12/21/2023, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Spotřeba pračky: Jak ji spočítat?

Jeden z největších žroutů elektřiny v domácnosti je vaše pračka. Vypočítat, kolik skutečně spotřebuje je pravděpodobně těžší, než si myslíte. Nezáleží totiž jen na tom, jak často perete. Svou roli hraje také tvrdost vody, používané přípravky a pravidelná údržba. Jak na jejím provozu ušetřit?

spotřeba pračky

Pračka nežere jen ponožky. Ráda si smlsne i na elektřině, vodě a různých mycích prostředcích. Na kolik vás tedy vyjde jedno vyprání? 

Při výběru spotřebiče narazíte obvykle na informaci o spotřebě uváděnou v kWh a litrech vody za jeden cyklus. Většina moderních praček má však více různých režimů, kde každý slibuje odlišnou žravost. Standardně se proto při výčtu spotřeby uvažuje praní plného bubnu bavlněného prádla při 60°C. Spotřeba za jeden takový cyklus by neměla přesahovat 1 kWh a 50 litrů vody.

Kolik si váš dodavatel účtuje za kWh?

Jak si orientačně spočítat roční spotřebu pračky?

Roční spotřeba pračky = (220 × počet kWh za jeden cyklus uvedený na štítku × cena kWh) + (220 × počet litrů za jeden cyklus × cena za litr vody) + cena pracích přípravků za rok

Pokud se koukáte na štítek už novějšího spotřebiče z posledních pár let, pravděpodobně najdete uvedenou odhadovanou roční spotřebu. Ta počítá s 220 cykly, kdy se někdy pere plná pračka na 60°C a někdy napůl prázdná při 40°C. 

Pokud si ale myslíte, že si pro představu stačí přečíst údaje o spotřebě za cyklus a víc nad apetitem vaší pračky nemusíte přemýšlet, těžce se pletete. Pračka je pravděpodobně jeden z nejdražších spotřebičů na provoz u vás doma. Spotřebu ovlivňuje mimo jiné kvalita vody, stáří spotřebiče a váš přístup k jeho používání. Jak výdaje za pračku omezit?

Jak správně vybrat pračku?

Pokud pračku teprve vybíráte, rozhlížejte se ideálně po takové, co má energetickou třídu A. Ta je ze všech nejúspornější.

Kolik kilogramů prádla hodláte prát? Pro jednoho člověka údajně stačí objem bubnu kolem 4 kg. Pro každou další osobu pak přidejte další dva kilogramy. Nezapomínejte, že občas můžete potřebovat vyprat objemnější předměty, mezi které patří například deky, polštáře nebo bundy.

Počet otáček určuje, jak vyždímané budete mít prádlo na konci cyklu. Nejlépe hodnocené jsou pak pračky s alespoň 1 200 otáčkami za minutu.

Inteligence pračky také ovlivňuje její cenu. Vybíráte-li pračku, kde nebudete zbytečně připlácet za programy a vymoženosti, které stejně nevyužijte, zaměřte se přesto na stroje, co mají alespoň AquaStop. Jedná se o funkci, která zamezí potopě u vás v bytě. Jestliže takovou schopností vaše pračka nedisponuje, raději si připlaťte za pojištění domácnosti.

Jak ušetřit na provozu pračky?

Pračku nepřeplňujte. Po naplnění vyzkoušejte, kolik místa zůstává mezi hladinou prádla a uzávěrem bubnu. Volného prostoru by mělo zbývat přibližně na výšku zaťaté pěsti.

Využívejte správně programů. Dnes už většina domácností pere hlavně na 40°C. Jednou za čas ale nechte pračku projet na prázdno programem s teplotou alespoň 60°C. Dojde tak k žádoucí dezinfekci přístroje. V nejlepším případě využijte i speciálního čističe. Starší generace doporučují nahradit drahé přípravky levným octem či sodou. To ovšem zkoušejte pouze na vlastní nebezpečí. 

Čistěte pravidelně filtr a těsnění. Všechny vlasy, nitky, drobečky z kapes a žmolečky se v nich zachytávají a zhoršují výkon přístroje. Někdy dokonce způsobují plísně. 

Nezanedbávejte kvalitu prostředků, kterými pračku krmíte. Vždy si podrobně přečtěte návod na obalu a nedávkujte prací prostředek jen tak „od oka“. Také neopomíjejte sem tam vyčistit zaschlou vrstvu prášku a gelu na dávkovači.

Získejte nižší cenu za elektřinu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.