Hypotéka na stavební pozemek: Jaké nástrahy na vás číhají?

 

Současné úrokové sazby padají a padají. Přemýšlíte o koupi stavební parcely? Je jedno, zdali na ní chcete postavit rodinné sídlo, nebo ho výhodně prodat a zhodnotit. Komplikací při výběru a vyřízení hypotéky je celá řada. Kdy si můžete vzít úvěr?

stavební pozemek100% hypotéku na stavební pozemek nezískáte u každé banky.  Není pozemek jako pozemek

Klasickou hypotéku získáte pouze na pozemek určený k výstavbě. Pokud se chcete stát zemědělcem a získat do svého vlastnictví pole a louky musíte využít jinou formu úvěru. Skutečnost, že je vybraný pozemek určený k budoucí stavbě, jednoduše dokáže stavební povolení, územní rozhodnutí nebo územní plán.

Čím ručit

Jako nejsnazší řešení se jeví zajištění hypotéky zástavním právem ke kupovanému pozemku. Jenže když se rozhodnete ručit pozemkem, musíte o hypotéku na výstavbu domu žádat u té samé banky. Tím se připravíte o možnost výběru nejlevnější úvěrové nabídky. Na jedné nemovitosti nemohou totiž být dvě zástavní práva. Druhou možností je ručení jinou vhodnou stavbou.

TIP

7 tipů jak získat nejvýhodnější hypotéku

Hypotéka představuje často jedinou možnost, jak si splnit sen o vlastním bydlení. Prozradíme vám, na co zaměřit při výběru úvěru na bydlení a stavební pozemek. Podívejte se na 7 zaručených tipů, jak získat nejlepší podmínky.

 

100% hypotéku nabízí jen hrstka bank

Zaplatit celou cenu stavební parcely pomocí hypotéky není samozřejmost. Některé peněžní ústavy vyžadují po svých klientech vlastní úspory. Celou částku vám poskytnou pouze některé banky. Jedná se například o Hypoteční banku nebo UniCredit Bank.

Splňte si sen o vlastním bydlení s výhodnou hypotékouSrovnat ceny hypoték

Na tyhle pozemky pozor

Nové domy rostou v krajině jako houby po dešti. Ideální parcely ke stavbě vysněného rodinného hnízdečka v okolí velkých měst rychle mizí. Nabídka je přebraná a na řadě míst se prodávají pozemky druhé kategorie. Na co si dát pozor při výběru vlastní hroudy země?

  • Věcné břemeno omezuje vlastníka nemovitosti ve prospěch někoho dalšího. Například soused může přejíždět přes váš pozemek, čerpat vodu ze studny nebo pod pozemkem vede potrubí, ke kterému musíte zajistit přístup. Jestli je vybraný pozemek bez problémů, zjistíte v katastru nemovitostí. Ve výpisu také odhalíte, jestli není na majitele uvalena exekuce.
  • Přístupová cesta – Většinou se na pozemek dostanete přímo z veřejné komunikace, ale prodávají se i pozemky, které jsou od silnice vzdálené. Ujistěte se, že přístup k pozemku máte právně ošetřený a současnou cestu budete moci i nadále používat.
  • Inženýrské sítě – Přivést k domu všechny energetické tepny je drahá sranda. Proto je potřeba zjistit, zdali je pozemek náležitě zasíťovaný. Nesmí chybět napojení na kanalizaci, vodovod, dostatečně silný zdroj elektřiny nebo plyn.
  • Co v okolí vyroste – Stále nemůžete přijít na to, proč je zrovna tahle pěkná louka tak levná? Raději se podívejte do územního plánu. Třeba se v blízkosti chystá stavba několikaproudé silnice.
Začněte spořit na pozemek ještě dnes.Jak na to?

Výhodná investice, nebo ne?

Stavební pozemek nemusí primárně sloužit k výstavbě. Řada lidí vidí ve vlastnictví kousku půdy investici do budoucna. Podle průzkumu Hypoteční banky by až tři ze čtyř lidí koupili nemovitost. Nejvíce se investuje do pořízení bytu na pronájem. Na druhém místě popularity jsou pozemky, které se ukazují jako dlouhodobě nejvýhodnější. Hodnota stavebních parcel pravidelně roste.

„Ceny nemovitostí sledujeme již několik let pomocí HB Indexu. Ten jednoznačně ukazuje na pozemky jako na segment, který stabilně zvyšuje svou cenu. Konkrétně za posledního čtyři a půl roku, od kdy ceny prostřednictvím HB Indexu sledujeme, vzrostla hodnota pozemků v průměru o necelá čtyři procenta každý rok. Navíc jsou pro investici ideálním nástrojem s nízkým rizikem a malými udržovacími náklady.“

- Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2