8/13/2024, Tomáš Keramidas, Ušetřeno.cz
Územní rozhodnutí: Kdy ho potřebujete a jak jej získat?
Mnoho lidí si myslí, že k tomu, aby mohli začít stavět, jim stačí stavební povolení. Tomu ale předchází územní rozhodnutí. Víte, o co se jedná a jak ho bez starostí získat? Pokud ne, tak se na to pojďte společně s námi podívat.
Co to je územní rozhodnutí?
Územní rozhodnutí je dokument, který potvrzuje, že je v dané lokalitě možné realizovat konkrétní stavební záměr. K jeho vydání dochází v rámci územního řízení, což je proces, který předchází stavebnímu povolení.
Územní řízení slouží k posouzení souladu plánovaného projektu s územním plánem obce. Posuzuje se tak, jak daná stavba ovlivní okolí v daném území, dopravní obslužnost, technickou infrastrukturu a další. Vydání územního rozhodnutí je v gesci příslušného stavebního úřadu.
Zatímco územní rozhodnutí se zaměřuje na umístění stavby a její vliv na okolí, tak stavební povolení je dokument, který povoluje samotnou realizaci stavby.
Srovnejte si hypotéky online
Druhy územního rozhodnutí
Územní rozhodnutí je možné získat během standardního řízení, ale také v tzv. zjednodušeném územním řízení.
To je možné vést pro stavební záměry nacházející se v již zastavěném území. Žadatel si kromě standardních dokumentů musí zajistit také stanoviska a souhlas vlastníků sousedních nemovitostí.
V rámci českého práva potom známe několik typů samotného územního rozhodnutí.
- Rozhodnutí o umístění stavby nebo zařízení – vymezuje samotný stavební pozemek a rozhoduje o umístění stavby.
- Rozhodnutí o změně využití území – mění způsob využívání pozemku.
- Rozhodnutí o změně stavby a o změně vlivu stavby na využití území – jedná se o změnu dokončené stavby jako například nástavby, přístavby a stavební úpravy.
- Rozhodnutí o dělení nebo scelování pozemků – jedná se o sloučení nebo rozdělení pozemků, je podkladem pro vznik nových pozemkových parcel.
- Rozhodnutí o ochranném pásmu – mají ochránit stavbu nebo pozemek před negativními vlivy okolí nebo naopak chránit okolí stavby.
K čemu je potřeba územní rozhodnutí?
Územní rozhodnutí je potřeba při novostavbách rodinných domů, bytových domů nebo průmyslových objektů. Je také nutné při větších rekonstrukcích, které mění rozsah nebo účel stavby.
Územní rozhodnutí se týká také změny využití území, a to například při změně pole na stavební parcelu. Rovněž se uplatňuje při dělení nebo scelování pozemků.
Naopak pro drobné stavby a úpravy si vystačíte jen s tzv. územním souhlasem. Ten vám bude stačit například při stavbě verandy, oplocení pozemku anebo vytvoření bazénu či skleníku.
Jak ho získat?
Proces získání územního rozhodnutí je následující:
- Podání žádosti – žádost o územní rozhodnutí je potřeba podat na příslušném stavebním úřadu. Je potřeba k ní připojit projektovou dokumentaci a další podklady.
- Posouzení žádosti – stavební úřad žádost vyhodnotí.
- Vydání rozhodnutí – pokud je žádost bez problémů a splňuje všechny potřebné náležitosti, úřad vydá územní rozhodnutí. Může žádost ale také zamítnout nebo si vyžádat určité doplňující informace.
- Odvolání – pokud s rozhodováním úřadu o územním rozhodnutí nesouhlasíte, je možné podat odvolání. Na to máte čas 15 dnů od doručení rozhodnutí.
- Změna – územní rozhodnutí lze po vydání změnit. Žádost o změnu územního rozhodnutí musíte odůvodnit a podat následně na stavebním úřadě.
Platnost územního rozhodnutí
Platnost územní rozhodnutí činí 2 roky ode dne nabytí právní moci. V určitých případech může stavební úřad platnost územního rozhodnutí prodloužit, maximálně však na 5 let.
Pokud v dané lhůtě není podána žádost o stavební povolení tak územní rozhodnutí pozbývá platnosti.
Chystáte se stavět? A co hypotéka?
Jak jste jistě pochopili, tak při stavbě vlastního rodinného domu budete územní rozhodnutí určitě potřebovat. Následně budete potřebovat získat také stavební povolení.
Pokud se vám podaří oba dokumenty získat, ještě nemáte vyhráno a cesta k samotné kolaudaci je ještě dlouhá. Budete totiž potřebovat stavbu nějak zafinancovat.
A pokud nemáte našetřeno skutečně velké množství financí, budete se muset porozhlédnout na trhu hypoték. To může být často ještě komplikovanější než získat všechna příslušná povolení.
Proto vám s tím rádi pomůžeme. V naší hypoteční kalkulačce zadáte několik údajů a my vám srovnáme dostupné hypotéky. Na základě toho si už vy jen vyberete tu pro sebe nejlepší.
Srovnejte si hypotéky online