Hypotéka na družstevní byt: jaké možnosti existují?

 

Ne každý disponuje takovou finanční částkou, aby si mohl dovolit koupit svůj byt. I přesto většina z nás touží po vlastním bydlení. Jednou z možností jak si ho zajistit je hypotéka na družstevní byt.

Pro přesnost bychom měli pro začátek uvést, že koupí družstevního bytu se má na mysli pouze převod práv a povinností a získání podílu v bytovém družstvu, které bývá vlastníkem domu, kde se byt nachází. V tom je hlavní rozdíl oproti koupi bytu do osobního vlastnictví. I přesto jsou však družstevní byty velmi populární, zejména z důvodu jejich nižší pořizovací ceny.

V případě, že si na byt plánujete vzít hypotéku, máte v podstatě 3 možnosti:

  • hypotéka na družstevní byt se zástavou jiné nemovitosti
  • hypotéka na družstevní byt s pozdějším převodem do vlastnictví
  • hypotéka na družstevní byt bez možnosti jiné zástavy a převodu do osobního vlastnictví

Hypotéka na družstevní byt se zástavou jiné nemovitosti

Jak už bylo zmíněno v úvodu, koupí družstevního bytu obdržíte pouze podíl na členských právech a povinnostech družstva. Tímto podílem však nelze ručit bance, která hypotéku poskytuje. Proto bylo dříve téměř jedinou možností ručit nemovitostí jinou. To bylo ale poněkud omezující i přesto, že nemovitost nemusela být vaše, ale například rodičů. V dnešní době však banky čím dál více nabízejí možnost využít tzv. předhypotečního úvěru.

Předhypoteční úvěr

Předhypoteční úvěr je úvěr sloužící k financování nemovitosti, na jejíž pořízení si lze vzít hypoteční úvěr, ale dočasně na ni není možné uložit zástavní právo a ručit tak bance. Za tento úvěr tedy není nutné ručit nemovitostí. Sjednává se společně s úvěrem hypotečním a jeho splatnost je obvykle jeden rok. Poté je nahrazen právě úvěrem hypotečním.

Vyberte si nejvýhodnější hypotéku onlineVybrat hypotéku

Hypotéka na družstevní byt s pozdějším převodem do vlastnictví

Pokud plánujete v nejbližší době převést družstevní byt do osobního vlastnictví, můžete buď krátkodobě zastavit jinou nemovitost, nebo využít právě předhypotečního úvěru.

Hypotéka na družstevní byt bez možnosti jiné zástavy a převodu do osobního vlastnictví

Může se také stát, že z nějakého důvodu nebude převod do osobního vlastnictví možný a zároveň nemáte ani jinou nemovitost jako zástavu. V takovém případě by vás mohl zajímat úvěr od České spořitelny, kde je možné zastavit přímo kupovaný byt. Ačkoliv by se mohlo zdát, že tato možnost bude ze všech nejnákladnější, konkrétně Česká spořitelna nabízí svůj úvěr za stejných úrokových sazeb jako při financování koupě nemovitosti do osobního vlastnictví.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0