10/29/2022, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Vytápění chalupy: Jak udržet příjemné teplo a vyhnout se vlhkosti?

Jsme národ chatařů a chalupářů. Víkend co víkend se města vylidňují a na venkov proudí davy. Jak správně vytápět chalupu, aby relaxaci nekazily plesnivé zdi a vymrzlé místnosti?

vytápění chalupy

Přijedete v pátek na večer a naplno pustíte topení. Jenže než se stačí místnosti a stěny vyhřát, už je zase neděle a musíte se vrátit do městské džungle. Máme pro vás několik rad, jak správně postupovat pro ideální vytápění chalupy.

Nevypínejte topení na chalupě, temperujte

Pokud na chatu jezdíte pravidelně každý víkend, rozhodně se vyplatí ji během své nepřítomnosti temperovat. Bohatě stačí nastavit teplotu na 10 °C. Nemusíte se bát zamrznutého potrubí. Snížíte vlhkost i pravděpodobnost plísní. Kdo si chce užívat pohodlí předvytopené domácnosti, potřebuje vhodný zdroj tepla, který se dá regulovat i po dobu nepřítomnosti.

Vytápění chalupy solární energií

Solární energie v poslední době zažívá boom. Sluneční paprsky se v chalupách dají dobře využít. Záleží na konkrétní budově a místě, kde se stavba nachází.  Víkendové domy se nejvíce využívají během letních měsíců tedy v období, kdy o sluneční záření není nouze.

Samozřejmě solární kolektory nejsou samospasitelné a je nutné je doplnit o další možnosti přitápění, například kotel na dřevo, elektřinu, plyn. Oblíbené je také vytápění chalupy přímotopy.

TIP: Zvýhodněná elektřina pro chalupáře

Jezdíte pravidelně na chatu? Dodavatelé elektřiny mají pro chalupáře speciální sazbu elektřiny, která trvá od pátku 12. hodiny do neděle do 22. hodiny. Nemusíte splnit žádné speciální podmínky. Podívejte se, jestli se vám víkendová distribuční sazba D61d vyplatí.

Topte levněji s levnějším dodavatelem

Solární panely na chatu – vytápění sluncem

Nejjednodušší způsob jak využít energii ze slunce je vystavit na střechu solární kolektory. Díky nim máte postaráno o teplou vodu a zbytek energie využijete na přitápění. Překážkou jsou jen relativně vysoké pořizovací náklady.

Úspory dosáhnete i drobnými úpravami

Utěsněte každou spáru

Většina starých chalup má jeden společný znak – vysoké tepelné ztráty. Můžete mít topení na chalupě neustále zapnuté a topit jako ďábel, ale když vám teplo utíká všude možně, nikdy se nebude cítit příjemně. Slabá místa jsou hlavně dveře, okna, škvíry mezi trámy a zdí. Zachrání vás různé pěnového a gumové pásy nebo stavební tmely.

Chalupu zateplete

Aby chalupa neztrácela teplo, je ideální ji kompletně zateplit. Nemusí se jednat o celkovou rekonstrukci. V prvním kroku bohatě stačí zaměřit se na stropy, střechu a půdu.

Dalším slabým místem jsou okna. Mnoho chalupářů se bojí je vyměnit, protože se obávají plísní. Pravdou je, že výměnou starých oken se sníží i výměna vzduchu. V domech, kde není v pořádku hydroizolace, to skutečně může způsobit problémy. Je potřeba dostatečně větrat, aby se snížila vlhkost.

Nezávazné porovnání cen energií

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2023 Ušetřeno.cz s.r.o.