pro toto vytápění postačí nižší teplota topné vody.
  • Teplovzdušné vytápění – teplo se do místností dostává pouze proudícím teplým vzduchem. K tomu se využívá tepelné čerpadlo.

Kolik můžete ušetřit na vytápění elektřinou?

Nejčastější zdroje tepla pro vytápění

Elektřina

Rozhodně nejkomfortnější řešení, které je navíc dostupná všude. K vytápění elektřinou máte možnost si sjednat dvoutarifovou sazbu. S dvoutarifovou sazbou odebíráte v časech nízkého tarifu elektřinu levněji.

Na kolik vás vytápění elektřinou vyjde, vypočítá naše kalkulačka elektřiny. Zjistěte, jestli nemůžete s jiným dodavatelem ušetřit.

Zemní plyn

Vytápění zemním plynem bylo dosud v českých domácnostech velmi oblíbené. Plusem je vysoká regionální dostupnost, dobrá účinnost plynových spotřebičů, snadná regulace výkonu topidla podle skutečných potřeb zákazníka a nízká míra znečištění ovzduší. Pro aktuální geopolitickou situaci je ale vytápění plynem sázkou na nejistotu.

Cenu za vytápění zemním plynem vám spočítá naše kalkulačka plynu. Možná najdete i dodavatele, který vám pomůže snížit náklady.

Kolik můžete ušetřit na vytápění plynem?

Uhlí

V dřívější době bylo uhlí nejrozšířenější palivo. Od 90. let minulého století ho ale ve velkém měřítku nahradilo vytápění plynem a elektřinou. Nevýhodou je nízká účinnost topidla, pracná obsluha a vysoké lokální znečistění ovzduší karcinomy a oxidem siřičitým. I přesto, že osud uhlí byl málem zpečetěn, díky moderním kotlům, které splňují emisní třídy 3 až 5, mají šanci i v roce 2022. 

Tepelné čerpadlo

Jedná se o jeden z nejperspektivnějších zdrojů energie k vytápění domů i bytů. Funguje na podobném principu jako například lednička – chladicí stroj ochlazuje okolní prostředí a získané teplo přenáší do topného systému. Výhodou je vysoký komfort a nízké náklady na vytápění. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Má ale poměrně rychlou návratnost a slibuje velkou roční úsporu.

Dálkově ovládané teplo

Teplo se v tomto případě čerpá z výtopny, teplárny, případně odpadní teplo z elektrárny. Bývá dostupné spíše ve městech. Výhodou je vysoký komfort, malé investiční náklady a nízké lokální znečistění, nevýhodou jsou vyšší náklady za vytápění.

Biomasa

Patří do obnovitelných zdrojů energie. Biomasa se používá nejčastěji ve formě kusového dřeva, obilí, pelet (vyrábí se listováním dřeva) či štěpek (vyrábí se rozdrcením dřeva na kousky). Výhodou vytápění biomasou je šetrnost k životnímu prostředí a poměrně nízká cena paliva. Náročné může být skladování, které by například u kusového dřeva mělo trvat minimálně 2 roky, aby pořádně vyschlo.

Solární systém

Je stejně jako biomasa obnovitelný zdroj energie. Ačkoliv se používá spíše pro ohřev vody, sluneční energii lze použít i pro vytápění. Výhodou je široká dostupnost, nevýhodou je sezónní omezení slunečního svitu – obzvlášť v zimě, kdy je potřeba tepla největší.

Kolik ušetříte změnou dodavatele elektřiny?

Jaké zvolit vytápění pro váš domov?

Neexistuje univerzální varianta, která bude nejvhodnější pro všechny. Ten nejlepší způsob závisí vždy na typu vašeho bydlení a vaší spotřebě.

Domy s nízkou spotřebou tepla

V případě, že máte nainstalované centrální vytápění, můžete si zdroj tepla vybrat podle vlastního uvážení a na základě toho, co je ve vaší lokalitě nejdostupnější. Toužíte-li po komfortu nepřetržité dodávky, zvolte plynový kotel, kotel na pelety nebo elektrický přímotop. Oplatí se i kotel na kusové dřevo nebo tepelné čerpadlo.

Domy s vysokou spotřebou tepla

Jestliže není možné potřebu snížit například zateplením, vybírejte vytápěcí systém s levnou energií. Ve městech je ideální tepelné čerpadlo, na venkově doporučujeme kotel na dřevo.

Pasivní domy

V těchto domech bohatě postačí malé topné těleso nebo sálavé topné panely. K získání tepla se používají i topidla na palety. Své uplatnění najdou i kotle na biomasu.

Nezávazné srovnání cen plynu a elektřiny

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2023 Ušetřeno.cz s.r.o.